Jaką kosiarkę wybrać? Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

opracowanie Ewa Stroik/mt
01.08.2018 11:18
Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż utrzymanie trawnika. Wystarczy go skosić od czasu do czasu, a trawa i tak będzie rosła. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Jeśli w ogrodzie chcemy mieć zdrową i ładną murawę, musimy regularnie o nią dbać, a to oznacza, że niezbędna jest kosiarka lub podkaszarka. Jaką kosiarkę wybrać? Kiedy kosić trawę? Wyjaśniamy.

Polecamy: Sposoby na muchy >>

Kiedy kosić trawę?

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy młoda trawa osiągnie wysokość 7 cm. Ważna jest wysokość koszenia – maksymalnie można skrócić źdźbła o 1/3, więc gdy wysokość trawy przekroczy wymiar docelowy, koszenie powinniśmy rozłożyć na 2-3 razy. Trawy ozdobne i sportowe przycinamy zazwyczaj na wysokość 3-4 cm, a rekreacyjne 4-5 cm. Ostatnie koszenie w sezonie wykonujemy pod koniec października, tak by trawa na zimę miała ok. 8 cm. Istotnym aspektem jest częstość koszenia. Im częściej będziemy kosić trawnik, tym piękniejsza, gęściejsza i bardziej odporna będzie nasza murawa. Najlepiej byłoby kosić codziennie, ale zwykle jest to niemożliwe, więc za minimum trzeba przyjąć raz w tygodniu. Należy unikać koszenia, gdy trawnik jest mokry. W miarę możliwości postarajmy się zmieniać kierunki jazdy przy każdym koszeniu. Zapobiega to ubijaniu gleby w tych samych miejscach przejazdu i nie pozwala rosnąć trawie w jednym kierunku.

Jaką kosiarkę wybrać?

Polecamy: Balkon w bloku - pomysły redakcji >>

Kosiarka powinna być dostosowana do wielkości i kształtu trawnika. Na małych powierzchniach sprawdzi się urządzenie o szerokości roboczej 30-42 cm, zaś na większych obszarach nawet powyżej 53 cm. Ważne jest to, by noże kosiarki były na tyle ostre, żeby zapewnić dobre cięcie, a nie urywanie liści. Postrzępione końcówki źdźbeł będą bowiem brązowieć, a trawnik po kilku dniach nabierze żółtego lub brązowego odcienia.

Kosiarki elektryczne

Ich zalety to niewielki ciężar, dość cicha praca i łatwość obsługi. Wadą jest przede wszystkim konieczność zapewnienia dostępu do źródła zasilania w niezbyt dużej odległości od miejsca, w którym będziemy korzystać z urządzenia. Stosowanie przewodu o długości większej niż 40 m może powodować gorszą pracę. Poza tym kabel przeszkadza podczas pracy i zawsze istnieje ryzyko, że przez nieuwagę go przetniemy. Aby się przed tym uchronić, można korzystać z kosiarki akumulatorowej. Ona również ma silnik elektryczny, ale nie ciągnie się za nią przewód. Trzeba natomiast uwzględnić to, że pojemność akumulatora jest ograniczona, więc koszenie trawy nie może trwać za jednym razem zbyt długo. Kosiarki elektryczne mają niewielką moc i szerokość roboczą, dlatego sprawdzają się w niezbyt dużych ogrodach.

Polecamy: Jak pielęgnować storczyki >>

Kosiarki spalinowe

Charakteryzują się dużą mocą, dlatego zalecane są do rozległych ogrodów. W niektórych modelach moc silnika wykorzystuje się również do rozdrobnienia pokosu. Dzięki temu nie ma kłopotu z opróżnianiem kosza ze ściętą trawą, dzięki czemu praca jest lżejsza i trwa krócej. Niestety urządzenia te są dość ciężkie, niezbyt ciche i wydzielają spaliny. Bardziej kłopotliwa jest też ich obsługa. Już samo uruchomienie polegające na pociągnięciu linki rozrusznika bywa dla niektórych utrudnieniem. Osoby te powinny poszukać modelu z elektrycznym rozrusznikiem. Poza tym za każdym razem przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy w urządzeniu są odpowiednia ilość paliwa i właściwy poziom oleju. Na koniec sezonu stary olej trzeba wylać.

Polecamy: grill murowany - jaki wybrać >>

Akcesoria do ogrodu - nasze propozycje:

Więcej o:
Komentarze (11)
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 6 razy 6

  Autorze, nie rób z siebie głupka. Kluczowa jest ziemia, jej nawożenie, usytuowanie działki oraz gatunek trawy.

 • freakoman

  Oceniono 3 razy 1

  "Gęściejsza" powiadasz Pan, a??? A gdzje Ty Rjedaktur w szkołu uchadził? W Turkmenistanie???

 • fafarafafafa

  Oceniono 1 raz 1

  "Na koniec sezonu stary olej trzeba wylać". Tak jest, najlepiej wprost do zupy!

 • mariodmc

  Oceniono 3 razy 1

  spalinową. TYm bardziej jak ogród duży. Z kablami troche niewygodnie

 • pawello1975

  0

  Na niewielkie trawniki do 400m to trzeba wybierać tańszą elektryczną ale dobrej firmy np makita,Stiga.Na te troche większe to spalinową i nie musi być markowa..Na duże powierzchnie tylko renomowanych firm Honda ,Makita,Stiga,Husqharna.

 • thea19

  Oceniono 1 raz -1

  tak to jest, jak kazali zrobic tekst o kosiarkach a autor mieszka w bloku i tylko z daleka widzial jak ktos kosi. olej w urzadzeniach spalinowych wymienia sie wiosna a nie jesienia. na zime wypala sie paliwo. wspomniane mulczowanie (czyli mielenie i wyrzut trawy) nie jest wskazane na trawnikach ozdobnych tylko na nieuzytkach. sa jeszcze roboty koszace, o ktorych nie ma ani slowa. kosza same codziennie i nie ma pokosu. poza tym jest wiele wskazan i przeciwwskazan dla kosiarek spalinowych o ktorych nie ma ani slowa.

 • killgrill

  Oceniono 1 raz -1

  Bzdura. Nabrali sie na nia Słowacy ze Sprataka i dołożyli kluczowy spay w zapasów wolskowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX