Jak pić kawę, żeby działała? Taka na pewno postawi Cię na nogi

KM
10.09.2018 09:00
Budzisz się i ledwo żywy ściągasz powoli nogi z łóżka, na pewno ziewasz. Powłócząc nogami zmierzasz w kierunku kuchni. Czas rozpocząć nowy dzień, a podobno jaki poniedziałek taki cały tydzień. Sama pobudka wcześnie rano wprawia w zły humor, ale mamy pomysł jak go poprawić!

Dlaczego pijemy kawę?

Dlaczego pijemy kawę?Dlaczego pijemy kawę? Fot. CC0 public domain

Aż 75% Polaków deklaruje, że pije kawę codziennie, 46% z nich pije ją nawet kilka razy dziennie. Dlaczego po nią sięgamy? Kawa podnosi ciśnienie, dzięki czemu dotlenia mózg i poprawia naszą koncentrację. Jesteśmy przekonani, że kawa pomoże nam kreatywniej myśleć i sprawniej realizować powierzone zadania. Po ten pobudzający napój sięgamy również ze względu na smak i aromat. Zalecana, dzienna dawka kofeiny to 300 mg.

Większość z nas rozpoczyna dzień od kubka czy filiżanki małej czarnej, drugą kawę zwykle robimy od razu po wejściu do pracy, kolejne zdarza nam się wypić popołudniu lub po powrocie do domu. Mimo wszystko nadal czujemy się zmęczeni i ospali.

Najwięcej kawy pijają pracownicy umysłowi: handlowcy, naukowcy, pracownicy biurowi, dziennikarze oraz pisarze. Często nadużywają kofeiny, piją ją na pobudzenia, z przyzwyczajenia i bardzo często też dla towarzystwa. Pobudzający napój jest niezwykle popularny wśród studentów, szczególnie podczas sesji, jako sposób na zniwelowanie senności podczas długich nocy spędzonych nad notatkami.

Najpopularniejsze rodzaje kawy

Najbardziej skuteczna jest kawa naturalna, o silnym aromacie i intensywnym smaku. Wyróżniamy Arabikę, delikatniejszą, pozbawioną goryczki, ale z nutą kwasowości oraz Robustę – gorzką i ostrzejszą w smaku, zawiera ona więcej kofeiny.

Najbardziej pobudzająca jest kawa w formie espresso, czyli wysokiej jakości ziarna, parzone w bardzo małej ilości wody. Espresso podawane jest w małej filiżance i charakteryzuje się silnym i bardzo wyrazistym aromatem. Mocną kawą jest także Ristretto, z kwiatową esencją. Napój jest przygotowywany w mniejsze ilości wody niż espresso i ma charakterystyczny smak.

To indywidualna sprawa, czy dzień zaczniemy z przytupem, bardzo aromatyczną i mocną kawą, czy delikatniej. Miłośnikom subtelności polecamy kawę z mlekiem. Najmocniejsze jest cappuccino – połączenie mocnego espresso i delikatnej mlecznej pianki, jest bardzo aromatyczne. Lżejszym rodzajem jest latte z dużą ilością mleka. Decydując się na kawę w kapsułkach możemy wybrać smak Latte Machiato: z posmakiem wanilii, czekolady czy karmelu.

Jak pić kawę, żeby działała?

Jak pić kawę, żeby działała?Jak pić kawę, żeby działała? Fot. CC0 public domain

Po pierwszą kawę najczęściej sięgamy od razu po przebudzeniu, jednak jej wpływ jest odczuwalny  po około 30 minutach od jej wypicia. Nie jest to jednak najskuteczniejsze pobudzenie dla naszego organizmu. Kawa owszem, pobudza nasz mózg do działania, zwiększa sprawność umysłową i podwyższa adrenalinę i dopaminę, jednak może spowodować docieranie do nas zbyt wielu bodźców na raz, przez co wykonując nowe zadania możemy być rozproszeni. Inaczej jeśli wykonujemy zadania dobrze nam znane, podnosi się wtedy nasza efektywność.

Jak pić kawę, żeby działała? Najlepiej sięgnąć po nią dopiero, gdy jesteśmy w pracy, koło 9.30-11.30. To najlepsza pora, która jest ściśle związana z dobowym rytmem organizmu. Wypita o tej godzinie filiżanka kawy skutecznie pobudzi organizm do działania. Warto pamiętać, że efekt pobudzenia utrzymuje się 2-3 godziny po wypiciu kawy. Zdecydowanie polecamy wypijać kilka mniejszych kaw w ciągu dnia, niż z samego rana dużą.

Kawa działa pobudzająco ale w niewielkich ilościach. Jeśli przesadzimy, obniżymy swoją koncentrację i będziemy czuli się rozproszeni.

Ekspres dla zabieganych - ekspres na kapsułki

Ekspresy kapsułkowe cieszą się coraz większą popularnością. Smukły, elegancki wygląd, łatwość obsługi i relatywnie niska cena zachęcają do nabycia. Urządzenie to nieduży wydatek, porządny model kupimy za mniej niż 800 złotych. Kupując ekspres należy pamiętać, by sprawdzić ofertę kapsułek przeznaczoną dla tego producenta. Nie powinniśmy stosować zamienników kapsułek, ponieważ każdy ekspres ma inne wymogi, a włożenie kapsułek niedostosowanych do urządzania może go uszkodzić.

Kawa w kapsułkach to świetne rozwiązanie dla osób żyjących w ciągłym biegu, które stawiają na wygodę i łatwość obsługi sprzętu.

Więcej o:
Komentarze (13)
Zaloguj się
 • czerski.fake

  Oceniono 55 razy 47

  nadal pompowanie kapsulek, najdroższej i przy okazji proporcjonalnie (cena-jakość) najbardziej syfiastej kawy ever.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 25 razy 25

  Jak pić kawę, żeby działała i stawiał na nogi
  --------------------------------------------------------------
  Przeważnie ustami, ale jeśli ktoś się uprze to może i drugą strona aplikować, chociaż smaku i aromatu raczej nie poczuje.

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 32 razy 20

  Znowu te kapsułki! To juz lepiej pijcie kawę rozpuszczalną.

 • Ted Pawlowski

  Oceniono 20 razy 14

  Ten artykul byl pisany po wielkim piciu ale nie kawy. Te kapsulki to dla leniwych ktorym sie wydaje,ze pija "espresso".

 • chlopzlasu

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli ktoś myśli, że kawa z mlekiem go pobudzi to proponuję sprawdzić dlaczego dolanie mleka do kawy neutralizuje działanie kofeiny. Dalej nie czytam

 • lolik52

  Oceniono 2 razy 2

  najlepiej kawa smakuje gdy popija się ją małymi łyczkami na przemian z zimną wodą.

 • jasiek45

  0

  kawa z ekspresu z pelnego ziarna , to tak, reszta to sciema

 • wiserius

  Oceniono 26 razy -6

  A to ciekawe! Pierwszy raz słyszę, że:"kawa w formie espresso, czyli wysokiej jakości ziarna, parzone w bardzo małej ilości wody." Bzdura, bzdura, bzdura... Autor/autorka tego pseudo-artykuliku jest bardzo, ale to bardzo kiepsko zorientowany/a w temacie. Widzę, że "fachowców" od piłki, kawy, szamponów itd. itp. jest coraz więcej, prawdziwa klęska urodzaju. Z kawą rzecz ma się zupełnie inaczej, niż chce autor/autorka. Nie będę wyręczać rzeczonego/rzeczonej, prostując bardzo nierzetelną pseudo-info. Czas najwyższy sięgnąć do źródła WIEDZY, a nie po plotki ciotki Klotki.

 • dziala_nawalony

  Oceniono 28 razy -28

  ,..rano tylko rozpuszczalna, mala Kenco medium roast,a jesli tej nie mam to jej smaczny odpowiednik Nescaffe Golden Blend, ziarnistej i tzw. plujek z fusami nie lubie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX