Większość gatunków kwitnących nadaje się na balkony i tarasy słoneczne. Aby dobrze się prezentowały, trzeba je posadzić w odpowiednim podłożu dla roślin balkonowych, w naczyniu w otworami. I pamiętać o regularnym podlewaniu.
Kompozycje na słoneczny balkon mogą być niezwykle barwne. Jeśli postaramy się dobrać gatunki roślin kwitnące w różnych miesiącach, a nawet porach roku, stworzymy miejsce, które będzie kolorowe przez wiele miesięcy.
Stworzenie własnego ogródka w wersji mini nie jest trudne. Kompozycje kwiatowe możemy umieścić w donicy, skrzyni czy w wiklinowym koszu.
Ważnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Wysypujemy do niego warstwę kamyków lub gruzu, którą zasypujemy ziemią ogrodową. Należy pamiętać, żeby najwyższe gatunki umieszczać w środku naczynia, a niższe bliżej krawędzi.
Odpowiednie umiejscowienie donic i skrzynek pełni bardzo ważną rolę podczas wietrznych dni, zatem kwiaty podatne na łamliwość lepiej umieścić w osłoniętym od wiatru miejscu. Balkonowy ogródek należy podlewać regularnie, w sposób umiarkowany, i sprawdzać wilgotność podłoża.
Poniżej prezentujemy rośliny, które znakomicie sprawdzą się w kompozycjach na słonecznym balkonie.
Gerbera to idealna, kolorowa roślina, nadająca się na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Jest to roślina jednoroczna, jej kolory są uzależnione od gatunku, można je mieszać w celu uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego.
Lobelia zwisająca to roślina o drobnych, licznych kwiatach w różnych kolorach. Wymagane jest dla niej podłoże żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Stanowisko powinno być słoneczne, chociaż dobrze rozwija się także w miejscu półcienistym. Lobelia zwisająca kwitnie od maja do października. Przez cały ten okres wymaga systematycznego podlewania. W czasie kwitnienia warto dokarmiać ją płynnymi nawozami wieloskładnikowymi.
Petunia jest wyjątkowo efektowną rośliną balkonową. Doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach. Długo i obficie kwitnie oraz doskonale znosi rozmaite warunki – można uprawiać ją nawet w pełnym słońcu.
Uczep, czyli złoty deszcz - ta nazwa doskonale oddaje wygląd rośliny. Szybko się rozrasta, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz
Roślina ta tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcieniu. Wprawdzie kwitnie tam mniej intensywnie, ale i tak jest dekoracyjna dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Jest mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych, jednak ma dość kruche pędy – lepiej wybrać jej stanowisko osłonięte od wiatru.
Goździk to roślina ozdobna, która znajdzie wszechstronne zastosowanie w aranżacji balkonu lub tarasu. Wymagania ma skromne. Należy go umiarkowanie podlewać i porządnie nawieźć wczesną wiosną.
To nieco zapomniana roślina, zwana też ułanką, była popularna przed wojną. Ostatnio, za sprawą nowych oryginalnych odmian, znowu wraca do łask. Fuksja ma tysiące odmian, zarówno o niewielkich (20 cm), jak i pokaźnych rozmiarach (60 cm). W zależności od pokroju, fuksje prowadzi się w formie drzewek, sadzi w wiszących koszach lub dodaje do wielobarwnych kompozycji w skrzynkach. Ich kwiaty - w kolorach różu, czerwieni i fioletu, często dwubarwne - pojawiają się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Fuksje lubią słoneczne stanowiska (w cieniu słabiej kwitną) i żyzne, wilgotne podłoże. Boją się przymrozków, więc wystawiamy je na zewnątrz w maju i chowamy do pomieszczeń pod koniec września. Przechowywane w chłodnym miejscu (15-18°C) przetrwają wiele lat. Aby zachowały ładny, zwarty pokrój, wiosną należy pędy przycinać o połowę.
W zależności od odmiany, rośliny te mają wzniesiony lub zwisły pokrój. Ich kępy osiągają około 50 cm średnicy. Kwiaty (ok. 1,5 cm) w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym, pojawiają się w ogromnej obfitości przez cały sezon. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w żyznym, wilgotnym podłożu. Jej okazy nie nadają się do przechowania na przyszły rok. Ogrodnicy rozmnażają ją in vitro z sadzonek w laboratoriach.
To chyba najokazalsza z roślin balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Niektóre (głównie fioletowe) przyjemnie pachną. Surfinie dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Wymagają częstego nawożenia - najlepiej specjalnym nawozem do surfinii - i podlewania - podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Źle znosi silne opady i wiatr, nie nadaje się więc na wysoko położone, nieosłonięte balkony
Wilec jest jednorocznym pnączem o dużych (do 4 cm) kwiatach barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub czysto niebieskiej (odmiana 'Heavenly Blue') oraz liściach sercowatego kształtu. Rośnie błyskawicznie, osiągając nawet 4 m wysokości. Dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Aby wilce utworzyły kurtynę kwiatów, trzeba je posiać gęsto, w żyznej ziemi. Potrzebują obfitego podlewania - gdy podłoże przeschnie, od razu zwieszają liście.
To zachwycające pnącze, sprzedawane także jako mandevilla lub dipladenia, ma wielkie lejkowate kwiaty w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Pędy dorastają do 3 m. Sundaville dobrze rośnie w słonecznych, zacisznych miejscach. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przed nadejściem zimy roślinę należy przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia.
Kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Jej drobne pięciopłatkowe kwiaty tworzą gęste kwiatostany o kształcie kuli. Bywają różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, jednolite lub z oczkiem.
Mają drobne, ale bardzo liczne kwiaty w rozmaitych kolorach: żółtym, pomarańczowym, rdzawym, różowym, czerwonym, fioletowym. Bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby niż petunie i surfinie. Miniaturowe petunie lubią słońce albo lekki półcień i średnio wilgotną ziemię. Nawozimy je zwykle co tydzień.