Jakie kwiaty zasadzić na cmentarzu? Podpowiadamy

Przy wyborze roślin na rodzinne groby warto postawić na te najwytrzymalsze, bo warunki do ich rozwoju często są trudne. Podpowiadamy, jakie gatunki wybrać, by nagrobek nie wyglądał na zaniedbany

 Jaki rośliny wybrać do posadzenia na grobie

Jeżeli często bywamy na cmentarzu, możemy tam posadzić niemal dowolne rośliny - nie powinny być jednak zbyt wysokie ani nadmiernie rozrastać się wszerz. Natomiast gdy rzadko odwiedzamy groby, najlepiej wybrać gatunki odporne na suszę. Ważne są też warunki świetlne - inne rośliny sadzimy na miejscu nasłonecznionym, a inne na zacienionym.

Dobrym rozwiązaniem jest kompozycja z roślin trwałych - zimozielonych krzewów lub bylin z gatunkami sezonowymi, najpierw wiosennymi, a potem letnimi.

Rośliny na grób - miejsce słoneczne

Na dobrze nasłonecznionych grobach można sadzić wiele gatunków kwitnących, ale sprawdzają się tu także rośliny o barwnych liściach lub igłach. Pamiętajmy o podlewaniu!

Najwcześniej kwitnące rośliny, takie jak bratki, stokrotki i cyklameny, sadzi się już w marcu lub na początku kwietnia, gdy ziemia rozmarznie. Nadają się one też do pojemników ustawianych na płycie, bo dobrze znoszą przymrozki.

W połowie maja sadzimy kwiaty, które będą zdobić groby przez całe lato i wczesną jesienią, np. pelargonie i aksamitki. Warto je zasilać nawozem dla roślin kwitnących.

Spośród gatunków o barwnych liściach można wybrać irezynę, kocanki włochate, koleusy i plektrantusy. Ich pędy skracamy kilkakrotnie w ciągu sezonu.

Jesienią na grobach królują chryzantemy, a także „mrozy", czyli starzec popielny.

Byliny do posadzenia na grobie

Na grobach mogą rosnąć byliny, zwłaszcza o zimotrwałych liściach, np. floksy szydlaste czy bergenie. Dobierajmy je tak, by od wiosny do jesieni zakwitały kolejno jedne po drugich.

Spośród krzewów warte polecenia są niskie odmiany berberysów, płożące irgi oraz miniaturowe krzewy iglaste. Stosując odmiany o różnych odcieniach liści oraz igieł, uzyskamy kompozycje dekoracyjne przez cały rok.

Rośliny na groby - miejsce lekko zacienione

Również przy ograniczonym dostępie światła można ładnie zazielenić groby. Wybierzmy te zimotrwałe liściaste oraz iglaste, a zestawy uzupełnijmy kwiatami sezonowymi, które zadowalają się niewielką ilością słonecznych promieni.

Najlepsze krzewy na groby

Spośród roślin sezonowych w półcieniu dobrze radzą sobie niecierpek, begonia bulwiasta oraz lobelia. Mogą one stanowić uzupełnienie kobierców z płożących bylin, krzewinek i krzewów, szczególnie zimozielonych, takich jak kopytnik i gajowiec żółty.

Wśród krzewów lubiących cień są mikrobiota, karłowe odmiany choiny (np. 'Cole's Prostrate'), płożący cis pospolity 'Repandens', a także niska mahonia pospolita 'Apollo' czy berberys Thunberga 'Kobold'.

Rośliny na grób odporne na suszę

W sytuacji, gdy rzadko odwiedzamy cmentarz, na przykład tylko z okazji Wszystkich Świętych, rośliny posadzone na grobie powinny być naprawdę odporne na suszę. Wśród kwiatów sezonowych takie cechy mają pelargonia rabatowa i portulaka (obie lubią słońce) oraz begonia stale kwitnąca (upały lepiej znosi w półcieniu). Odporne gatunki trwałe na miejsca słoneczne to: jałowce o płożącym pokroju (np. pospolity 'Blue Carpet'), wszelkie rojniki i rozchodniki. Natomiast do cienia polecane są zarówno odporne byliny, np. bergenia, konwalia i funkie, jak i krzewinki: runianka i barwinek. Dużą odporność na suszę ma także bluszcz.

Roślina do posadzenia na grobie - bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony jest krzewem długowiecznym, może żyć nawet do 700 lat. Jest niezastąpiony do tworzenia obwódek rabat oraz niskich żywopłotów strzyżonych. Doskonale nadaje się do tworzenia rzeźb ogrodowych. Polecany jest do sadzenia na cmentarzach oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Gałązki bukszpanu można wykorzystywać przez cały rok do dekoracji stołu oraz wszelkiego rodzaju ozdób florystycznych.

Roślina do posadzenia na grobie - głóg pośredni

Głóg pośredni (Crataegus ×media) to wartościowy mieszaniec dwóch krajowych gatunków głogów: jednoszyjkowego (C. monogyna) i dwuszyjkowego (C. leavigata), występujący dziko w zachodniej części kraju. Za szczególnie cenne uznaje się odmiany o kwiatach pełnych, obficie kwitnące na przełomie maja i czerwca. Rośliny te świetnie nadają się do uprawy w ogrodach przydomowych, sprawdzają się też w parkach, a także na cmentarzach.

Chryzantemy w doniczce - do postawienia na płycie nagrobnej

Chryzantemy, zwane też złocieniami, mają same zalety: kwitną długo - często aż do przymrozków, występują w niezliczonej ilości odmian i kolorów, doskonale komponują się z innymi jesiennymi gatunkami, nie mają wygórowanych wymagań. Sprzedawane są w pojemnikach o różnej wielkości - od doniczek małych po wielkie, zawsze zwieńczone masą kwiatów.

Do pojemników wybierajmy okazy o zwartym pokroju, obficie obsypane kwiatami. Tarasy, balkony i schodki do domu najchętniej ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości, tworzącymi regularne kule i półkule o średnicy 30-60 cm.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.