Blachodachówka, gont czy dachówka? Ceny, wymagania, wykonanie

opracowanie Iwona Szczepaniak./ MT
26.06.2018 12:51
Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością niezmiennie cieszą się dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnio do łask wraca też blacha płaska łączona na rąbek stojący.

Jakie pokrycie dachowe

Zaplanowany w projekcie rodzaj pokrycia zależy nie tylko od upodobań inwestora, lecz także od regionu kraju (a dokładniej strefy obciążenia wiatrem i śniegiem) i kąta nachylenia połaci dachowej.

Kolor dachu to też nie zawsze wolny wybór inwestora. W niektórych gminach barwę pokrycia narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kolor dachu może także podyktować konserwator zabytków, jeśli nieruchomość znajduje się pod jego opieką. Wynika to z potrzeby zachowania ładu w danej okolicy, dbałości o unikalny charakter miejsca.

Decyzja dotycząca materiału do krycia połaci wiąże się też pewnymi konsekwencjami. Od tego, jaki materiał wybierzemy, zależy konstrukcja dachu, w tym przekroje i rozstaw krokwi oraz rodzaj wstępnego krycia: czy będzie to membrana dachowa, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie kryte papą.

Dowiedz się: Jak dobrać pokrycie dachowe - dachówka i blachodachówka >>

Wybór dachu - co trzeba wiedzieć

W związku z tym, że dekarze mają dużo zleceń, warto znacznie wcześniej - nawet tuż po zakupie projektu - zarezerwować termin u wybranej ekipy. Najlepsi fachowcy mają terminarze wypełnione już do końca tego roku!
Warto też wiedzieć, że niektóre modele pokryć nie są dostępne od ręki. Dla pewności najlepiej zamawiać je jeszcze przed rozpoczęciem sezonu dekarskiego (czyli już nawet w lutym). W przeciwnym razie trzeba będzie czekać na nie nawet kilka miesięcy lub wybrać inne.
Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że termin rozpoczęcia i zakończenia prac na dachu może opóźnić deszczowa pogoda. Według raportów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ubiegłym roku w Polsce już w sierpniu było ponad 65 dni deszczowych więcej niż w Wielkiej Brytanii.

Dach - wykonanie

Dach, zwłaszcza skomplikowany, jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. A w Polsce buduje się obecnie dachy o bardzo zróżnicowanych kształtach. Największą popularnością cieszy się blachodachówka, dachówka ceramiczna i cementowana. W ostatnim czasie bardzo popularnym wyborem jest także gont bitumiczny. Estetyka dachu zawsze ma znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest profesjonalne wykonanie, ponieważ od tego zależy bezawaryjne funkcjonowanie dachu. Eksperci podkreślają, że najczęstszą przyczyną problemów z dachem nie jest wcale słaba jakość użytych materiałów, lecz zastosowanie ich niezgodnie z instrukcją producenta. Warto wiedzieć, że dekarze mają swoje specjalizacje. Dekarz to używane powszechnie określenie wszystkich fachowców zajmujących się budową dachów. Jest ono jednak zbyt ogólne, ponieważ dachy są wykonywane z różnych materiałów. Zajmują się nimi cieśla, dekarz i blacharz. Każdy z nich ma inne umiejętności. Dlatego ważne jest, aby w zatrudnionej ekipie znaleźli się reprezentanci wszystkich tych specjalności.

Dodatkowo - choć nieco mniej oficjalnie - istnieją również podziały wśród dekarzy. Najczęściej specjalizują się oni w rodzajach pokryć - jedni wolą układać dachówki, inni blachę, gonty bitumiczne czy łupek. Często są to firmy rodzinne, w których kunszt przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Układanie pokryć to sztuka, która wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. W ekipach są też grupy zajmujące się tylko montażem obróbek, pokrycia, wstępnego krycia, okien dachowych i świetlików.

Polecamy: Blachodachówka odporna na korozje >>

Koszt dachu

Cena dachu to średnio 1/5 kosztów całej inwestycji. Jak wybrać trwały i piękny dach, który nie zrujnuje naszego budżetu? Warto udać się ze wstępnie wybranym projektem po wycenę do firmy handlowej, która zajmuje się sprzedażą materiałów dachowych. Podobną wycenę jest w stanie wykonać także profesjonalna firma dekarska, bo nie tylko wyliczy ilość elementów danego systemu, ale także precyzyjnie wyceni koszt montażu. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej skomplikowana jest połać dachu. Co ważne - inwestor kupuje jedynie te elementy, które zostaną wykorzystane przy budowie dachu.

Dobrych fachowców, którzy systematycznie się szkolą i dają gwarancję na wykonywane przez siebie prace, można znaleźć przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i przez renomowanych producentów.

Dowiedz się: Co na dach dwuspadowy i dach płaski >>

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • adam545

  Oceniono 7 razy 5

  Największy debizm w tym kraju to narzucanie typu domu to gorzej niż za czasow komunistycznych ,chciałem wybudowac dom typu amerykanka to mi odmowiono w gminie bo sąsiad ma dom ze spadzistym dachem -paranoja

 • tywinlannister

  0

  Blacha przy poddaszu użytkowym nie ma sensu ze względu na słabą izolację akustyczną. Ale oczywiście plusem takiego rozwiązania jest cena, więc wielu inwestorów "idzie" w tę technologię nie przejmując się konsekwencjami :-) Generalnie zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji zastosować cięższe pokrycie - choćby dachówkę ceramiczną. Standardowa dachówka typu Koramic Alegra 9 to już średnio 35-40 kg na każdy metr kwadratowy pokrycia, więc to jakieś 10x więcej niż blacha. Z masy oczywiście wynika zdecydowanie lepsza izolacja akustyczna. O walorach wizualnych i przewadze ceramiki nad blachą nie ma już nawet co pisać :-) Proponuję jednak porównać sobie jak wygląda np. 10-letni dach przykryty ceramiką, a jak blachą - to tak jako ostateczne potwierdzenie, że lepiej iść w ceramikę

 • Tomasz Turek

  Oceniono 4 razy 0

  Blachodachówka to tak mało funkcjonalnie. Większość domów jakie się teraz buduje ma na poddaszu sypialnie. Taka blacha podczas deszczu bywa słyszalna pomimo ocieplenia/wygłuszenia. Nie da się czasami spać. Znam to z doświadczenia. Po takich "przejściach" wybraliśmy dachówkę ceramiczną. To najtrwalszy materiał i w pełni odporny na waraunki atmosferyczne. Nasza glazurowana dachówka od Creatona objęta jest dodatkowo 50-letnią gwarancją, więc raczej nic z nią robić już nie będziemy.

 • cheshire

  Oceniono 2 razy 0

  a co z dachami płaskimi? Autor nie wie nic o ich istnieniu? Typowy artykuł promocyjny pisany przez laika. Zwrot "obciążenie wiatrem" kompromituje autora. Tekst miałki i bezwartościowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX