Fotel z podnóżkiem - wnętrzarski klasyk wraca do łask w nowej odsłonie

Wymarzony mebel do wypoczynku po pracy i jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stylu retro we wnętrzach - fotel z podnóżkiem wraca do mody! Odświeżona odsłona, nowe kolory i lepsze materiały sprawią, że znów zakochasz się w klasyce.

Fotel z podnóżkiem to wnętrzarski hit lat 50. To wtedy powstał słynny Lounge Chair & Ottoman autorstwa Charles Eamesa, który na stałe zapisał się w historii designu. Wypoczynkowy fotel sprzedawany był w zestawie z podnóżkiem, a źródłem inspiracji dla przytulnej formy i skórzanego wykończenia była rękawica do baseballa. Moda na fotele z podnóżkami szybko się rozpowszechniła, a na rynku pojawiły się modele z obiciami z materiału i o charakterystycznych, opływowych kształtach.

Fotel z podnóżkiemFotel z podnóżkiem Fot. Shutterstock

Lata 50. to czas, gdy Europa odradzała się po trudnych czasach wojny. Wkrótce miał nastąpić okres bumu ekonomicznego i wzmożonej konsumpcji. O ile podczas wojny kobiety musiały zastąpić mężczyzn wysłanych na front we wszystkich codziennych czynnościach (w tym ciężkiej pracy w fabrykach), tak teraz powróciły do dawnych zajęć związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Głowa rodziny i pan domu po całym dniu pracy uwielbiał natomiast wypoczywać w wygodnym fotelu z podnóżkiem. Taki obraz rysuje się na podstawie wielu filmów, które powstały w tamtym okresie albo opowiadają o dekadzie lat 50. Fotel z podnóżkiem zapisał się jako symbol społeczeństwa wpisanego w tradycyjne schematy i żyjącego w zgodzie ze stabilnym, aczkolwiek dość monotonnym rytmem.

Dziś ten wnętrzarski klasyk wraca do mody w zupełnie nowej odsłonie. Fotele z podnóżkami są kolorowe, wesołe i wywołują tylko pozytywne skojarzenia. Styl retro króluje w nowoczesnych mieszkaniach, które w oryginalnych formach sprzed lat szukają ucieczki od standardowych kształtów mebli produkowanych masowo. Fotel z podnóżkiem świetnie zaprezentuje się w salonie, w gabinecie lub w sypialni. Dobrze wygląda w towarzystwie drewnianego stolika albo biblioteczki z książkami. Szczególnie modne są modele z fantazyjnymi nóżkami - powyginanymi w zabawne esy floresy albo rozstawionymi na bok, jakby z trudnością unosiły ciężar siedziska.

Fotel z podnóżkiemFotel z podnóżkiem Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.