Gnojówka z pokrzyw. Jak zrobić? Do czego stosować?

Gnojówka z pokrzyw może uchronić rośliny ogrodowe przed chorobami i szkodnikami. Łatwo ją przyrządzić samodzielnie, a na dodatek taka mikstura jest naturalna, a więc bezpieczna dla środowiska

Preparaty zrobione na bazie naturalnych surowców można z powodzeniem stosować do roślin uprawianych nie tylko w ogrodzie, ale taż w domu czy na balkonie.

Mnóstwo roślin produkuje naturalne substancje, które z powodzeniem możemy wykorzystać w walce z atakiem szkodników czy chorób. Rumianek czy pokrzywa to najpopularniejsze przykłady. Ze świeżych lub suszonych roślin można sporządzać napary, wyciągi i gnojówki.

Gnojówka z pokrzyw - kiedy warto stosować

Są sytuacje, kiedy nie możemy lub nie powinniśmy używać chemicznych środków ochrony. Niektórzy ludzie mają na nie alergię, inni chcą przed nimi uchronić małe dzieci, zwierzęta domowe, a jeszcze inni rezygnują z pestycydów, bo starają się chronić pożyteczne dla natury owady, takie jak biedronki czy złotooki. Naturalne środki ochrony roślin łatwo sporządzić samemu, robiąc napary, wyciągi lub wywary z roślin zebranych samodzielnie albo kupionych w sklepie zielarskim.

Pokrzywa sprawdzi się w zwalczaniu mszyc, przędziorków, szarej pleśni i mączniaka - te choroby często dotykają rośliny zarówno w ogrodzie, jak i hodowane w doniczkach w domu..

Gnojówka z pokrzywy - na choroby i szkodniki róż

Różom najbardziej szkodzą mszyce, bo żerują w dużych koloniach i rozmnażają się bardzo szybko. Można je jednak zwalczać ekologicznie. Wystarczy przygotować wiosną gnojówkę z pokrzywy i odpowiednio rozcieńczoną, regularnie opryskiwać różane krzewy co 7-10 dni. Dzięki temu nie tylko będą rzadziej zasiedlane przez mszyce, ale też dodatkowo wzmocnione.

Gnojówka z pokrzywy - jak zrobić

Zbieramy tylko zielone części, bez korzeni, przed kwitnieniem – a zatem koniecznie wiosną. Chociaż można również wykorzystać suszone ziele.

Pocięte rośliny zalewamy chłodną wodą – najlepiej deszczówką, tak by je przykryła.

Miksturę odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce, bo nie docierało do nich słońce. Codziennie mieszamy.

Przefermentowaną gnojówkę cedzimy przez gęste sito. Otrzymany płyn rozcieńczamy 10-krotnie.

Gnojówka z pokrzyw – jak stosować

Pokrzywa oczyszcza i uzdrawia. Wzmacnia determinację w działaniu, ale również ułatwia zrozumienie samego siebie, swoich uczuć i emocjiPokrzywa oczyszcza i uzdrawia. Wzmacnia determinację w działaniu, ale również ułatwia zrozumienie samego siebie, swoich uczuć i emocji Fot. Shutterstock

Przecedzoną i rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw podlewamy lub opryskujemy rośliny w dni, kiedy nie pada deszcz, rano lub o zmierzchu.

Pamiętajmy, że naturalne środki ochrony roślin mają intensywne działanie. Stosujmy je nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Inne ekstrakty z pokrzywy

Napar z pokrzywy (fot. Maria Przybyszewska)Napar z pokrzywy (fot. Maria Przybyszewska) Napar z pokrzywy (fot. Maria Przybyszewska)

Naturalne ekstrakty mają różną siłę działania. Jeśli musimy reagować szybko, stosujemy napary, a gdy szkodnik lub choroba jest w małym nasileniu - wywary, wyciągi i gnojówki z roślin świeżych lub suszonych.

Napar: Robimy go ze świeżo pokrojonych roślin zalanych wrzącą wodą w takiej ilości, by całkowicie przykryła rośliny (UWAGA: to zalecenie jest jednakowe dla wszystkich rodzajów ekstraktów roślinnych – chyba że podano inaczej).

Roztwór: podgrzewamy 15-20 min w 70-80°C. Studzimy, cedzimy i opryskujemy rośliny.

Wyciąg: Pokrojone rośliny zalewamy ciepłą wodą, nakrywamy pojemnik i odstawiamy na 24-48 godz. Cedzimy i opryskujemy nim rośliny.

Wywar: Rośliny zalewamy w garnku zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na bardzo małym ogniu pod przykryciem przez ok. 6 godz. Ostudzony wywar rozcieńczamy trzykrotnie wodą o temperaturze otoczenia, cedzimy i opryskujemy nim rośliny. Stosujemy wczesną wiosną w formie oprysków do zwalczania chorób grzybowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.