Pralka - w kuchni czy łazience. Wady i zalety

KM
28.06.2018 13:30
Urządzając mieszkanie każdy z nas chce, by było ładne i jak najbardziej funkcjonalne. Zwykle najwięcej problemów przysparza nam zaaranżowanie kuchni, łazienki i ustawienie pralki, która zajmuje sporo miejsca. Kiedyś chowaliśmy ją w kącie w łazience, teraz możemy spotkać ją nawet w kuchni. Które rozwiązanie jest lepsze? Jedno i drugie niesie za sobą korzyści.

Najlepszym miejscem do ustawienia pralki jest oczywiście pralnia lub pomieszczenie gospodarcze. W domach zwykle nie ma problemu, jeśli jednak mamy małe mieszkanie z pewnością nie znajdziemy miejsca na zaaranżowanie takich kątów. W takim przypadku pralkę musimy ustawić w łazience lub w kuchni. Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdziliśmy wady i zalety obu wariantów. Pamiętajmy, że do podłączenia pralki potrzebna jest instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna.

Zobacz także: Pralko-suszarka. Jaką kupić? Ile kosztuje? 

Pralka w kuchni

Pralka w kuchniPralka w kuchni Fot. Hotpoint producent

Decyzja o miejscu dla pralki powinna zależeć od naszego sposobu prowadzenia domowego gospodarstwa. Dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie pralki w kuchni, dzięki czemu nawet podczas gotowania można mieć oko na pracę sprzętu. Jeśli dysponujemy naprawdę małą łazienką, jesteśmy zmuszeni przenieść pralkę do kuchni. Każda pralka zajmuje dość sporo miejsca, dlatego ustawiając ją w kuchni powinniśmy pomyśleć też o miejscu na detergenty czy kosz na pranie. Kosz jednak mimo wszystko najlepiej ustawić w łazience. 

Zalety

Nowoczesne pralki pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie będą uciążliwe, nawet ustawione w kuchni. Konstrukcja urządzenia zapobiega przenoszeniu wibracji, dzięki czemu pralka nie będzie obijała sąsiadujących mebli czy sprzętów.

Podczas gotowania mamy możliwość kontrolowania prania, łączymy 2 czynności, a domowe obowiązki przebiegają dużo sprawniej.

Wady

Pralka w kuchni na pewno zaburzy harmonię i zmieni wygląd aranżacji, dlatego świetnym pomysłem jest w tym przypadku wybór modelu do zabudowy. Dzięki temu pralka będzie osłoniona takimi samymi drzwiczkami jak pozostałe szafki kuchenne i nie będzie rzucała się w oczy.

Wadą może okazać się mieszanie zapachów. Kuchenne aromaty nie będą współgrały z zapachem detergentów, płynów do prania i proszkami.

Pralka w łazience

Z idealnym miejscem na pralkę głównie kojarzy się łazienką. Nowoczesne modele są coraz bardziej designerskie, dzięki czemu nie trzeba chować ich w kącie. Są estetycznie wykonane, o błyszczącej powierzchni i mają kolorystycznie dopasowane pokrętła. Elektroniczny wyświetlacz i pogłębiony wsad sprawia, że urządzenie jest jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie.

Zalety

Kosz na pranie zwykle trzymamy w łazience, to tutaj najłatwiej gromadzić rzeczy do prania. To wygodne rozwiązanie, także, gdy chcemy zrobić pranie ręczne. Pralka ustawiona w pobliżu wieszaka czy suszarki na pranie zagwarantuje wygodę i sprawne rozwieszenie prania, które powinno być rozwieszone w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Mając pralkę w łazience możemy rozwiesić pranie bez odwirowania.  Nie zachlapiemy całego mieszkania wodą przenosząc pranie do suszarki, a mokre pranie możemy zawiesić nawet nad wanną. To funkcjonalne i wygodne połączenie.

Jeśli urządzasz łazienkę stawiając na wygodę i funkcjonalność – łazienka będzie idealnym miejscem do ustawienia pralki.

Wady

Jeśli marzysz o zaaranżowaniu pokoju kąpielowego, ogromne znaczenie ma dla Ciebie estetyka, cisza i relaks podczas kąpieli, lepiej nie ustawiać w niej pralki, która nieco zaburzy aranżację, ze względu na przestrzeń jaką zajmuje i będzie hałasowała.

Pralka nie sprawdzi się w łazience, jeśli pomieszczenie ma mały metraż. Kierujmy się wygodą! W łazience nie może być za ciasno.

Więcej o:
Komentarze (16)
Zaloguj się
 • dorsai68

  Oceniono 16 razy 16

  W oparach absurdu.
  "Nowoczesne pralki pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie będą uciążliwe, nawet ustawione w kuchni."
  ale:
  w łazience "nieco zaburzy aranżację, ze względu na przestrzeń jaką zajmuje i będzie hałasowała."

 • leszlong

  Oceniono 13 razy 13

  "Pralka nie sprawdzi się w łazience, jeśli pomieszczenie ma mały metraż"

  A jeśli łazienka i kuchnia mają mały metraż? Na balkon?

 • pislamistapolski

  Oceniono 12 razy 12

  "Podczas gotowania mamy możliwość kontrolowania prania, łączymy 2 czynności, a domowe obowiązki przebiegają dużo sprawniej"

  pamietajcie, jak wlaczycie pralke to musicie ja kontrolowac
  Jak nie kontroljujesz to pralka zrobi cie w ch....
  Jak nie kontrolujez to pralka jak sie wylaczy to nie pracuje na siebie
  A jak wrzucisz 5 sekund po zakonczeniu prania kolejny wsad pralk jest w stanie wyprac 4 tony gaci dziennie
  Nie po to kupilismy pralki aby jej nie wykorzystac 24 na 24
  a jak sie zagapisz i przyjdziesz po pol godzinie to tylko 3 tony

 • aki3

  Oceniono 11 razy 7

  "W łazience nie może być za ciasno"
  Właśnie w łazience może być ciasno. Wszak przebywa tam zawsze tylko jedna osoba.

 • aksonometria

  Oceniono 3 razy 3

  W poprzednim mieszkaniu z miniaturową łazienką i małą kuchnią pralka stała schowana w dość dużym przedpokoju. Bo akurat tam było trochę miejsca. Poza tym teraz jest tak duży wybór rodzajów pralek, ich rozmiarów że zawsze się jakąś uda dopasować.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Dwie sprzeczne informacje! Raz, że nowoczesne pralki są ciche i spoko mogą stać w kuchni ale dalej stoi, że w łazience są hałaśliwe! Zdecyduj się, autorze! Mam bardzo nowoczesną pralkę i nigdy bym jej nie wstawił do kuchni, bo jest momentami głośna. W kuchniach połączonych z salonem to tragedia, w samodzielnych też nie halo, bo w Polsce rodzina sporo czasu przebywa w kuchni.

 • Mariusz Małecki

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkam w blokach, łazienka malutka. Zabudowaną pralkę wywaliłem do kuchni a w łazience mam dzięki temu dużą kabinę z kafelkowanym brodzikiem. Polecam to rozwiązanie wszystkim z małymi łazienkami.

 • edytkus

  Oceniono 2 razy 0

  Bez sensu. Najlepszym miejscem na pralkę i suszarkę jest PRALNIA. Poza tym współczesne są rzeczywiście bardzo ciche ale to chyba nie standard, trzeba kupić odpowiedni model. Od miesiąca mam urzedzenia LG i na nich jest wyraźnie zaznaczone że mają system antywibracyjny. Moj poprzedni zestaw był firmy Samsung i tak samo redukcja wibracji (10 lat temu to była nowość) ale jak się zaczęło psuć hałas był jakbym cegły prała. Teraz znowu bez problemu mogę prać o 2 w nocy nie martwiąc się że ludziom mieszkającym pode mną będzie to przeszkadzać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX