Pralka - w kuchni czy łazience. Wady i zalety

Urządzając mieszkanie każdy z nas chce, by było ładne i jak najbardziej funkcjonalne. Zwykle najwięcej problemów przysparza nam zaaranżowanie kuchni, łazienki i ustawienie pralki, która zajmuje sporo miejsca. Kiedyś chowaliśmy ją w kącie w łazience, teraz możemy spotkać ją nawet w kuchni. Które rozwiązanie jest lepsze? Jedno i drugie niesie za sobą korzyści.

Najlepszym miejscem do ustawienia pralki jest oczywiście pralnia lub pomieszczenie gospodarcze. W domach zwykle nie ma problemu, jeśli jednak mamy małe mieszkanie z pewnością nie znajdziemy miejsca na zaaranżowanie takich kątów. W takim przypadku pralkę musimy ustawić w łazience lub w kuchni. Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdziliśmy wady i zalety obu wariantów. Pamiętajmy, że do podłączenia pralki potrzebna jest instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna.

Zobacz także: Pralko-suszarka. Jaką kupić? Ile kosztuje? 

Pralka w kuchni

Pralka w kuchniPralka w kuchni Fot. Hotpoint producent

Decyzja o miejscu dla pralki powinna zależeć od naszego sposobu prowadzenia domowego gospodarstwa. Dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie pralki w kuchni, dzięki czemu nawet podczas gotowania można mieć oko na pracę sprzętu. Jeśli dysponujemy naprawdę małą łazienką, jesteśmy zmuszeni przenieść pralkę do kuchni. Każda pralka zajmuje dość sporo miejsca, dlatego ustawiając ją w kuchni powinniśmy pomyśleć też o miejscu na detergenty czy kosz na pranie. Kosz jednak mimo wszystko najlepiej ustawić w łazience. 

Zalety

Nowoczesne pralki pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie będą uciążliwe, nawet ustawione w kuchni. Konstrukcja urządzenia zapobiega przenoszeniu wibracji, dzięki czemu pralka nie będzie obijała sąsiadujących mebli czy sprzętów.

Podczas gotowania mamy możliwość kontrolowania prania, łączymy 2 czynności, a domowe obowiązki przebiegają dużo sprawniej.

Wady

Pralka w kuchni na pewno zaburzy harmonię i zmieni wygląd aranżacji, dlatego świetnym pomysłem jest w tym przypadku wybór modelu do zabudowy. Dzięki temu pralka będzie osłoniona takimi samymi drzwiczkami jak pozostałe szafki kuchenne i nie będzie rzucała się w oczy.

Wadą może okazać się mieszanie zapachów. Kuchenne aromaty nie będą współgrały z zapachem detergentów, płynów do prania i proszkami.

Pralka w łazience

Z idealnym miejscem na pralkę głównie kojarzy się łazienką. Nowoczesne modele są coraz bardziej designerskie, dzięki czemu nie trzeba chować ich w kącie. Są estetycznie wykonane, o błyszczącej powierzchni i mają kolorystycznie dopasowane pokrętła. Elektroniczny wyświetlacz i pogłębiony wsad sprawia, że urządzenie jest jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie.

Zalety

Kosz na pranie zwykle trzymamy w łazience, to tutaj najłatwiej gromadzić rzeczy do prania. To wygodne rozwiązanie, także, gdy chcemy zrobić pranie ręczne. Pralka ustawiona w pobliżu wieszaka czy suszarki na pranie zagwarantuje wygodę i sprawne rozwieszenie prania, które powinno być rozwieszone w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Mając pralkę w łazience możemy rozwiesić pranie bez odwirowania.  Nie zachlapiemy całego mieszkania wodą przenosząc pranie do suszarki, a mokre pranie możemy zawiesić nawet nad wanną. To funkcjonalne i wygodne połączenie.

Jeśli urządzasz łazienkę stawiając na wygodę i funkcjonalność – łazienka będzie idealnym miejscem do ustawienia pralki.

Wady

Jeśli marzysz o zaaranżowaniu pokoju kąpielowego, ogromne znaczenie ma dla Ciebie estetyka, cisza i relaks podczas kąpieli, lepiej nie ustawiać w niej pralki, która nieco zaburzy aranżację, ze względu na przestrzeń jaką zajmuje i będzie hałasowała.

Pralka nie sprawdzi się w łazience, jeśli pomieszczenie ma mały metraż. Kierujmy się wygodą! W łazience nie może być za ciasno.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.