Zabezpieczenia antywłamaniowe - ochrona domu przed złodziejem

Edyta Jabłońska/MŚ
20.08.2018 09:33
Kiedyś wyjeżdżaliśmy na urlop latem, dzisiaj podróżujemy częściej i w różnych porach roku. Tym samym dla złodziei sezon łowów, czyli włamań do mieszkań urlopowiczów, również trwa cały rok. Dlatego przed wyjazdem zadbajmy o to, aby nasz dom nie stał się dla nich łatwym celem. Podpowiadamy, jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować, aby ochronić dom i to, co się w nim znajduje.

Jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. Otaczamy się więc ludźmi, którzy pomogą nam w razie potrzeby, na koncie w banku gromadzimy oszczędności, kupujemy bezpieczne samochody i polisy ubezpieczeniowe, które mają chronić nasze zdrowie, życie, najbliższych oraz nasze domy. Te ostatnie są jednak narażone na dodatkowe zagrożenie, które spędza nam sen z oczu - chodzi o włamanie. Na początku przyjrzyjmy się stolarce. Złodziej może się dostać do środka zarówno przez drzwi, jak i przez okna, dlatego warto zainwestować w dobrą stolarkę, której jakość potwierdzą odpowiednie certyfikaty.

Okna i drzwi - ochrona przed włamaniem>>

Drzwi antywłamaniowe

O tym, czy drzwi zapewnią nam bezpieczeństwo, informuje klasa RC (skala od 1 do 6). Im wyższa klasa, tym solidniejsze drzwi. Za antywłamaniowe uznaje się modele klasy minimum RC 3. Aby mieć pewność, że kupujemy drzwi deklarowanej klasy, warto sprawdzić, czy mają certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej lub Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Oprócz wzmocnionego skrzydła bardzo ważny jest zamek. Najlepiej zamontować co najmniej dwa. Na ich otwarcie złodziej będzie musiał poświęcić więcej czasu i może zostanie przez kogoś zauważony.

Drzwi antywłamaniowe - budowa i wyposażenie>>

DOBRZE DOPASOWANE. Drzwi muszą chronić dom, ale powinny też estetyczne wyglądać. Te na zdjęciu można zamówić na konkretny wymiar, będą więc pasowały do każdego budynku. THERMOCARBON 306, aluminium, na wymiar, klasa RC 3-4, na zamówienie, Hörmann PolskaDOBRZE DOPASOWANE. Drzwi muszą chronić dom, ale powinny też estetyczne wyglądać. Te na zdjęciu można zamówić na konkretny wymiar, będą więc pasowały do każdego budynku. THERMOCARBON 306, aluminium, na wymiar, klasa RC 3-4, na zamówienie, Hörmann Polska Fot. producent

Okna antywłamaniowe

W przypadku domów jednorodzinnych złodziej najczęściej wchodzi przez okna w piwnicy. Są najłatwiej dostępne, poza tym często niewidoczne z sąsiednich posesji. Już na etapie projektowania domu można temu zapobiec planując kształt i rozmiar okien - przez zbyt wąski otwór złodziej się nie przeciśnie nawet po wyważeniu okna. W już wybudowanym domu możemy natomiast zamontować na oknach rolety antywłamaniowe lub odporne na przepiłowanie kraty. A jakie powinny być same okna (nie tylko na poziomie piwnicy)?

Dobre okna antywłamaniowe rozpoznajemy po klasie WK – od 1 do 6 (choć niektórzy producenci także w przypadku okien podają klasę RC). Klasa określa czas potrzebny do sforsowania okna oraz liczbę narzędzi, których potrzebuje włamywacz. Na przykład: aby wyważyć okno klasy WK 6, złodziej musiałby mieć ze sobą wiele narzędzi, a cała czynność i tak zabierze mu kilkanaście minut.

Okna antywłamaniowe - odporne na włamanie>>

1, 2, 3. Zabezpieczenia antywłamaniowe1, 2, 3. Zabezpieczenia antywłamaniowe Fot. MS więcej niż okna, Oknoplast

Na zdjęciach powyżej:

1. W STRATEGICZNYCH MIEJSCACH. Zamontowane w trzech narożnikach zaczepy antywłamaniowe dodatkowo zabezpieczają okno. Na zamówienie. MS więcej niż okna

2. Okno WINERGETIC PREMIUM, wyposażone w zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczem oraz szyby z laminowanego szkła. Na zamówienie. Oknoplast.

3. Klamka dESIGN+, zamkniętego na klucz okna nie da się otworzyć od zewnątrz. Na zamówienie. Oknoplast.

Zabezpieczenia antywłamaniowe w oknach dachowych>>

Żaluzje i rolety antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne chronią przed nadmiernym słońcem, ale mogą być też dodatkowym zabezpieczeniem przed włamaniem. Ich wytrzymałość na próbę włamania określają te same klasy co w przypadku okien.

Rolety zewnętrzneRolety zewnętrzne Fot. Awilux Polska

Zamki antywłamaniowe

Zamek centralny. Drzwi wejściowe same w sobie nie ochronią naszego domu przed włamaniem bez porządnego zamka. W drzwiach antywłamaniowych wieloryglowy zamek centralny jest montowany fabrycznie. Rygle powinny otwierać się w kilku kierunkach - jeśli mamy drzwi z ryglami w dolnej części drzwi, musimy pamiętać o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z otworów w progu. Rygle mają zwykle grubość 10 - 14 mm - grubsze są oczywiście bardziej wytrzymałe.

Zamki dobre jak drzwi>>

Zamek nawierzchniowy. Inaczej zwany zasuwą, montowany na skrzydle drzwiowym. To dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli na zabarykadowanie się w mieszkaniu od środka.

Zamki do drzwi zewnętrznych>>

Zamki antywłamaniowe do drzwiZamki antywłamaniowe do drzwi Fot. Gerda

Kamery i monitoring

Jednym z popularnych sposobów ochrony domu jest jego monitorowanie, czyli obserwacja za pomocą kamer umieszczonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Starsze systemy działają na zasadzie nagrywania i odtwarzania w czasie rzeczywistym w zamkniętej sieci.
Nowsze, częściej wybierane do domu, działają przez internet, dzięki czemu niemal z każdego miejsca na ziemi możemy zobaczyć, co dzieje się we wnętrzu – trzeba tylko mieć przy sobie telefon komórkowy. Ostatnio w ofercie firm pojawiły się małe przenośne urządzenia wielofunkcyjne – łączą funkcje monitoringu i alarmu. Wystarczy położyć je w strategicznym miejscu – na przykład przy drzwiach lub oknie, a wykryją ruch, nagrają zdarzenie i powiadomią nas za pomocą aplikacji. Włączą również alarm. Urządzenia monitorujące są dość drogie, jeśli więc mieszkamy w domu wielorodzinnym, warto namówić na taką inwestycję spółdzielnię lub wspólnotę.

1, 2, 3. Urządzenia do monitoringu1, 2, 3. Urządzenia do monitoringu Fot. saknakorn/shutterstock, Somfy, Mr.Suchat/shutterstock

Na zdjęciach powyżej:

1. MASKARADA. Potencjalnego złodzieja może przestraszyć już sam widok kamery. Jeśli nie chcemy inwestować w monitoring, zamontujmy przynajmniej jej atrapę.

2. SOMFY ONE+, zestaw: kamera, alarm i klucz zbliżeniowy, sterowanie zdalne za pomocą aplikacji. Od 1499 zł. Somfy

3. DO USŁUG. Montaż urządzeń monitoringu nie jest prosty - jeśli nie mamy doświadczenia, pozostawmy go fachowcom. Taką usługę najczęściej oferują firmy sprzedające sprzęt.

Bezpieczny dom - alarm

Daje poczucie bezpieczeństwa. Systemem alarmowym zarządza centrala połączona z czujkami ruchu. Kiedy jest włączony, a czujki wychwycą ruch, wysyłają sygnał do centrali, która uruchamia sygnalizator, czyli urządzenie włączające alarm dźwiękowy lub świetlny (albo oba jednocześnie). Hałas i światło mają na celu odstraszenie złodzieja i zwrócenie uwagi osób znajdujących się w pobliżu. Jednak taka ochrona może być niewystarczająca, zwłaszcza gdy dom stoi w ustronnym miejscu. Warto wtedy wzmocnić działanie systemu i podpisać umowę z firmą ochroniarską. Wówczas centrala powiadamia pracowników ochrony (oraz właściciela), a ci jadą, by sprawdzić, czy faktycznie istnieje zagrożenie – i w razie konieczności interweniują.

Projekt instalacji alarmowej zwykle wykonujemy razem z firmą montującą; montaż zdecydowanie najlepiej przeprowadzić w czasie budowy lub remontu domu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wybierzemy alarm kablowy. Do już urządzonego domu lepiej wybrać system bezprzewodowy – jego zainstalowanie nie wiąże się bowiem z remontem.

System sygnalizacji włamania i napadu PERFECTA, dwa rodzaje montażu - przewodowy i bezprzewodowy, na zamówienie, SatelSystem sygnalizacji włamania i napadu PERFECTA, dwa rodzaje montażu - przewodowy i bezprzewodowy, na zamówienie, Satel Fot. producent

Inteligentny dom

Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania, które tworzą tzw. inteligentny dom. Co to znaczy? Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o automatyczne i zdalne sterowanie urządzeniami. Jak to pomoże w zabezpieczeniu domu na czas urlopu? Po pierwsze, możemy zdalnie sprawdzić, czy wszystkie drzwi i okna są pozamykane. Po drugie, stworzyć grę pozorów, czyli sprawić, że osobom postronnym dom nie będzie wydawał się pusty. Na przykład inteligentne oświetlenie możemy zaprogramować tak, aby włączało się o określonej porze, lub sami włączyć je przez aplikację. Na zewnątrz warto zainstalować lampy z czujnikiem ruchu, które zaświecą się, gdy ktoś podejdzie do budynku. Włączające się światło może przestraszyć złodzieja oraz zwrócić uwagę przechodniów lub sąsiadów. Zdalnie możemy również sterować roletami w oknach – w dzień będą otwarte, a wieczorem je zamkniemy, tak jakbyśmy byli w domu.

ZDALNE ZARZĄDZANIE. Inteligentny dom EXTRA LIFE to centrum dowodzenia domowymi sprzętami - za jego pomocą m.in. włączymy, wyłączymy i ściemnimy światło, otworzymy i zamkniemy drzwi, bramę oraz rolety okienne, ustawimy temperaturę - a wszystko to z dala od domu, za pomocą telefonu lub tabletu, na zamówienieZDALNE ZARZĄDZANIE. Inteligentny dom EXTRA LIFE to centrum dowodzenia domowymi sprzętami - za jego pomocą m.in. włączymy, wyłączymy i ściemnimy światło, otworzymy i zamkniemy drzwi, bramę oraz rolety okienne, ustawimy temperaturę - a wszystko to z dala od domu, za pomocą telefonu lub tabletu, na zamówienie Fot. Zamel

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?>>

W jaki sposób zabezpieczyć swój dom przed włamywaczem?

autor
Poleca: Marta Święcka
Ładny Dom inspiruje
Więcej o: