Trawertyn, granit, kwarc. Jaki kamień dekoracyjny wybrać?

Kamień dekoracyjny to piękny, wszechstronny iponadczasowymateriał wykończeniowy. Może mieć rozmaite barwy i rysunek, co pozwala idealnie dobrać go do naszych potrzeb. Jego gatunki różnią się jednak nie tylko wyglądem, ale także właściwościami i ceną. Na rynku dostępny jest zarówno kamień dekoracyjny naturalny, jak i kamień dekoracyjny gipsowy czy betonowy.

Najczęściej do aranżacji wnętrz wykorzystuje się trawertyn, granit, kwarc i onyks. Dodają pomieszczeniom klasy i elegancji. Kamieniem można wyłożyć całą płaszczyznę albo wykorzystać go do podkreślenia detalu czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Układając kamień na fragmencie ściany w holu, salonie, sypialni, kuchni lub łazience, nie można jednak przesadzać z wielkością powierzchni, którą zajmie, aby nie przytłoczyć wnętrza.

Kamień dekoracyjny: z czym go łączyć?

Kamień dekoracyjny doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, drewnem, surowym tynkiem i betonem. Jego powierzchnia może być matowa, polerowana, antykowana lub piaskowana. Ściany wyłożone drobno ciętym piaskowcem ocieplą nowoczesne wnętrza. Szlifowane łupki doskonale harmonizują z „chłodnymi” materiałami, takimi jak szkło i metal. Natomiast kamienie o wyraźnej, wypukłej strukturze nadają się do reprezentacyjnych części pomieszczeń. Kamienna posadzka sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. Podłoga z kamienia dekoracyjnego ułożona w klasyczny wzór może być podstawowym akcentem dekoracyjnym. Szare odcienie tworzą chłodny, nieco skandynawski klimat, a bardziej brunatne kolory świetnie łączą się z drewnem, dodając wnętrzu przytulności.

Kamień dekoracyjny: rozmiary

Kamień dekoracyjny naturalny wydobywany jest w postaci wielkich bloków skalnych, które tnie się na tzw. slaby, czyli płyty o grubości od 2 do 10 cm. Jeśli zależy nam na jednolitym rysunku, wybarwieniu i wyglądzie, musimy postarać się nabyć elementy cięte z jednego bloku. Można zlecić pocięcie wybranych slabów na płyty o konkretnych wymiarach.

Znacznie mniej kosztownym rozwiązaniem jest kupno gotowych płytek o grubości 1-5 cm i standardowych wymiarach (np. 30 x 30 cm, 60 x 60 cm itd.). Można też wybrać mozaiki na siatce - o bardzo rozmaitych kształtach (np. ciekawe mozaiki z ciętych otoczaków).

Zamawiając kamień, należy zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi elementów - mogą być nieregularne, cięte lub fazowane. Od tego, jakie są, zależy potem grubość fugi. Najgrubsza będzie przy płytkach o nieregularnych brzegach, a fazowane układa się bez spoiny (podziały powierzchni stają się niemal niewidoczne).  

Na co zwrócić uwagę kupując kamień dekoracyjny

Porowatość. Ma wpływ na to, jaką dany kamień ma izolacyjność cieplną - im jest wyższa, tym lepsze właściwości izolacyjne oraz wyciszające. Najmniej porowaty kamień to granit, a najbardziej - trawertyn.

Chłonność. Opisana jest systemem klas: A, B i C, które określają stopień zdeformowania kamienia pod wpływem wilgoci. Im mniejsza chłonność, tym mniejsza podatność na zaplamienia i zabrudzenia.Klasa A to kamienie najmniej chłonne i deformowalne (poddane kilkugodzinnemu działaniu wilgoci odkształcają się o mniej niż 0,3 mm), np. granit, alabaster, kwarcyt.Klasa B pod wpływem wilgoci odkształcają się od 0,3 mm do mniej niż 0,6 mm. W tej klasie są np. niektóre odmiany marmurów, porfiry, łupki.Kamienie klasy B trzeba zaimpregnować, jeśli chcemy je zastosować w miejscach, gdzie łatwo mogą się poplamić (np. w łazience). Klasa C to najbardziej chłonne kamienie, np. porfiry, piaskowce, niektóre marmury.

Twardość. Opisuje ją dziesięciostopniowa skala Mosha. Najniższymi wartościami określa się materiał "miękki", który można porysować paznokciem, a najwyższymi - najtwardszy, taki jak bazalt czy granit. Na posadzki wybieramy raczej najtwardsze rodzaje kamieni. Jeśli zdecydujemy się na podłogę z mniej twardych marmurów czy trawertynów, pamiętajmy, aby wybierać grubsze elementy, które będzie można co jakiś czas poddać renowacji (szlifowanie, polerowanie).

Ścieralność. Ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy kamień na podłogi - nie powinno się stosować materiałów o ścieralności większej niż 0,25 cm, dlatego najlepiej nadają się granity i twarde piaskowce.Test ścieralności przeprowadza się na tzw. tarczy Boehmego. Polega on na zbadaniu, jak bardzo zmienia się wysokość kamiennej próbki pod wpływem tarcia.

Gatunek. Wpływ na niego mają barwa i jakość materiału. Kamienie w drugim gatunku mogą się znacznie różnić kolorystycznie, a także mieć ubytki, zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia czy widoczne wady. Są za to znacznie tańsze niż te w pierwszym gatunku (nawet o 50 proc.).

Kamień dekoracyjny naturalny, kamień dekoracyjny gipsowy czy kamień dekoracyjny betonowy?

To zależy. Jeśli kierujemy się aspektem finansowym, wówczas oczywiście powinniśmy wybrać kamień naturalny gipsowy lub betonowy, który jest nawet kilkukrotnie tańszy od kamienia naturalnego czy też mozaiki kamiennej. Kolejny plus płytek to ich waga: kamień naturalny gipsowy jest dużo lżejszy niż kamień dekoracyjny naturalny, wobec czego można go kłaść także na cieńszych ścianach. Ale przy wyborze istotne jest także i to, ów kamień ma trafić. Jeśli chcemy położyć kamień dekoracyjny na ścianę w salonie, np. przy kominku, wówczas w zupełności wystarczy do tego kamień dekoracyjny gipsowy. Jeśli jednak chcemy użyć kamienia w kuchni czy łazience, wówczas powinniśmy zdecydować się na kamień dekoracyjny naturalny odporny na wilgoć, taki jak np. łupek czy granit.

Osobna kwestia to efekt, jak zamierzamy osiągnąć. Kamień dekoracyjny w salonie w stylu glamour powinien być naturalny (trawertyn, piaskowiec): doskonale będzie wyglądał np. jako obudowa kominka. We wnętrzu loftowym znakomicie sprawdzą się kamienie dekoracyjne gipsowe. Do eleganckiej łazienki z kolei świetnie pasuje kamień dekoracyjny biały, np. marmur. A do minimalistycznej kuchni – naturalny granit.

Kamień dekoracyjny zewnętrzny, kamień dekoracyjny wewnętrzny

Kamień dekoracyjny zewnętrzny i wewnętrzny stosowany był już przez starożytnych Rzymian m.in. do zdobienia ścian oraz podłóg. Współczesna popularność tego materiału wiąże się z jego trwałymi cechami fizycznymi (odporność na uszkodzenie i zabrudzenie) oraz – po oszlifowaniu czy pocięciu w płytki – właściwościami zdobniczymi. Kamienie dekoracyjne wewnętrzne oraz kamienie dekoracyjne zewnętrzne (tzw. elewacyjne) dostępne są obecnie w niezliczonej niemal ilości wersji różniących się nie tylko kolorami, ale także fakturą czy wzorem. Najbardziej popularne są modele z kamienia naturalnego np. marmuru, trawertynu, granitu czy łupka oraz ich gipsowe lub betonowe imitacje. Na kamień dekoracyjny zewnętrzny najchętniej wybierany jest piaskowiec, kwarcyt oraz wapień w jasnych, brązowych odcieniach, które wyglądają stylowo i elegancko.

Jak ułożyć kamień dekoracyjny?

Układanie kamienia dekoracyjnego nie jest łatwe, a skala trudności montażu zależy od materiału, z którego jest wykonany. Dlatego lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli jednak wierzymy w swoje umiejętności, musimy wiedzieć, że do klejenia kamiennych płyt czy okładzin używa się zapraw i spoin przeznaczonych specjalnie do tego typu materiału: zapraw na bazie białego cementu i szybkoschnących, silikonów o neutralnym odczynie, żywic do wypełniania szczelin. Rodzaj preparatów powinien być dostosowany do wymagań poszczególnych gatunków kamienia.

Jak pielęgnować kamień dekoracyjny?

Do pielęgnacji kamieni dekoracyjnych najlepiej używać specjalistycznych preparatów, zwłaszcza do delikatniejszych kamieni, jak marmury czy wapienie. Do odporniejszych odmian nie stosujmy agresywnych środków chemicznych - mogą zniszczyć nawet odporne płyty z granitu.Regularna pielęgnacja jest ważna, bo zapobiega wnikaniu brudu, chroni przed plamami i wydobywa głębię kolorów. Kamienne powierzchnie można też naprawiać. Płytkie rysy czy przebarwienia usuwa się specjalną pastą ścierną, ukruszone fragmenty przykleja, a ubytki wypełnia specjalnymi preparatami. Również i w tym przypadku renowację najlepiej powierzyć fachowcowi.

Jak położyć kamień dekoracyjny gipsowy?

Układanie kamienia dekoracyjnego jest prostsze, gdy zdecydujemy się na płytki/kamień gipsowy.Sprawa jest na tyle prosta, że by nie popełnić błędu wystarczy tylko uważnie przeczytać instrukcję producenta, zwłaszcza ustęp „kamień dekoracyjny jak układać”. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępne są nie tylko płytki pojedyncze, których układanie jest bardzo czasochłonne, lecz także kamienie dekoracyjne o większych rozmiarach, łączące kilka płytek, co znacznie usprawnia pracę.

Kamień dekoracyjny: cena

Cena kamienia dekoracyjnego zależy od wielu czynników. Po pierwsze – od tego, czy w grę wchodzi kamień dekoracyjny naturalny, czy kamień dekoracyjny gipsowy. Po drugie – od tego, czy wybieramy kamień dekoracyjny wewnętrzny czy zewnętrzny. Po trzecie – od jakości. Po czwarte wreszcie – od producenta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.