Oświetlenie salonu - jakie wybrać, by było modne i podkreślało klimat wnętrza?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu jest bardzo ważny - nie tylko pomaga rozgonić mrok, ale też podkreśla charakter i klimat wnętrza. Podpowiadamy, jakie lampy wybrać i jak je rozmieścić w pokoju dziennym

Oświetlenie do salonu – jak wybierać?

Polski projekt: drewniane lampy Lightwood
Polski projekt: drewniane lampy Lightwood fot.lightwoodsklep

W salonie spędzamy większość wolnego czasu, tu spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi, czytamy, oglądamy telewizję, odpoczywamy. Dlatego zaplanujmy oświetlenie tak, by łatwo dało się dostosować je do tego, co w danym momencie dzieje się w pomieszczeniu. Zdecydujmy się na kilka rodzajów lamp: sufitowe, ścienne, stojące.

Lampy ścienne

Warto je umieścić w okolicach kanapy, mniejsze kinkiety pomogą też podświetlić obrazy.

Lampa stojąca

Nie powinna przeszkadzać, najlepiej więc ustawić ją za sofą lub fotelem.

Lampy stołowe

Dobrze sprawdzą się na konsolce czy komodzie.

Dobrze jest zastosować w salonie źródła światła o różnym natężeniu i barwie. Pamiętajmy również, że zimą stworzymy przytulny nastrój, zapalając świece – pojedyncze lub w efektownych kompozycjach; popularne jest np. umieszczanie świec w szklanych naczyniach.

Oświetlenie do salonu - jakie wybrać?

Kolaż / fot. kare24.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów
Kolaż / fot. kare24.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów Kolaż / fot. kare24.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów

Żeby aranżacja pokoju nie była monotonna, nie kupujmy oświetlenia z jednej serii. Wnętrze wyda się przytulne, jeśli zainstalujemy kilka źródeł światła rozmieszczonych w różnych punktach salonu. Do małego, niskiego wnętrza nie wybierajmy zbyt dużego i dekoracyjnego żyrandola, bo przytłoczy pomieszczenie. W salonie, w którym dekoracyjny żyrandol został zastąpiony plafonem, warto rozmieścić oświetlenie boczne, lampy podłogowe i lampy stołowe. Jeśli są niewielkie, łatwo je rozmieścić w różnych punktach, np. na komodzie, kredensie lub stoliku. Z kolei światło lamp podłogowych stworzy delikatną poświatę, przy której nie męczy się wzrok - znakomicie sprawdzą się one w pobliżu fotela lub kanapy.

Aby uzyskać porządek i symetrię w aranżacji wnętrza, kinkiety przymocujmy na jednej wysokości. Pamiętajmy, że nieprzezroczyste osłony kinkietów będą kierowały światło na ścianę, natomiast kinkiety świecące do góry dadzą efekt światła odbitego.

Oświetlenie do salonu - jak zaprojektować?

Lampy sufitowe
Lampy sufitowe fot. time to GOHOME

Dobrze dobrane oświetlenie nada charakter każdemu pomieszczeniu. Sączące się dyskretnie światło wprowadzi przytulny klimat, a podobne do światła dziennego będzie sprzyjać efektywnej pracy i nauce.

Zamiast jednej lampy, teraz wieszamy kilka. To bardzo modne rozwiązanie, które sprawi, że salon z miejsca nabierze stylu.

Oświetlenie do salonu - lampy sufitowe

Lampa Serge Mouille
Lampa Serge Mouille Fot. dwr.com

Nie warto zostawiać wyboru lampy sufitowej na ostatnią chwilę. Dobrze dobrana, może być ozdobą. Obecnie odchodzi się od plafonów i oświetlenia „zatopionego" w suficie. Królują lampy wiszące.

Hitem nowoczesnych aranżacji jest bez wątpienia lampa pająk, czyli mająca kilka ramion, zwłaszcza ruchomych. Jest nie tylko efektowna, ale i bardzo praktyczna. Jeśli wolimy błysk i blask, wybierzmy żyrandol w odcieniach miedzi i złota - sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu. Złota lub miedziana lampa powinna być jednak tylko akcentem - nie zmieniajmy mieszkania w pałac. Niektóre lampy sufitowe przypominają dzieła sztuki nowoczesnej - są powykrzywiane, pozaginane, wykonane z oryginalnych materiałów.

Oświetlenie do salonu – lampy trójnogi

Lampa trójnóg
Lampa trójnóg Fot. lilianshouse.com

Ponieważ wciąż popularny jest u nas skandynawski styl urządzania wnętrz, modne pozostają lampy na trzech drewnianych nogach - zarówno duże, podłogowe, jak i mniejsze - nocne. Trójnogi są uniwersalne - znakomicie sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecka. Pasują też do wnętrz urządzonych praktycznie w każdym stylu – nie tylko nowoczesnych czy skandynawskich, ale też bardziej klasycznych.

Oświetlenie do salonu – kolorowe  abażury

Kolorowe abażury
Kolorowe abażury Fot. notonthehighstreet.com

Nie wychodzą z mody lampy z kolorowymi abażurami. W stonowanym wnętrzu będą świetnym akcentem.  Wybierajmy abażury z nadrukami UV, wytrzymałymi i odpornymi na blaknięcie, a będą nas cieszyć długie lata. Nawet zgaszone, takie lampy będą prezentowały się pięknie, a po zapaleniu światła wzory staną się jeszcze bardziej wyeksponowane.

Oświetlenie do salonu - funkcja dekoracyjna

Kolaż / fot. sfmeble.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów
Kolaż / fot. sfmeble.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów Kolaż / fot. sfmeble.pl / autor: brak informacji / mat. partnerów

Oświetlenie salonu pomaga wyeksponować piękne przedmioty, meble i zbudować odpowiednią atmosferę we wnętrzu. W takim otoczeniu przyjemnością będzie nawet  prozaiczne picie kawy lub herbaty.

Oświetlenie do salonu – podświetlany sufit

Oswietlenie dekoracyjne
Oswietlenie dekoracyjne RADOSŁAW WOJNAR

Popularnym sposobem na świetlną aranżację jest podświetlenie halogenami lub taśmami LED podwieszonego sufitu oraz ścianek zrobionych z płyty gipsowo-kartonowej. Oprawy pozostają niewidoczne, a samo światło – rozproszone i niezbyt intensywne, tworzy więc nastrojową poświatę. Poszczególne segmenty można dowolnie włączać, wyłączać i przygaszać, zależnie od potrzeby wykorzystując je zarówno jako oświetlenie funkcjonalne, jak i dekoracyjne.

Oświetlenie do salonu – podświetlana ściana

Oświetlenie
Oświetlenie RADOSŁAW WOJNAR

Łagodne światło sączące się zza wykończonej tapetą płyty gipsowo-kartonowej nie tylko zapewnia wieczorami miły klimat w salonie. Przydaje się również podczas oglądania telewizji, bo łagodzi niekorzystny dla wzroku kontrast między rozświetlonym ekranem a ciemnym wnętrzem.

Oświetlenie do salonu – światło z dołu do góry

Oświetlenie
Oświetlenie RAFAL LIPSKI

Wystarczy pojedynczy punkt świetlny zainstalowany w podłodze, by dodatkowo wyeksponować ciekawą figurkę, rzeźbę, a nawet mebel.

Oświetlenie do salonu – światło na meble

Oświetlenie
Oświetlenie Fot. Agata

Najczęściej źródła światła umieszcza się w przeszklonych częściach mebla, ale ciekawy efekt dają również np. LED-y zainstalowane przy pełnych półkach wykonanych z drewna albo płyty meblowej.

Oświetlenie do salonu – światło wśród bibelotów

Podświetlane półki
Podświetlane półki fot. Black Red White

Punkty świetlne zamontowane w półce nie tylko oświetlają ustawione na niej przedmioty, ale też same w sobie stanowią przyciągającą wzrok ozdobę.

Oświetlenie do salonu – typowe błędy

Oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu H&M Home

Specjaliści od aranżacji wnętrz zwracają uwagę na błędy, jakie najczęściej popełniamy wybierając lampy do pokoju dziennego. Warte je poznać, bo dzięki temu można się ich ustrzec.

- zbyt mała liczba punktów świetlnych lub zbyt mała ich moc, przez co wnętrze jest za ciemne;

- oświetlenie rażące w oczy;

- wybór nieodpowiedniej barwy światła;

- niedostateczne doświetlenie kącika, w którym zwykle czytamy;

- niewygodne usytuowanie włączników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.