Odkurzacz bezworkowy - dlaczego warto go mieć? [zalety]

Szukasz idealnego odkurzacza do swojego mieszkania? Masz w rodzinie alergika? Chcesz, by twój sprzęt był niezawodny i skuteczny? Odkurzacze bezworkowe to strzał w dziesiątkę. Stanowią najlepszą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Sprawdziliśmy, dlaczego warto mieć odkurzacz bezworkowy i jakie ma on zalety.

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy PhilipsOdkurzacz bezworkowy Philips Fot. Philips materiały producenta

Odkurzacz bezworkowy to urządzenie nowoczesne, praktyczne i ułatwiające życie, szczególnie, jeśli mamy w rodzinie alergików. Jak działa? Klasyczny odkurzacz zbiera zanieczyszczenia i gromadzi je w specjalnym worku, który co jakiś czas trzeba wymienić, opróżnić i wyczyścić, narażając się na wdychanie tumanów kurzu, które temu towarzyszą. Model bezworkowy oszczędza nam tej niemiłej czynności. Zanieczyszczenia i kurz z podłogi oraz dywanu są zasysane do specjalnej komory, gdzie powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. Ogromna siła odśrodkowa oddziela z niego zanieczyszczenia - zbierają się one w pojemniku. To dlatego urządzenie nazywane jest cyklonowym. Warto podkreślić, że powietrze, jakie odkurzacz wydmuchuje na zewnątrz, jest czyste. Po skończonym odkurzaniu wysypujemy śmieci ze zbiornika i myjemy go wodą.

Odkurzacz bezworkowy - wady i zalety

Odkurzacz bezworkowyOdkurzacz bezworkowy Fot. Rowenta materiały producenta

Odkurzacze bezworkowe mają wbudowany filtr HEPA, dzięki czemu skutecznie oczyszczają powietrze.

Pojemnik na zanieczyszczenia jest wielokrotnego użytku, a jego zapełnienie nie powoduje zmniejszenia siły ssącej urządzenia. W sklepach znajdziemy także odkurzacze z filtrem wodnym, dzięki czemu oczyszczanie pojemnika jest jeszcze łatwiejsze.

Jakie wady ma odkurzacz bezworkowy? Na pewno jest droższy od modeli tradycyjnych. Zapłacimy za niego od 200 do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenie wymaga mycia po każdym sprzątaniu, jednak fakt, że nie towarzyszą temu kłęby kurzu oraz, że nie musimy pamiętać o kupnie i wymianie worków z pewnością rekompensuje wady.

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza bezworkowego?

Wybierając model odkurzacza, oprócz siły ssącej oraz mocy warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Ważna jest wielkość pojemnika - im jest on większy, tym dłużej można odkurzać. W dużych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się urządzenia z pojemnikiem o pojemności co najmniej 2 litrów. Pamiętajmy jednak, że od wielkości pojemnika zależy ciężar całego urządzenia.

Odkurzacz bezworkowy może mieć 3 rodzaje filtrów. Jednym z nich jest filtr wodny, to najlepszy wybór do mieszkań alergików - w wodzie zatrzymywany jest kurz i alergeny. Drugim rodzajem jest filtr HEPA, najbardziej popularny - zatrzymuje bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Znajdziemy także modele odkurzaczy z filtrem zmywalnym, który zamontowany jest w urządzeniu na stałe, powinniśmy go tylko co jakiś czas opłukać pod wodą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.