Wygodna sypialnia to marzenie każdego z nas. To właśnie w sypialni spędzamy około jednej trzeciej życia. Tu odpoczywamy, relaksujemy się i wyciszamy, regenerujemy siły, a po spokojnie spędzonej nocy często raczymy się poranną kawą. Warto więc urządzić sypialnię tak, by spełniała nasze oczekiwania.
Kształt zbliżony do kwadratu będzie bardziej przyjazny od wydłużonego prostokąta. Im bowiem węższe pomieszczenie, tym mniej kombinacji ustawienia mebli.
Sypialnia powinna odzwierciedlać nasz charakter. Urządźmy ją tak, aby czuć się jak najbardziej komfortowo. Zastanówmy się nad jej funkcjonalnością. Rozważając kwestię niezbędnych mebli, pamiętajmy, o prostej zasadzie: im mniej ich w sypialni, tym lepiej.
Dobra aranżacja sypialni uwzględnia światło naturalne wpadające do wnętrza. Najlepiej urządzić sypialnię w pokoju, którego okna wychodzą na południe - będzie jasno, ale nie gorąco. Sypialnia od strony zachodniej latem, zwłaszcza w upalne popołudnia, będzie się szybko nagrzewać i możemy mieć problemy z zaśnięciem. Wschodnia ekspozycja jest dobrym rozwiązaniem tylko wtedy gdy jesteśmy rannymi ptaszkami - latem już o świcie będą nas budzić promienie słoneczne. Najmniej atrakcyjnym kierunkiem jest północ, bo półmrok nie sprzyja wstawaniu i osłabia energię.
Kolory silnie wpływają na nasze samopoczucie, a zatem te użyte w sypialni powinny nas wyciszać i działać kojąco. Jeśli mamy do dyspozycji skromny metraż, wybierzmy jasne barwy, które optycznie powiększą pokój. Gdy sypialnia jest nasłoneczniona, lepiej postawić na chłodne i czyste kolory (zielony, niebieski, fiolet) i pastele. Unikajmy kontrastowych zestawień kolorów (np. czerni i bieli), bo nie sprzyja to odprężeniu.
W aranżacji sypialni nie poleca się wybierać mocnych, intensywnych kolorów, które działają pobudzająco. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z mocniejszych barw - świetnym pomysłem będzie przełamanie stonowanych ścian intensywnymi dodatkami.
Ograniczmy meble w sypialni do minimum. Warto pamiętać, że łóżko to dość duży mebel, szczególnie podwójne: zajmuje około czterech metrów kwadratowych, a wraz z obejściem (licząc po 70 cm z trzech stron) – nawet do dziewięciu metrów! Zainwestujmy w dobry materac. Jeśli mamy ograniczony budżet, lepiej kupić droższy, lecz lepszej jakości, a zakup innych sprzętów odłożyć na później. Materac to wybór na lata!
Szafa i komoda powinny pomieścić potrzebne rzeczy, a jednocześnie nie zajmować zbyt dużej powierzchni. Zainwestujmy w nocny stolik; jego blat powinien znajdować się na tej samej wysokości co linia łóżka, by wygodnie móc postawić na nim kubek lub odłożyć książkę.
Jednym z najważniejszych czynników, od których zależy komfort snu w sypialni, są tkaniny. Wybierajmy takie, które można prać w pralce, czyli bawełnę, poliester i akryl. Jeśli szukamy tkaniny, która się nie elektryzuje i nie przepuszcza powietrza, najlepszym wyborem będzie jedwab, pamiętajmy jednak, że jest drogi i wymaga prania chemicznego.
Przez zmianę dodatków w sypialni można całkowicie zmienić styl wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być np. dwa-trzy zestawy zasłon czy rolet. Warto mieć też kilka narzut. Najszybszą zmianą jest ułożenie na łóżku kilku dekoracyjnych poduszek.
Światło może nie tylko rozjaśnić wnętrze, ale także stworzyć intymną atmosferę. Doskonale sprawdzi się oświetlenie LED-owe, a także lampy podłogowe - sprawią, że sypialnia będzie wyjątkowo klimatyczna i nastrojowa. Z pewnością przyda się lampka nocna!
Niektórzy uważają, że nie powinno się stawiać kwiatów w sypialni. Rośliny w nocy wydzielają dwutlenek węgla, a to niekorzystnie wpływa na regenerację naszego organizmu. Są jednak rośliny, które w nocy oddają tlen zgromadzony w ciągu dnia i oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Z powodzeniem w sypialni mogą się znaleźć: aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny, papirus, storczyk, skrzydłokwiat, bluszcz czy dracena. Nie stawiajmy w sypialni bardzo pachnących kwiatów. Zbyt intensywny zapach może powodować ból głowy i utrudniać zasypianie.
Trendy na aranżację sypialni zmieniają się co kilka sezonów. Od lat niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością cieszy się styl skandynawski. Trudno się dziwić – jest klasyczny i uniwersalny. Biel przełamana drewnem i kolorowymi dodatkami sprawia, że w sypialni panuje przytulna atmosfera.
Sypialnia w stylu vintage to hit ostatnich sezonów. Dominuje oryginalny wystrój połączony z klimatycznymi dodatkami. Warto postawić na klasyczne łóżko i poduszki z naturalnych tkanin w odcieniach bieli. Ważne jest odpowiednie oświetlenie - świetnie sprawdzą się zarówno stylowe lampy do czytania, jak też lampa podłogowa, bo nie tylko rozjaśni wnętrze, ale też wprowadzi przytulny nastrój.
Ten styl jest najlepszy dla osób niezależnych, o silnym charakterze i mocnej osobowości. Proste meble połączmy z takimi materiałami jak stal, szkło czy drewno. Zdecydowanie najlepszy efekt można uzyskać na dużej powierzchni, bo umożliwi stworzenie postprzemysłowego klimatu rodem z amerykańskich loftów z lat 60.
Szyk i połysk - właśnie te określenia najlepiej charakteryzują wnętrza w stylu glamour. Dominującymi barwami są czerwień, czerń, szarość, róż i beż. Połyskujące i mieniące się materiały o różnorodnych fakturach i mocnych kolorach zapewnią wrażenie przepychu. Świetnie sprawdzą się: marmurowa podłoga, kryształowy żyrandol, wyrazista tapeta czy poszewki na poduszki z intensywnym połyskiem.