Zwykle wybieramy płytę grzejną do zabudowy zamiast tradycyjnej kuchenki z piekarnikiem, kiedy urządzamy kuchnię w nowoczesnym stylu - tym bardziej, jeśli jest to aneks w dużym pokoju. Takie rozwiązanie nie rzuca się w oczy, a jeśli dopasujemy sprzęt i meble kuchenne pod względem kolorystycznym - urządzenia stają się niemal niewidoczne. Jednak czym właściwie jest płyta indykcyjna? Jakie ma wady i zalety?
Wśród płyt grzejnych do zabudowy dostępnych obecnie na rynku wyróżniamy gazowe, ceramiczne oraz właśnie indukcyjne. Te ostatnie cieszą się opinią najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbezpieczniejszych. Gotowanie na nich oszczędza nie tylko energię, lecz również nasz czas (gotujemy do 30 proc. szybciej niż na płycie gazowej) - urządzenie natychmiast dostosowuje moc grzania do opcji, jaką włączymy, więc przygotujemy posiłek szybko i bez strat energii.
Nie ma tu grzałki ani źródła ognia. Pod szklaną płytą, na której stawiamy naczynia do gotowania, znajdują się cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne powodujące nagrzewanie się naczynia. Czyli podgrzewa się nie płyta, a naczynie i jego zawartość. Można odnieść wrażenie, że jest inaczej, ponieważ tuż po zdjęciu garnka da się z bliska wyczuć ciepło bijące z powierzchni płyty - jednak jest to tylko ślad pozostały po naczyniu, po chwili szkło jest chłodne. Można więc śmiało stwierdzić, że ryzyko poparzenia w przypadku płyty indukcyjnej nie występuje.
Płyty indukcyjne produkowane są w różnych rozmiarach - od 30 do nawet 90 cm szerokości, i kształtach - kwadratowym, prostokątnym oraz przypominającym nerkę.
Kolory to zwykle biel i czerń, lecz na rynku znajdziemy również modele w odcieniach beżu i szarości. Płyta może być sterowana za pomocą pokręteł lub sensorów, przy czym ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej wygodna w użytkowaniu.
Przed dokonaniem zakupu płyty indukcyjnej warto zapoznać się z funkcjami, w jakie może być wyposażone to urządzenie, i wybrać model idealnie odpowiadający potrzebom naszym i naszej rodziny. W pierwszej kolejności należy określić potrzebną wielkość płyty. Jeśli gotujemy często (i dla większej rodziny), lepiej zainwestować w płytę o więcej niż 4 polach grzejnych (wykorzystamy więcej garnków na raz) lub z możliwością łączenia 2 pól w jedno - będzie to przydatne w przypadku dużej brytfanny. W jakie jeszcze funkcje może być wyposażona nowoczesna płyta grzejna?
To propozycja dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania i oryginalny design. Kompaktowe urządzenie jest w pełni funkcjonalne - proces przygotowania posiłku przebiega podobnie jak w przypadku klasycznej płyty, za to opary są pochłaniane tuż nad naczyniem, a nie metr nad nim - jak to ma miejsce w przypadku klasycznych okapów. Wadą takiego modelu 2 w 1 jest cena - jego zakup to wydatek co najmniej 10 tys. zł.
Niektórzy twierdzą, że największą wadą płyt indukcyjnych jest to, że możemy na nich gotować i smażyć jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych naczyniach (mają one specjalne oznaczenia, więc nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem ich w sklepie). Konieczność dobierania naczyń nie jest jednak aż tak uciążliwa, ponieważ zakupów tego typu dokonujemy raz na parę miesięcy - jeśli nie rzadziej. A jak sprawdzić, czy kupione kiedyś garnki i patelnie nadają się na indukcję? Wystarczy przyłożyć do ich dna magnes - jeśli przylgnie, naczyń można używać również na takiej płycie (pod warunkiem, że mają płaskie dno).
Jakich naczyń nie wolno stosować na płycie indukcyjnej? Takich, które mają wypukłe dno lub nóżki oraz tych wykonanych z ceramiki i szkła. Dopuszczalne są garnki i patelnie ze stali nierdzewnej, aluminium, miedzi i brązu - ale tylko wtedy, kiedy mają specjalne oznaczenia informujące o przeznaczeniu do tego typu płyt - w innym przypadku takich naczyń należy się wystrzegać. Nie można też stosować naczyń o średnicy mniejszej niż zalecana przez producenta.
Rozlany sos czy kawałki jedzenia nie przypalą się na powierzchni płyty indukcyjnej, jednak pozostawione na dłuższy czas mogą zaschnąć. Jak poradzić sobie z tego typu zabrudzeniem? Wystarczy spryskać powierzchnię detergentem, a następnie użyć specjalnego skrobaka przeznaczonego do czyszczenia takich płyt (kupisz go np. tu>>). Drugi sposób to posypanie szklanej powierzchni dużą ilością sody oczyszczonej i przykrycie jej ręcznikiem namoczonym wcześniej w gorącej wodzie. Po upływie 15 minut usuwamy brud za pomocą miękkiej gąbki.
Poniżej znajdziecie naczynia, których można używać podczas gotowania na płycie indukcyjnej.