Sypialnia w kolorach lata - tapicerowane łóżka

09.07.2018 15:00
Zmiany wprowadzone wiosną warto kontynuować latem - szczególnie w kwestii aranżowania wnętrz, które co jakiś czas powinno się odświeżać. Kolorowa sypialnia pozwoli zachować na dłużej wspomnienie wakacyjne beztroski - tym razem podpowiemy, jakie łóżko kupić.

Francuski dramaturg Éric-Emmanuel Schmitt powiedział: „Człowiek spędza życie praktycznie w dwóch miejscach: w łóżku i w butach”. A skoro tak, czy nie powinniśmy przykładać większej wagi do aranżacji miejsca, w którym przebywamy tyle czasu? Wygląd miejsca, do którego udajemy się na odpoczynek, ma duży wpływ na jego jakość - choćbyśmy uparcie starali się z tym faktem polemizować. Pięknie urządzona sypialnia sprawi, że będziemy zaczynać każdy dzień z uśmiechem na ustach - pomoże też walczyć z chandrą, która od czasu do czasu dopada każdego.

Aranżacja sypialniAranżacja sypialni Fot. Hypnos

Można pójść na całość i zmienić wygląd sypialni zaczynając od pozbycia się starych mebli, poprzez malowanie ścian, aż po dopiero co przyniesione ze sklepu dodatki. Zawsze jednak w sypialni najważniejsze będzie łóżko - i to od niego należałoby zacząć. Małe, podwójne, czy tak duże, że mogłoby zmieścić całą rodzinę - zawsze będzie najbardziej wyeksponowanym meblem w tym pomieszczeniu.

Jeśli chcemy mieć naprawdę komfortową sypialnię, powinien to być model tapicerowany - i z zagłówkiem, o który oprzemy głowę w trakcie wieczornej lektury, a który dodatkowo sprawi, że aranżacja stanie się bardziej elegancka. Kiedy już wybierzemy rozmiar, warto pomyśleć o funkcjach dodatkowych - czyli miejscach do przechowywania, których w sypialni nigdy dosyć. Ubrania trzymamy w szafach i komodach, ale co zrobić z dodatkową pościelą, kocami, poszewkami? To wszystko schowamy do szuflad pod łóżkiem lub pojemnika pod materacem. Konieczność podnoszenia materaca, by się tam dostać, nie będzie uciążliwa, ponieważ będziemy to robili raptem parę razy w miesiącu.

Aranżacja sypialniAranżacja sypialni Fot. Hypnos

Następnie możemy skupić się na dobraniu tapicerki i ewentualnego pikowania na zagłówku (a rodzajów pikowania mamy w ofertach różnych marek bardzo wiele). Stonowane, bezpieczne kolory, jak szarości i beże zawsze będą się cieszyły ogromną popularnością, ale może by tak zaszaleć i wybrać intensywną czerwień, soczystą zieleń lub elegancki, głęboki fiolet? Nie zaleca się co prawda urządzania sypialni w ciemnych, mocnych kolorach, ale na taki jeden akcent można sobie pozwolić.

A co zrobić, kiedy mamy tapicerowane łóżko, ale po paru latach użytkowania zwyczajnie nam się znudziło? Jeśli mebel sprawdził się pod względem funkcjonalnym, nie ma potrzeby go wymieniać. Można za to odświeżyć jego wykończenie - a będzie wyglądało jak nowe. Wymiana tapicerki będzie dotyczyła jedynie boków łóżka oraz jego zagłówka (jeśli ma takowy), więc koszt metamorfozy nie będzie wysoki. Można też zdecydować się na wymianę pokrycia jedynie na zagłówku - zaoszczędzimy część pieniędzy, a przy okazji stworzymy oryginalny mebel, jakiego nie kupilibyśmy w żadnym sklepie.

Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo miejsca na łóżko z zagłówkiem, możemy do samej podstawy z materacem dodać "własny" zagłówek - w postaci tapicerowanych paneli, które umieszczamy na ścianie.

Aranżacja sypialniAranżacja sypialni Fot. Hypnos

Więcej o: