Paleniska - sprawdzą się na tarasie i w ogrodzie

Lato się skończyło, ale życie towarzyskie w ogrodzie i na tarasie kwitnie nadal. Z pewnością większość z was uwielbia spędzać czas przy ognisku, jednak żeby go rozpalić trzeba przygotować odpowiednie miejsce. Mamy dla was świetną alternatywę - palenisko ogrodowe. To prawdziwy hit - jest bezpieczne i praktyczne.

Palenisko ogrodowe - idealne do ogrodu i na plażę

Palenisko ogrodowe to najlepsza alternatywa dla przygotowywania specjalnego miejsca na rozpalenie tradycyjnego ogniska. Nie wymaga przy tym zabezpieczenia terenu.

Jak wygląda palenisko? Ma formę płytkiej misy lub gęstego koszyka. Najczęściej ma średnicę 70-80 cm i dostępne jest w różnych kształtach. Całość osadzona jest na trójnogu. .

W metalowej misie paleniska umieszczamy drewno i je rozpalamy, a po zgaszeniu ognia palenisko łatwo wyczyścić. Możemy dokupić specjalną ażurową pokrywę, która ochroni nas przed lecącymi iskrami lub zaprószeniem ognia. Palenisko najczęściej jest zbudowane ze stali nierdzewnej i pokryte antykorozyjną powłoką, spokojnie możemy zostawić je na zewnątrz, nie zniszczy się pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Palenisko kupicie już od 150 złotych. Cena uzależniona jest od jakości materiałów, jednak warto podkreślić, że wszystkie modele charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury.

Zalety paleniska

Palenisko może spełniać dwie funkcje. Standardowo jest ogniskiem, a gdy na misie położymy ruszt, stanie się ono grillem. To zdecydowanie inwestycja na lata. Nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, na tarasie czy też w garażu podczas zimy.

Nowoczesne palenisko nie zniszczy trawnika, łatwo je przenieść w dowolne miejsce w ogrodzie, na taras lub zabrać ze sobą na wakacje. Ognisko na plaży przy zachodzie słońca, brzmi świetnie, prawda?

Palenisko - jak je wykorzystać?

W palenisku rozpalimy ognisko, zgrillujemy kiełbaski i inne smakołyki. Oprócz tego możemy położyć ruszt i ustawić na nim kociołek węgierski i przygotować pyszne danie.

Palenisko ogrodowe to także źródło ciepła podczas chłodniejszych, letnich lub jesiennych wieczorów. Jeśli wybierzemy model z wycięciami, na przykład w formie gwiazd lub księżyca, zyskamy atrakcyjne efekty świetlne. Sprzęt przyda się podczas wieczornej kolacji lub romantycznego wieczoru na plaży. Warto wybrać model o oryginalnym designie!

Palenisko ogrodowe - czym kierować się przy wyborze?

Wybierając palenisko ogrodowe, powinniśmy wziąć pod uwagę jego rozmiar. Jeśli mamy kilkuosobową rodzinę lub często przyjmujemy gości warto kupić palenisko z większą misą, dzięki czemu za jednym razem przygotujemy większą ilość jedzenia.

Misa paleniska powinna być bardzo wklęsła, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia oraz ułatwi rozpalanie ogniska podczas wiatru.

Istotna jest również waga paleniska ogrodowego. Najlepiej, żeby było w miarę lekkie, co ułatwi przenoszenie go w dowolne miejsca. Powinno być także wykonane z trwałego tworzywa, odpornego na korozję, a oprócz tego ładnie wyglądać. Modele z wyciętymi motywami dodadzą uroku i klimatu w ogrodzie podczas wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.