Fototapety - nowe wnętrze bez remontu

Chcesz samodzielnie odświeżyć aranżację wnętrza, ale brakuje ci pomysłu? Dzięki fototapetom uzyskasz ciekawy efekt w krótkim czasie. Kolorowym obrazkiem możesz ozdobić nie tylko ścianę, ale również meble. Zobacz, jak!

Pierwszą opcją, jaką rozważamy odnawiając wnętrze, jest malowanie ścian - a czasem również mebli (o ile nie wchodzi w grę ich wymiana). To dobre rozwiązanie, o ile planujemy trzymać się jednego koloru - bądź też kilku, ale bez wchodzenia w skomplikowane wzory. Wykonanie bardziej złożonej dekoracji za pomocą farb wymaga doświadczenia - jeśli więc go nie mamy, efekt prawdopodobnie nie będzie zadowalający.

Inaczej jest w przypadku fototapet - wielkoformatowych obrazków, które umieścimy na ścianie lub meblach w czasie krótszym niż ten potrzebny na prace malarskie (nie robiąc przy okazji bałaganu). W dodatku dzięki wizualizacji zanim zaczniemy pracę, będziemy mogli sprawdzić, jak dany wzór będzie wyglądał we wnętrzu .

FototapetyFototapety Fot. Pixers

Na początek przyjrzyjmy się wnętrzu, w którym ściany i meble są szczególnie narażone na zabrudzenie przez najmłodszych członków rodziny lub zwierzęta domowe. Chodzi o przedpokój. Jak myślicie, czy fototapety sprawdzą się w takich warunkach?

Fototapeta do przedpokoju

Błoto i śnieg z butów, mokre płaszcze i parasole, pies ociekający wodą po spacerze w deszczu - to sytuacje w zderzeniu z którymi zwykła farba na ścianach w przedpokoju nie ma szans. Nie da się utrzymać tych ścian w czystości, jeśli nie zabezpieczymy ich w dodatkowy sposób. Możemy w tym celu wykorzystać zmywalne tapety i fototapety - sprawdzą się lepiej niż farby o podwyższonej odporności na ścieranie. Laminat ochroni powierzchnię przed wilgocią i wnikaniem brudu - usuniemy go bez trudu za pomocą miękkiej ściereczki (bez "wycierania" koloru, co ma miejsce, gdy próbujemy przecierać pomalowaną ścianę).

Fototapeta na ścianie w hallu.Fototapeta na ścianie w hallu. Fot. Pixers/Mr Perswall-tapetomat.pl

Fototapeta do kuchni

Remont kuchni to spory wydatek i duża uciążliwość, szczególnie jeśli nie mamy się dokąd wyprowadzić na czas metamorfozy wnętrza. Dlatego często odkładamy takie plany, coraz bardziej irytując się wyglądem brzydkiej i niefunkcjonalnej kuchni. Z pomocą przyjdzie fototapeta. Nie poprawi ona co prawda komfortu codziennego gotowania, ale możemy za jej pomocą odmienić wygląd szafek, ściany nad blatem roboczym - a nawet lodówki (mowa oczywiście o "obrazkach" ze zmywalną powłoką).

Fototapetę na ścianie nad blatem można zainstalować nawet na dłużej, a nie tylko w oczekiwaniu na remont - ale warto zabezpieczyć ją dodatkowo taflą przezroczystego szkła. Jakie korzyści daje oklejenie frontów szafek? To świetna okazja, by ozdobić je szalonymi wzorami i kolorami, na które nie zdecydowalibyśmy się, zamawiając drogą zabudowę u stolarza. Kupując meble, wybieramy raczej stonowane barwy i wykończenia, które (tak nam się przynajmniej wydaje) będą się nam podobały również za parę lat. Boimy się ryzyka, nie chcemy też inwestować w coś, co może się okazać chwilowym kaprysem i niedługo będzie wymagało wymiany. Inaczej jest w przypadku fototapety - wymienimy ją bez żalu nawet już po paru miesiącach.

Fototapety w kuchni - na ścianie i na meblachFototapety w kuchni - na ścianie i na meblach Fot. Pixers

Fototapeta do salonu

Pokolenie dzisiejszych 30-latków (oraz starszych) zapewne pamięta wielkoformatowe widoczki, dostępne na bazarkach, które kiedyś "ozdabiały" ściany naszych mieszkań. Składały się z 6-8 kawałków, które przyklejało się jeden obok drugiego, przy czym niemal na cud zakrawało dopasowanie ich do siebie bez przesunięcia wzoru, zabrudzenia klejem i pomarszczenia. Niektórym pewnie do dziś hasło "fototapeta" kojarzy się właśnie z tymi straszydłami. Nowoczesne fototapety znacząco się jednak od nich różnią jakością, nie mówiąc już o samych obrazkach, które nie tylko możemy kupić w gotowej formie, ale również zamówić (np. w internetowej drukarni) jako wydruk naszego zdjęcia lub samodzielnie przygotowanej grafiki - albo też wybrać gotowy wzór w banku zdjęć.

W salonie zwykle polecane jest ozdobienie fototapetą ściany za kanapą - ponieważ to najczęściej jedyna wolna płaszczyzna w tym wnętrzu (bez meblościanek, tv, okien, itp.). Dobierzmy zatem taki motyw, który będzie się ładnie komponował nie tylko ze stylem aranżacji, ale również kształtem ściany. Odpowiednim wzorem możemy optycznie poszerzyć wnętrze lub podnieść jego wysokość - albo nadać mu głębi. Jeśli jednak wolimy małe, drobne wzorki, lepsza będzie tradycyjna tapeta w rolce (tańsza wersja tej samej dekoracji).

PORADA: Czasem w sklepach z tapetami (lub w marketach budowlanych) można znaleźć końcówki oklein meblowych w obniżonych cenach. Parę kawałków oklein o ciekawych wzorach można umieścić w ramkach (niech każda będzie inna!) i powiesić w formie galerii nad sofą, komodą, itp. W podobny sposób można wykorzystać resztki zwykłych tapet.

Fototapeta do pokoju dziecka

Urządzanie pokoju dla dziecka przynosi wiele satysfakcji - daje nam poczucie bycia dobrymi rodzicami i dbania o potrzeby malucha. Szybko jednak okazuje się, że na poligonie doświadczalnym, w jaki dziecko zamienia swoje królestwo, nawet najdroższe meble (nie mówiąc już o ścianach) po pewnym czasie kapitulują - porysowane, odrapane i oblepione. Taki widok przeraża, ale nie będziemy przecież wymieniać wyposażenia za każdym razem, kiedy pojawią się na nim brud i rysy. Wystarczy okleić miejsca "dotknięte dziecięcą fantazją", a plamy na ścianach zakryć gotowymi naklejkami (np. z bajkowym motywem).

W podobny sposób uratujemy blat biurka. Ślady po mazakach mogą okazać się trudne do wyczyszczenia - fototapeta przywróci powierzchni estetyczny wygląd. Warto zainteresować się taką formą dekorowania mebli nawet, jeśli nie są zniszczone. Czasem nasze dziecko korzysta bowiem z wyposażenia po starszym rodzeństwie - meble mają ciemniejszy kolor i sprawiają wrażenie ciężkich. Fototapeta nada im zupełnie inny charakter.

Fototapety w pokojach dziecka i nastolatkaFototapety w pokojach dziecka i nastolatka Fot. Pixers

Fototapeta na meble

Oklejanie mebli nie kończy się na odnawianiu zniszczonych powierzchni w kuchni i pokoju dziecka. Zapewne nie przyszło wam nigdy do głowy, alby kupić mebel od razu z przeznaczeniem do oklejenia - ale warto pochylić się nad tym tematem. Oglądamy inspirujące aranżacje w internecie, kartkujemy papierowe katalogi i magazyny - i nagle dostrzegamy komodę zdobioną ręcznie kwiatowym malowidłem. Taka dekoracja zawsze podnosi cenę mebla - czasem do nieosiągalnego dla nas pułapu. W takiej sytuacji wystarczy poszukać komody z gładkim frontem i w odpowiednim kolorze, a następnie zamówić fototapetę z motywem dekoracyjnym, który będzie przypominał tamten upatrzony. Do tego dodajemy ładne uchwyty meblowe (kupowane oddzielnie, ceny zaczynają się już od kilku złotych za sztukę) - i mamy piękny, własnoręcznie dopracowany okaz, inspirowany drogim, designerskim meblem.

Naklejki na biurko i komodęNaklejki na biurko i komodę Fot. Pixers/colorayDECALS - dawanda.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.