Przedpokój w klasycznym stylu - trzy rzeczy, których nie może w nim zabraknąć

13.07.2018 16:00
Kiedyś przedpokój był jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To w nim witało się gości i dekorowało tak, aby robił jak najlepsze "pierwsze wrażenie" oraz reprezentował styl całego gospodarstwa. Dziś przedpokój często traktowany jest po macoszemu, a szkoda! Warto urządzić go tak, aby stanowił ładną wizytówkę domu, ale był też wygodny dla jego mieszkańców. Zobacz, co powinno znaleźć się w klasycznym przedpokoju.

Klasyczny przedpokój możesz urządzić nie tylko w domu wolno stojącym. Mieszkania w blokach też zazwyczaj mają wydzielone niewielkie hole albo korytarze, które mogą pełnić funkcję dawnego przedpokoju. "Klasyczny" to bardzo szerokie określenie, ale jedno jest pewne - trzech rzeczy nie może w nim zabraknąć, a oto one.   

Siedzisko do przedpokoju

Przedpokój w klasycznym stylu łączy w sobie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Znajdują się tu meble, których nie może zabraknąć w miejscu służącym do zmiany obuwia czy przechowywania odzieży wierzchniej, ale liczy się także ich aspekt estetyczny. Przedpokój w klasycznym stylu najbardziej kojarzy się z pikowanymi siedziskami z wysokim oparciem albo niskimi ławeczkami w klimacie starych dworków. Ławka do przedpokoju to najwygodniejszy wybór, ale w małych przestrzeniach sprawdzi się też pojedyncze krzesło. Pamiętaj, że największym trendem wnętrzarskim jest łączenie różnych stylów, dlatego klasyczny mebel świetnie zgra się z nowoczesnymi tapetami czy podłogą.

Siedzisko do przedpokoju w klasycznym styluSiedzisko do przedpokoju w klasycznym stylu Źródło: Homebook / Tu Architekci / Kreska Studio

Konsolka do przedpokoju

Drugi element, którego nie może zabraknąć w przedpokoju w klasycznym stylu to konsolka. Smukła i stylowa - jest piękną dekoracją pustej ściany przy wejściu, a także wygodnym meblem do odkładania kluczy i podręcznych przedmiotów. Do wyboru są drewniane albo metalowe konsolki, mogą być na wygiętych nogach w stylu ludwikowskim albo bardziej nowoczesne i o prostej konstrukcji. Na konsolce oprócz pojemnika na klucze możesz postawić lampę i wazon z kwiatami albo ramkę na zdjęcie. W ten sposób dodasz pomieszczeniu odrobinę finezji i indywidualnego charakteru. Pamiętaj, że większość konsolek musi być mocowanych do ściany, inaczej mogłyby się przewrócić.

Konsolka do przedpokojuKonsolka do przedpokoju Źródło: Homebook / KAROLINA MEARS Stylizacje wnętrz / Ładny Dom / Mat. partnerów

Żyrandol do przedpokoju

Nic tak nie wpływa na klimat pomieszczenia, jak jego oświetlenie. W przedpokoju w klasycznym stylu powinien zawisnąć duży, efektowny żyrandol, który mocno doświetli to pomieszczenie, w którym zazwyczaj brakuje okien. Dobre światło jest również przydatne przy ubieraniu się (w mieszkaniach w bloku to w przedpokoju zazwyczaj znajduje się duże lustro, w którym możemy się przejrzeć od stóp do głów). Znowu modne są żyrandole w starym stylu: z wiszącymi łańcuchami szkiełek przypominających klejnoty i lampek stylizowanych na świeczki. Mile widziane są unowocześnione warianty w bieli albo czerni. W przedpokoju dobrze wyglądać będzie też wisząca lampa z dużym, okrągłym kloszem.

Żyrandol do przedpokoju w klasycznym styluŻyrandol do przedpokoju w klasycznym stylu Źródło: Homebook / Fossil Studio / GSG Studio / Ładny Dom / Mat. partnerów

Daj swojej ekotorbie drugie życie i stwórz z niej designerską poszewkę na poduszkę! Przekonaj się, jakie to proste

Więcej o: