Lampa stołowa - klasyk oświetlenia wraca w nowej odsłonie

Kiedyś stanowiły obowiązkowy element wystroju wnętrz, potem ustąpiły miejsca innym dekoracjom. Lampy stołowe wracają do łask, by ponownie zdobić szafki i konsolki oraz tworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniu.

Lampa stołowa to klasyczny element oświetlenia, kiedyś była w każdym domu. Wraz z nadejściem nowocześniejszych rozwiązań, szczególnie łańcuchów ledowych chowanych za listwami albo integrowanych z meblami, lampy stołowe zeszły na drugi plan. Dziś ten model oświetlenia ponownie jest na topie i to nie tylko ze względu na szczególną atmosferę, którą wytwarza, ale także ze względu na walory dekoracyjne. Lampa stołowa to dobry pomysł jako oświetlenie do salonu, sypialni albo do przedpokoju. 

Lampa stołowaLampa stołowa Źródło: www.instagram.com/matthewcaughy/

Lampy stołowe - klasyk w nowej odsłonie

Lampa stołowa to oświetlenie dodatkowe, które wymaga podłączenia do prądu za pomocą kabla. Urok lamp stołowych zawiera się w ich "oldschoolowym" stylu, kojarzącym się z babcinymi wnętrzami wyłożonymi boazerią i z tapicerowanymi meblami. Klasyczne lampy stołowe służyły jako oświetlenie salonu oraz sypialni. Pękata podstawa zazwyczaj wykończona była materiałowym kloszem, który tłumił zbyt mocne światło.

Klasyczne lampy stołowe wracają dziś w odświeżonej odsłonie. Dzięki szklanym i przeziernym podstawom (nierzadko w oryginalnych kolorach) wydają się lżejsze i bardziej nowoczesne. Świetnie wyglądają na stolikach w towarzystwie retro foteli i regałów na książki, a także w przedpokoju na stylowych konsolkach, obok ramek na zdjęcia i wazonów z kwiatami.

Lampa stołowaLampa stołowa Źródło: www.centsationalstyle.com / https://www.urbanoutfitters.com

Minimalistyczne lampy stołowe

Lampa stołowa niekoniecznie musi składać się z podłużnej nóżki i klosza. Na fali modernistycznych projektów z lat 60. powstało mnóstwo replik i modeli inspirowanych ikonami designu (np. słynną lampą "Eclisse" Vico Magistrettiego dla firmy Artemide).

Wśród współczesnych projektantów, którzy tworzą w minimalistycznym stylu, wyróżniają się prace Michaela Anastassiadesa. Założył on studio w 1994 roku i od tego czasu wprowadził na rynek wiele imponujących kolekcji. Jego minimalistyczne lampy są eksponatami stałych wystaw m.in. w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, czy MoMA w Nowym Jorku. Modele w podobnym stylu można znaleźć też w tańszych sklepach. Motyw przewodni to okrągły klosz i metalowa podstawa. Takie lampy świetnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Minimalistyczne lampy stołoweMinimalistyczne lampy stołowe Źródło: www.instagram.com/yoonmoodtoday/ Ładny Dom / Mat. partnera

Lampy stołowe z abażurem

Do tej pory lampy stołowe z abażurem były wybierane głównie do salonów. Dzisiaj coraz odważniej wkraczają także do innych pomieszczeń. Ich niekwestionowaną zaletą jest uniwersalność i funkcjonalność. Świetnie sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach, stanowiąc idealne dopełnienie głównego oświetlenia. Tym bardziej, że wybór jest naprawdę duży – na rynku bez trudu można znaleźć lampy z abażurem w kształcie koła, kwadratu, elipsy oraz prostokąta. Dużą popularnością cieszą się zarówno lampy stołowe z abażurem w kolorze klasycznej bieli, jak i w kwiatowe wzory. Ponadto świetnie sprawdzą się w połączeniu z sofą, poduszkami i futrzanym dywanem.

Lampy stołowe w industrialnym stylu

Styl industrialny cieszy się dużą i stałą popularnością, a oświetlenie jest jego kluczowym elementem. Industrial przejawia się w metalowych i drewnianych (surowych) akcentach, żarówkach, sznurach i kablach na widoku. Lampy stołowe w industrialnym stylu zazwyczaj utrzymane są w czarnej lub metalicznej kolorystyce. Mają metalowe nóżki jak druty albo przypominają fabryczne reflektory. Surowa stylistyka industrialnych lamp przełamuje ciepłe i przytulne wnętrza, dlatego dobrze jest je mieszać z aranżacją w skandynawskim lub klasycznym klimacie. Świetnie pasować będą również do wnętrz w starych kamienicach!

Lampy stołowe w industrialnym styluLampy stołowe w industrialnym stylu Źródło: www.instagram.com/not_so_interior_decor/ Ładny Dom / Mat. partnerów

Oryginalne lampy stołowe

Lampa stołowa może pełnić funkcję dekoracyjnej bryły, która nada wnętrzu charakter i będzie designerską "perełką" całej aranżacji. Forma zabawnego ludzika, psa z baloników, świecznika, koszyka albo geometrycznej figury urozmaici klasyczne oświetlenie i nawet jeśli z pozoru nie będzie pasowała do pozostałych lamp, możesz mieć pewność: zachwyci wszystkich domowników. Jeśli zależy ci na oryginalnym efekcie, nie bój się koloru, metalicznego połysku i motywów graniczących z kiczem. W oświetleniu wszystkie chwyty dozwolone, jedyna wskazówka: nie wolno przesadzić. Jeśli chcesz, aby pokój wyglądał stylowo, ogranicz się do jednej oryginalnej sztuki.

Oryginalne lampy stołowe - lampa z piórami i w kształcie psaOryginalne lampy stołowe - lampa z piórami i w kształcie psa Źródło: www.instagram.com/amoderngrandtour/ Ładny Dom

Więcej o:
Copyright © Agora SA