Rolety i markizy na okna dachowe

Przez większość roku nie możemy doczekać się lata, ale kiedy już nadejdzie, warto poszukać sposobów na ochronę przed nadmiarem słońca. W domu powinniśmy zadbać o odpowiednie przesłony na okna, które nie pozwolą, by wnętrza zbyt mocno się nagrzewały. A jak poradzić sobie z oknami na poddaszu?

Poddasze nie jest reprezentacyjną częścią domu, możemy zatem śmiało zrezygnować z dekorowania okien, które się tam znajdują - co i tak byłoby utrudnione ze względu na ich ukośne położenie. Kwestia, nad którą należałoby się jednak pochylić dotyczy ochrony wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem - i w tym pomocne będą właściwie dobrane przesłony okienne - specjalnie dedykowane oknom dachowym. Które produkty wybrać, by przebywanie na poddaszu w upalne dni było mimo wszystko komfortowe?

Rolety wewnętrzne na okna dachoweRolety wewnętrzne na okna dachowe Fot. Velux

Rolety na okna dachowe

Rolety są rozwiązaniem wszystkim dobrze znanym - stosujemy je chętnie również na innych oknach ze względu na wygodę użytkowania i funkcjonalność, często również jako alternatywę dla firan i zasłon. Jakie jeszcze zalety możemy im przypisać?

  • Dają zaciemnienie. Poddasze często wykorzystujemy do zaaranżowania sypialni, pokoju dziecka lub pokoju gościnnego - czyli miejsc, w których się śpi. Ale jak zasnąć, kiedy przez okna wpada do wnętrza ostre światło latarni ulicznej? Z drugiej strony - czy przyjemnie jest budzić się o poranku wśród rażących promieni słonecznych? To powody, dla których warto zamontować rolety - komfort wypoczynku będzie nieporównanie większy.
  • Pozwalają kontrolować ilość światła. W zależności od potrzeb dostosowujemy ilość światła wpadającego do pomieszczenia, co przydaje się, kiedy chcemy na poddaszu obejrzeć film, poczytać - lub kiedy pracujemy w domu, a słońce w danym momencie pada bezpośrednio na biurko.
  • Dla alergika. Borykając się z uczuleniem na kurz, musimy ze szczególną uwagą dobierać elementy wyposażenia domu. Tkaniny, a więc firany i zasłony nie są wskazane, ponieważ stanowią dobre siedlisko dla roztoczy. Alternatywą mogą być w takim przypadku właśnie rolety okienne.
  • Różne rodzaje sterowania. Mamy do wyboru sterowanie ręczne lub zdalne przy pomocy pilota (z zasilaniem elektrycznym lub solarnym).

PORADA: Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej rolety na okno dachowe, zamów u producenta próbki tkanin - to pozwoli na lepsze dopasowanie produktu do aranżacji wnętrza.

Rolety zewnętrzne na okna dachowe. To opcja pozwalająca na redukcję ciepła wpadającego latem do wnętrza aż o 94 %. Z kolei zimą roleta zewnętrzna poprawi izolacyjność cieplną nawet o 16 %. Daje całkowite zaciemnienie, możemy zatem zrezygnować z rolety wewnętrznej, która spełniałaby podobną funkcję. Co równie ważne, ogranicza też hałas padającego deszczu i gradu, więc dodatkowo poprawia komfort przebywania na poddaszu.

Rolety zewnętrzne na okna dachoweRolety zewnętrzne na okna dachowe Fot. Velux

Markizy na okna dachowe

Czym różnią się od rolet wewnętrznych, poza umiejscowieniem? Otóż, chronią pomieszczenia w domu przed nadmiernym nagrzaniem, ponieważ zatrzymują ciepło promieni słonecznych, zanim dotrze ono do szyby okiennej (redukują do 76 % ciepła). Ponadto markizy nie ograniczają widoku za oknem i dostępu światła. Są proste w montażu, możemy obsługiwać je bez otwierania okna, a do tego wyglądają elegancko, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do starannie wybranej dachówki (markiza zwinięta pod oblachowaniem okna jest z kolei praktycznie niewidoczna).

Markizy wykonane są z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, nie ma więc obawy, że wypłowieją lub ulegną zniszczeniu pod wpływem intensywnego deszczu.

Markiza na okno dachoweMarkiza na okno dachowe Fot. Velux

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.