Wybór żelazka powinien zależeć od częstotliwości używania urządzenia i od tego, jakie materiały najczęściej prasujemy. Wyróżniamy trzy typy żelazek:
Żelazko parowe. To najpopularniejszy typ żelazka dostępny na rynku. Bez wątpienia żelazko parowe ma wiele zalet, jest lekkie i łatwe w użytkowaniu. Prócz standardowego prasowania, pozwala na użycie pary wodnej, dzięki czemu dobrze radzi sobie nawet z dużymi zagnieceniami. Żelazka parowe są wyposażone w zbiornik na wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury zmienia się w parę wodną i w efekcie nawet delikatnie zwilżone ubrania łatwo się rozprostują. Dużą zaletą tego typu żelazek jest funkcja samoczyszczenia, dzięki której nie trzeba samodzielnie usuwać osadu pozostawionego przez twardą wodę. Niestety, nie wszystkie modele ją mają dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany sprzęt jest w nią wyposażony.
Żelazka systemowe. Dla tych, którzy mają dużą rodzinę, prasują dużą ilość ubrań zdecydowanie najlepszym wyborem jest żelazko systemowe, z zewnętrzną wytwornicą pary. Ten typ żelazka jest wyposażony w oddzielny, duży zbiornik na wodę o pojemności ok.1 litra. Żelazko systemowe jest najbardziej wydajne i najefektywniejsze. Pojemny zbiornik na wodę pozwala prasować przy użyciu pary około 2 godz., bez konieczności dolewania wody. Poza tym, żelazka systemowe są bardzo lekkie, dzięki czemu praca jest mniej męcząca, a ponadto wytwarzają parę na tym samym poziomie, a jej użycie nie jest zależne od temperatury. Decydując się na ten typ żelazka, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na jego przechowywanie będzie potrzeba więcej miejsca, niż w przypadku tradycyjnego żelazka parowego.
Żelazko turystyczne. Na rynku można także znaleźć żelazka, które świetnie sprawdzą się na wakacjach lub w domu do okazjonalnego prasowania. Mowa o żelazku turystycznym, które dzięki małym wymiarom i składanej rączce bez problemu można zabrać w podróż. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć, że żelazko turystyczne, choć zajmuje mało miejsca, ma także mniejszą moc od tradycyjnego i wolniej się nagrzewa, przez co prasowanie będzie trwało dłużej.
Największą zaletą tego żelazka jest stosunek ceny do jakości. Żelazko ma wyjątkowo dużą moc - aż 3000 W, dzięki czemu szybo się nagrzewa. Prócz tego jego zaletą jest długość kabla, która wynosi 2,5 m. Ponadto jest wyposażone w system zapobiegania kapaniu oraz błyszczeniu się tkanin.
Dobra jakość w rozsądnej cenie. Żelazko ma moc 2600 W, szybko się nagrzewa, przez co przyspiesza prasowanie. Zaletą jest także dobra jakość ślizgu i automatyczny regulator pary.
Świetne żelazko w rozsądnej cenie. Największą zaletą tego żelazka jest wysoka moc - aż 3000 W, dzięki czemu świetnie wygładza prasowane ubrania. Kolejnym plusem jest stopa żelazka, która została pokryta powłoką ceramiczną wyjątkowo odporną na zarysowania i ułatwiającą prasowanie. Ten model świetnie usuwa zagniecenia, a także, dzięki dodatkowym uderzeniom pary o mocy 200 g/min, możliwe jest prasowanie w pionie.
Ogromną zaletą tego żelazka jest wysoka moc o wartości 3200 W, co oznacza, że żelazko bardzo szybko się nagrzewa i skraca czas prasowania. Prócz tego ma funkcję "eco" - automatycznego oszczędzania energii i mierzenia poziomu temperatury i pary, idealnego do wszystkich rodzajów tkanin.
Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych i najlepszych modeli do 500 zł. Żelazko Tefal ma wysoką moc: 3000 W, dzięki czemu skraca się czas prasowania i rośnie komfort użytkowania. Prócz tego, ten model jest wyposażony w system zapobiegania kapaniu, przez co nie musimy się martwić o plamy z wody na ubraniach.
To żelazko zdecydowanie poradzi sobie z każdą tkaniną. Nie dość, że szybko się nagrzewa dzięki wysokiej mocy 3000 W, to skutecznie usuwa zagniecenia i umożliwia nawet prasowanie w pionie. Dodatkowo w tym modelu znajduje się system antywapienny, który zapobiega osadzaniu się kamienia.
Żelazka można także podzielić na bezprzewodowe i z przewodem. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma wady i zalety i choć w ostatnim czasie większą popularnością cieszą się żelazka bezprzewodowe, to warto wziąć pod uwagę obydwa rozwiązania.
Niewątpliwie bardziej poręczne i wygodniejsze jest prasowanie żelazkiem bezprzewodowym. W takim przypadku nie musimy się obawiać, że kabel będzie za krótki, żeby podłączyć przewód do gniazdka, albo, że kabel po jakimś czasie będzie przecierał się. Żelazko bezprzewodowe zapewnia także większą swobodę ruchów i pozwala prasować w niemal każdym miejscu, gdzie ustawimy deskę.
Nie oznacza to jednak, że żelazka bezprzewodowe są pozbawione wad. Żelazko bezprzewodowe nagrzewa się przy pomocy specjalnej podstawki, dlatego nie wystarczy odstawić sprzęt na kilka sekund, aby ponownie się nagrzało. W rezultacie znacznie spowalnia to pracę, dlatego nie zawsze modele bezprzewodowe sprawdzą się lepiej.
Dobre żelazko powinno nie tylko wyprasować każdą tkaninę, ale także szybko się nagrzewać i być wyposażone w stopę, która będzie odporna na wszelkie zarysowania. Wybierając żelazko, należy także zwrócić uwagę na jego moc, ciśnienie pary oraz rodzaj materiału, z jakiego została wykonana stopa. To wszystko ma wpływ na jakość prasowania i jego trwałość.
Kupując żelazko, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego moc, ponieważ to właśnie ten parametr decyduje o szybkości nagrzewania się, a więc im większa moc, tym urządzenie nagrzeje się szybciej i co za tym idzie - już po chwili można przystąpić do prasowania. Aby żelazko nagrzewało się w kilkanaście sekund i pozwalało maksymalnie skrócić czas prasowania, warto wybrać model o mocy co najmniej 2200 W. Taką moc osiągają żelazka każdego typu za wyjątkiem turystycznych, które ze względu na małe rozmiary mogą osiągać moc do 1200 W. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że im większa moc żelazka, tym bardziej wzrasta jego cena, dlatego urządzenia o najwyższej mocy będą znacznie droższe od słabszych modeli.
Równie istotny przy zakupie żelazka jest wybór odpowiedniej stopy, czyli tego elementu, który nagrzewa się i ma bezpośrednią styczność z prasowaną tkaniną. Największe znaczenie ma tu materiał, z jakiego została ona wykonana. Najważniejsze, aby stopa była odporna na zarysowania, bo w przeciwnym razie na jej powierzchni będą gromadziły się zanieczyszczenia, które mogą nawet uszkodzić tkaninę w trakcie prasowania. Stopa o wysokiej odporności pozwoli prasować każdą rzecz bez obawy, że materiał ulegnie zniszczeniu.
Każde żelazko jest wyposażone w dodatkowe funkcje. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę, jakie możliwości oferuje urządzenie. Każda dodatkowa funkcja może bowiem ułatwić prasowanie.
Niektóre żelazka posiadają blokadę kapania, przez co nie trzeba martwić się o wyciekanie wody podczas prasowania w niskiej temperaturze. Zaletą tej funkcji jest zapobieganie powstawaniu plam na ubraniach. Przydatną funkcją jest także spryskiwacz, dzięki któremu można nawilżyć ubranie rozpyloną wodą i ułatwić rozprasowanie bardzo wygniecionych ubrań. Dużą zaletą jest również funkcja samoczyszczenia, która choć jest coraz popularniejsza, to wciąż nie każde żelazko ją posiada. Samoczyszczące się żelazko wystarczy napełnić wodą, nastawić na najwyższą temperaturę i trzymając nad umywalką włączyć przycisk samooczyszczenia.