4 rzeczy do domu, na które warto oszczędzać pieniądze

Są rzeczy, na które warto zaoszczędzić. Lepiej kupić jeden wymarzony przedmiot (mieć pewność, że jest solidnie wykonany, kryje w sobie historię i będzie cieszyć moje oczy przez wiele lat), niż otaczać się milionem niepotrzebnych gadżetów. Zobaczcie, co warto mieć.

Nie warto kompulsywnie robić zakupów. Zanim wybierzemy się do sklepu po kolejny przedmiot do domu, lepiej zastanowić się trzy razy - czy na pewno potrzebuję blendera z dyskontowej promocji, poduszek (których mam aż za dużo) lub dwudziestego kubka. Jestem w stu procentach przekonana, że na rzeczy prezentowane poniżej warto oszczędzać, między innymi ze względu na dobry design, ciekawą historię i unikalność. 

Wazon Alvar Aalto

Wazon Aalto - IittalaWazon Aalto - Iittala Fot. Iittala

Wazon o charakterystycznym, nieregularnym kształcie zobaczyłam po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Dlaczego warto go mieć? Z powodu historii, która kryje się w tym, na pierwszy rzut oka zwyczajnym, przedmiocie. Wazon zaprojektował Alvar Aalto na potrzeby Wystawy Światowej w Paryżu. Szklany przedmiot miał być symbolem Finlandii. Oryginalnie był wykonany z przezroczystego szkła i miał 14 cm. wysokości. Aalto nazywał go kałużą (nigdy nie nazwał go wazonem) i nigdy nie precyzował, jak i do czego należy go używać. 

Z niebanalną formą związane są dwie historie. Jeden ze szkiców wazonu podpisany jest tajemniczo "Skórzane Spodnie Eskimoski". Przyjrzyjcie się wazonowi dokładnie. Coś w tym jest! Druga historia związana jest z dzieciństwem Aalto. Jego ojciec zajmował się kartografią i kreślił linie brzegowe Finlandii. Wazon Aalto ma przypominać kształt jeziora. W tym projekcie widać wielką fascynację falującymi, nieregularnymi liniami. 

Od początku wazon produkowany jest przez firmę Iittala. Fińska marka ma w ofercie mnóstwo przedmiotów w charakterystycznym "nieokreślonym" kształcie.

Lodówka Smeg

Lodówki włoskiej marki Smeg są nieprzyzwoicie drogie. Niekoniecznie też sprawdzają się w małych kuchniach - obłe kształty sprawiają, że niełatwo ustawić ją w kuchni, a o zabudowie nie ma mowy. Jednak lodówka Smeg jest marzeniem wielu osób i urzeka od lat. Cukierkowe kolory, obłe kształty, charakterystyczne uchwyty i to jedyne, niepowtarzalne wzornictwo. To sprzęt, który oprócz typowych użytkowych funkcji będzie także piękną ozdobą kuchni. To tak, jakbym kupiła lodówkę, a dodatkowe dekoracje kuchenne dostała w pakiecie, prawda?

Smeg produkuje też małe AGD - czajniki czy tostery. Są przepiękne (również nieprzyzwoicie drogie). Może to alternatywa dla lodówki?

Robot kuchenny Kitchen Aid

To przedmiot na widok którego serce wielu z nas zawsze bije mocniej. Jeśli uwielbiasz piec, ale wyrabianie ciasta nie należy twoim zdaniem do najprzyjemniejszych czynności, będzie w sam raz dla ciebie. Być może miksera planetarnego nie można zaliczyć go do kategorii "przedmiotów niezbędnych", na pewno z chęcią znalazłbyś dla niego miejsce w swojej kuchni.

Początki marki KitchenAid sięgają 1908 roku. Herbert Hohnston, inżynier z Ohio (USA), skonstruował urządzenie, które pozwoliło zmechanizować pracę piekarzy, do tej pory ręczną. "Planetarny" ruch urządzenia miał naśladować czynność ręcznego wyrabiania ciasta przez  piekarzy. Produkt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i szybko zainteresowały się nim również gospodynie domowe. Co ciekawe, był również elementem wyposażenia okrętów bojowych amerykańskiej marynarki. 

W 1936 roku firma KitchenAid zatrudniła światowej sławy projektanta Egmonta Arensa. To właśnie jemu zawdzięczamy piękny design miksera. Jest to przedmiot "trochę nowoczesny, trochę retro". Dziś dostępny jest w ponad 20 kolorach! Największą popularnością cieszy czerwony i miętowy. 

Robot Kitchen AidRobot Kitchen Aid Fot. shutterstock

Krzesło DAW

Krzesło DAWKrzesło DAW Fot. Homebook, materiały partnera


Przeglądając wnętrzarskie magazyny i oglądając blogi z całego świata, można odnieść wrażenie, że krzesło DAW (Dining Height Armchair Wooden Base) jest niemal w każdym domu. W zasadzie trudno się dziwić - to mebel piękny i uniwersalny, który doskonale wytrzymał próbę czasu. Przyznacie chyba, że te krzesła wyglądają świetnie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA