Jak wybrać odkurzacz pionowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ranking najlepszych modeli

Odkurzacze pionowe z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność i zainteresowanie klientów, jednak dla wielu osób wciąż są wielką niewiadomą. Chociaż swoimi możliwościami często przewyższają tradycyjne modele, to nie wszyscy wiedzą, jak działają odkurzacze pionowe, jakie mają funkcje i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Odkurzacz pionowy - co to jest?

Odkurzacz pionowy, jak sama nazwa wskazuje, od tradycyjnego modelu różni się przede wszystkim kształtem oraz wielkością. Odkurzacz pionowy jest najczęściej mniejszy od klasycznego, dzięki czemu jest poręczniejszy i zajmuje mniej miejsca, przez co łatwiej go przechowywać w mieszkaniu. Model pionowy nie ma elastycznej rury, która obowiązkowo znajduje się w każdym tradycyjnym odkurzaczu. W pionowych wszystkie elementy są ze sobą zintegrowane. Każdy model jest wyposażony w wąską szczotkę, która jest połączona z obudową, w której znajduje się silnik i pojemnik na zabrudzenia. Prócz tego, w niektórych modelach znajduje się zbiornik do zbierania wody, dzięki czemu odkurzacze mają funkcje czyszczenia na mokro.

Odkurzacz pionowy - rodzaje

Odkurzacze pionowe można podzielić na workowe i bezworkowe. Najczęściej jednak można spotkać modele bezworkowe, wyposażone w zbiornik, który opróżnia się po zapełnieniu. 

Odkurzacze pionowe dzieli się także ze względu na sposób zasilania. Na rynku dostępne są modele z kablem i bezprzewodowe. Odkurzacz sieciowy, podobnie jak tradycyjny, musi być podłączony do prądu, dlatego też jest zdecydowanie mniej poręczny i wygodny w użytkowaniu. Nie oznacza to jednak, że takie modele nie mają zalet. Odkurzacze sieciowe są wyposażone w mocniejszy silnik, dlatego mają zdecydowanie większą moc od modeli bezprzewodowych. Poza tym nie wymagają ładowania, dzięki czemu mogą one pracować bez przerwy. W modelach bezprzewodowych znajduje się akumulator, który należy ładować już po ok. 40 minutach użytkowania. Prócz tego, odkurzacze akumulatorowe są wyposażone w mniejsze silniki przez co wydłuża się czas odkurzania. 

Czym się kierować przy wyborze odkurzacza pionowego? Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup odkurzacza pionowego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne. To właśnie one mają wpływ na możliwości i skuteczność naszej pracy. Idealny odkurzacz pionowy to taki, który jest dopasowany do naszych potrzeb i indywidualnych wymagań. 

  • Moc. Jednym z najważniejszych parametrów, który wpływa na możliwości odkurzacza pionowego, jest jego moc. Jak łatwo się domyślić, im wyższa moc odkurzacza, tym wyższa jest jego skuteczność. Jeśli więc odkurzacz ma służyć do sprzątania bardzo brudnych powierzchni zdecydowanie lepiej wybrać model pionowy zasilany sieciowo. Odkurzacze podłączane do prądu mają wyższą moc, dzięki czemu dokładniej i szybciej czyszczą zabrudzone powierzchnie. Lepsza skuteczność wiąże się jednak z wyższą ceną - za odkurzacz o wyższej mocy zapłacimy więcej. 
  • Rodzaj zasilania. Podejmując decyzję o zakupie odkurzacza pionowego należy zastanowić się, do jakich powierzchni będzie on stosowany. Na rynku dostępne są modele zasilane akumulatorem i sieciowo. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady, dlatego wybór musi zależeć od indywidualnych oczekiwań. Jeśli nie chcemy być ograniczeni długością kabla lub chcemy korzystać z odkurzacza także poza domem, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony, zdecydowanie lepiej wybrać odkurzacz bezprzewodowy. Jeśli jednak odkurzacz pionowy ma nam zastąpić klasyczny model i będziemy z niego korzystać w domu - lepiej sprawdzi się ten zasilany sieciowo. 
  • Czas działania. O ile odkurzacze podłączane do prądu nie mają żadnego ograniczenia czasowego, o tyle modele z wbudowanym akumulatorem mogą pracować tylko przez kilkanaście minut, maksymalnie do godziny. Dlatego jeśli zależy nam na modelu bezprzewodowym, przed zakupem należy sprawdzić, ile trwa maksymalny czas pracy akumulatora oraz jak długo trwa jego ładowanie.
  • Długość kabla. W przypadku odkurzacza na prąd, istotna jest długość kabla. Zbyt krótki może uniemożliwić nam pracę, dlatego aby jak najlepiej dopasować model do własnych oczekiwań, warto sprawdzić, jak długi jest kabel w wybranym odkurzaczu pionowym. 
  • Rodzaje i liczba końcówek. Jedną z największych zalet odkurzaczy pionowych jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Aby jednak odkurzanie mogło być jeszcze efektywniejsze, należy dobrać odpowiednią końcówkę. Dlatego też, im więcej w zestawie końcówek, tym lepiej. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza końcówki dostosowane do wykładzin, dywanów czy parkietów. 

.

Funkcje dodatkowe i wyposażenie

Decydując się na kupno odkurzacza, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić nam pracę. Atutem odkurzacza, który warto docenić jest z pewnością niski poziom hałasu. Im niższy, tym odkurzanie będzie przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Jeśli zależy nam na tej funkcji, należy wybrać modele nie przekraczające przy pracy 70 dB. Dodatkową funkcją godną uwagi jest duża pojemność pojemnika, dzięki czemu będzie można rzadziej go opróżniać. Niestety, duży pojemnik wiąże się także ze wzrostem masy odkurzacza, dlatego warto mieć to na uwadze, szukając idealnego modelu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.