Czajnik elektryczny - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem. Nasze propozycje

MT
10.08.2018 15:53
W ostatnich latach czajniki elektryczne stały się podstawowym elementem wyposażenia kuchni. Dziś można je spotkać w niemal każdym domu, swoją popularnością niemal wyparły tradycyjne czajniki. Czajniki elektryczne coraz mniej przypominają te sprzed lat. Obecnie na rynku można spotkać czajniki z ceramiki, metalu a nawet z elementami szkła. Jak wybrać czajnik elektryczny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy, czym się kierować przy jego zakupie.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Wybierając czajnik elektryczny koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego parametry. To właśnie od nich zależy jakość czajnika i co za tym idzie jego trwałość. Decydując się na konkretny model warto wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry, aby wybrać ten, który najbardziej spełnia nasze potrzeby. Największe znaczenie w wyborze czajnika elektrycznego ma jego moc, rodzaj grzałki, pojemność, rodzaj filtrów, wskaźnik poziomu wody, kabel, zabezpieczenia i obudowa czajnika. Wszystkie te czynniki mają wpływ na komfort użytkowania, dlatego warto wziąć pod uwagę te parametry zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Tym bardziej, że wybór jest naprawdę szeroki a na rynku ciągle pojawiają się nowe, godne uwagi modele. 

Jak wybrać czajnik elektryczny?Jak wybrać czajnik elektryczny? Fot. Materiały prasowe

 Rekomendowane modele od 49 zł do 99 zł:

Czajnik elektryczny do 50 zł

Propozycja nr. 1:  Sencor SWK 1011GR 

Sencor SWK 1011GR (zielony)Sencor SWK 1011GR (zielony) fot. www.euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1 litr
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 1100 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Propozycja nr. 2: Vesta EEK04

Vesta EEK04Vesta EEK04 fot. www.euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,5 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2200 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Propozycja nr. 3: Botti Portos

Botti PortosBotti Portos fot. www.euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2150 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Rekomendowane modele od 105 zł do 149 zł:

Modele do 100 zł

Propozycja nr. 1: TEFAL SNOW KO330830

TEFAL SNOW KO330830TEFAL SNOW KO330830 fot. www. ceneo.pl (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2400 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne 

.

Propozycja nr. 2: ZELMER ZCK0277L LIME

ZELMER ZCK0277L LIMEZELMER ZCK0277L LIME fot. www.ceneo.pl (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2000 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Propozycja nr. 3: Philips Daily Collection HD4646/70

Philips Daily Collection HD4646/70Philips Daily Collection HD4646/70 fot. www.ceneo.pl (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,5 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2400 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Modele do 300 zł

Propozycja nr. 1: Bosch TWK7801

Bosch TWK7801Bosch TWK7801 fot. www.euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2200 W
 • Wykonanie: stal nierdzewna

.

Propozycja nr.2: Tefal Subito III KI160511

Tefal Subito III KI160511Tefal Subito III KI160511 fot. euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2400 W
 • Wykonanie: stal nierdzewna

.

Propozycja nr. 3: DeLonghi KBJ 2001.BK

DeLonghi KBJ 2001.BKDeLonghi KBJ 2001.BK fot. www.euro.com (mat. partnera)

Dane techniczne:

 • Pojemność: 1,7 litra
 • Element grzejny: płaska grzałka płytowa
 • Moc: 2000 W
 • Wykonanie: tworzywo sztuczne

.

Czajniki z najwyżej półki (ponad 300 zł):

Rodzaje grzałki w czajnikach elektrycznych

Jednym z najważniejszych czynników na które powinniśmy zwrócić uwagę jest wybór grzałki stosowanej w czajnikach elektrycznych. Na rynku dostępne są modele czajników z grzałką spiralną i czajniki elektryczne z grzałką płytową. Czym różnią się od siebie te dwie oferty? 

 • Czajnik elektryczny z grzałką spiralną. W czajnikach z grzałką spiralną koniecznie trzeba wlać minimalną ilość wody - najczęściej jest to min. 04 l. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością cena. Czajniki z grzałką spiralną są zdecydowanie tańsze od modeli z grzałką płytową a na dodatek ciszej pracują. Niestety ten rodzaj czajników ma sporo minusów. Bardzo łatwo można spalić czajnik, jeśli woda nie pokrywa całej grzałki. Poza tym w tego typu modelach dość szybko osadza się kamień, przez co grzałka szybciej się zużywa. Czajniki z grzałką spiralną nie mają obrotowej podstawy, co dla wielu osób jest sporym minusem. Dlatego decydując się na model z grzałką spiralną należy wziąć pod uwagę, że można je postawić wyłącznie w jednej, podstawowej pozycji. 

.

 • Czajnik z grzałką płytową. Zdecydowana większość modeli czajników elektrycznych dostępnych w sklepach jest wyposażona w grzałkę płytową. Płaska grzałka, bo tak potocznie nazywana jest grzałka płytowa znajduje się pod dnem czajnika, dlatego jest niewidoczna dla oka. Modele wyposażone w ten rodzaj grzałki są zdecydowanie praktyczniejsze - łatwiej się je czyści, są wyposażone w obrotową podstawę i na ogół mają wyższą moc. Poza tym na grzałce nie osadza się kamień, a minimalna ilość wody do zagotowania wynosi zaledwie 0.1 l. Niestety, czajniki wyposażone w grzałkę płytową są także znacznie droższe, dlatego trzeba się przygotować na większy wydatek niż w przypadku czajników z grzałką spiralną.

.

Czajnik elektryczny - jaką pojemność wybrać?

Jak wybrać czajnik elektryczny?Jak wybrać czajnik elektryczny? JAROSLAV MORAVCIK

Jednym z podstawowych parametrów czajnika jest jego pojemność. Kupując konkretny model, należy wziąć pod uwagę liczbę domowników i w ten sposób określić, jaka pojemność czajnika pozwoli na wspólne wypicie ulubionego naparu bez konieczności ponownego gotowania wody. W szklance o klasycznej pojemności mieści się 250 ml wody, jeśli więc zdecydujemy się na model o pojemności 1 l to jednorazowo będzie można naparzyć 4 szklanki naparu.

W mieszkaniu singla wystarczający będzie czajnik o mniejszej pojemności, np. 0.5l. Oczywiście, jak można się spodziewać im mniejsza pojemność tym czajnik będzie bardziej ekonomiczny. Nie dość, że za model o mniejszej pojemności zapłacimy mniej to jeszcze zaoszczędzimy na czasie gotowania i co za tym idzie na rachunkach za prąd. Wybór powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czajnik elektryczny - jaka moc?

Niestety decydując się zakup czajnika elektrycznego trzeba wziąć pod uwagę ich zużycie prądu. Trudno spotkać na rynku czajnik elektryczny, który byłby jednocześnie energooszczędny. Dodatkowo, im większa moc czajnika, tym będzie on zużywał więcej energii elektrycznej. 

Moc czajnika jest zależna od rodzaju grzałki. W przypadku modeli wyposażonych w grzałkę spiralną moc wynosi od 200 W do 2200 W. Moc czajników wyposażonych w grzałkę płaską plasuje się między 600 a 3100 W. 

Im wyższa moc czajnika, tym szybciej zagotuje wodę, dlatego jest to jeden z najistotniejszych parametrów. Tańsze modele są wyposażone w mniejszą moc i co za tym idzie potrzeba więcej czasu, aby zagotować wodę. Do tej grupy zaliczają się czajniki o mocy od 700 W do 2000 W. W tych modelach czas oczekiwania na wodę będzie znacznie dłuższy, ale można się spodziewać niskiej ceny. 

Najpopularniejsze są czajniki o mocy 2000 W do 2400 W. Te modele należą do średniej półki cenowej . W czajnikach o takiej mocy czas oczekiwania na wodę wynosi ok. 2.5 minuty. 

Trzecia grupa czajników to modele o mocy przekraczającej 2400 W. Dużą zaletą tych czajników jest bardzo krótki czas gotowania. Trzeba jednak pamiętać, że czas oczekiwania na wodę między czajnikami o średniej mocy i o największej mocy wynosi niewiele, podczas gdy czajniki o najwyżej mocy znaczącą zwiększą zużycie prądu, co oznacza zdecydowanie wyższe rachunki za prąd. 

Czajnik elektryczny - jaka obudowa?

Czajniki elektryczneCzajniki elektryczne fot. www.euro.com (mat. partnera)

Na rynku dostępne są czajniki wykonane z różnych materiałów począwszy od tworzywa sztucznego, kończąc na stali szlachetnej. Od tego na jaką obudowę się zdecydujemy zależy komfort użytkowania i trwałość. I

Oto z czego wykonane są obudowy czajników elektrycznych dostępnych w sklepach:

Stal szlachetna. Zaletą stali szlachetnej jest niewątpliwie jej nowoczesny wygląd i wyjątkowa trwałość. Wszystko za sprawą termoizolacji w którą są wyposażone niemal wszystkie modele wykonane ze stali szlachetnej. W ten sposób obudowa czajnika jest odporna na nagrzewanie i co równie ważne - czajnik dłużej utrzymuje temperaturę wody. Mimo tych zalet, czajniki ze stali szlachetnej mają także pewien mankament - są dosyć ciężkie. 

Szkło. W przeciwieństwie do czajników wykonanych ze stali szlachetnej, te modele należą do najlżejszych na rynku. Ich zaletą jest ciekawy wygląd, dlatego stanowią świetną ozdobę kuchni. Ponadto czajniki elektryczne ze szklaną obudową są zdrowe i stosunkowo łatwo się je czyści. Mimo to są rzadko wybierane przez klientów. Dlaczego?Odpowiedź jest prosta - szklane ściany czajnika bardzo szybko się nagrzewają, dlatego trzeba koniecznie uważać, żeby się nie poparzyć. Szklane czajniki elektryczne są także bardzo podatne na uszkodzenia, przez co nie do końca sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. 

Tworzywo sztuczne. Czajniki wykonane z tworzywa sztucznego są zdecydowanie najtańsze, przez co mają wielu zwolenników. Poza tym nie nagrzewają się zbyt szybko i są stosunkowo lekkie, przez co są uważane za wyjątkowo poręczne i praktyczne. Za największą wadę tych modeli uważa się ich tandetny wygląd, który może popsuć nowoczesną aranżację. 

Ceramika. Zdecydowanie najlepsze spośród wszystkich czajników są modele wykonane z ceramiki. Nie dość, że ceramiczna obudowa jest najzdrowszym materiałem do gotowania wody to na dodatek czajniki wykonane z ceramiki są łatwe w czyszczeniu, a ściany czajnika wolno się nagrzewają. Niestety, tego typu modele są dosyć ciężkie i zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich czajników elektrycznych, jakie można spotkać na rynku. 

Rekomendowane modele czajników elektrycznych:

autor
Poleca: Martyna Trębacz
Ładny Dom inspiruje

Ładny Dom inspiruje

Jesień w pełni, dlatego wybrałam dla was artykuły z których dowiecie się jakie drzwi wybrać do mieszkania, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni oraz jakie dodatki z czarnego metalu są obecnie na czasie. Ponadto w tym tygodniu wybrałam dla was najpopularniejsze na rynku płytki hiszpańskie i imitujące drewno. Zapraszam do lektury!

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • Sylwia Łysak

  0

  Podobają mi się szklane czajniki elektryczne ETA, które znalazłam w www.elektroguru.com - chyba rozważę zakup.

 • 0

  Mi się udało dostać SMEG KLF04SSEU na “strefie mocnych okazji” w Media Expert z darmowym transportem :) Przyszło na drugi dzień, to była moja pierwsza taka inwestycja w czajnik elektryczny, wcześniej korzystałem z jakichś gó...anych tanioch :/

 • ryszard_wawro

  0

  Podsumowując:
  czajniki metalowe - szybko się nagrzewają i szybko stygną to logiczne przy tym są najgłośniejsze ( choć to akurat w dużej mierze zależy od grzałki czym większa moc tym głośniej przy grzałkach 3000W praktycznie nie da się rozmawiać a rano cały blok wie że gotujemy wodę ).
  Czajniki ze stali nierdzewnej potrafią przez pierwszych kilka tygodni śmierdzieć gorzej od plastików, podejrzewam jakieś oleje lub preparaty używane w trakcie produkcji na prasach, najczęstsze usterki takich czajników to rozszczelnienia na łączeniach z tworzywami (okienka).
  czajniki z tworzywa - najpopularniejsze i najekonomiczniejsze, być inaczej nie może ze względu na izolacyjne właściwości tworzyw sztucznych, mniej awaryjne pod względem rozszczelnień, ciche przy grzałkach w okolicy 1,5 kW praktycznie za dnia niesłyszalne. Wady - najszybciej zużywają się wizualnie (ścierają się grafiki, rysują się) nie używać do czyszczenia niczego co może rysować miękką powierzchnię tworzywa.
  Regulacja temperatury - przydaje się dla smakoszy, podtrzymanie temperatury - przydaje się w biurach i w trakcie domowych spędów - szklane czajniki ładnie wyglądają i to tyle bo nie zdążymy się na ogół nimi nacieszyć - ceramiczne to kosmiczne ceny przy śmiesznych pojemnościach i grzałkach spiralnych które dziś praktycznie ciężko już gdzie indziej spotkać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX