Pokrycie dachowe - jakie wybrać dachówki uzupełniające?

Dachy domów jednorodzinnych coraz częściej mają bardzo skomplikowane architektonicznie formy. Dlatego producenci pokryć dachowych oferują różne dodatkowe elementy. Współcześnie budowane dachy to bowiem nie tylko dachówki podstawowe, ale także uzupełniające. Jak wybrać odpowiednie? Jakie są rodzaje dachówek uzupełniających? Wyjaśniamy.

Pokrycie dachowe: rodzaje dachówek uzupełniających

Dachówki kształtowe i dachówki specjalne pozwalają na wykonanie w jednej konwencji wszystkich detali architektonicznych dachu, eliminując konieczność zastosowania innych materiałów. Nie tylko ułatwiają pracę dekarzy podczas krycia dachu i zwiększają estetykę domu, ale przede wszystkim zapewniają jego szczelność i właściwe funkcjonowanie połaci. Dostępne na rynku akcesoria dachowe dopasowane są do wszelkich typów pokryć dachowych, obojętnie czy to będzie dachówka zakładkowa, czy karpiówka. Kolorystycznie odpowiadają kolorom dachówek.

- Dachówki połówkowe (1/2 całej dachówki). Stanowią one tradycyjną dachówkę końcową w szczytowych partiach dachu oraz przy połączeniach z wystającymi elementami dachu i oknami dachowymi. Wykorzystuje się je do dopasowania szerokości pokrycia. Ponadto ułatwiają układanie dachówek wzdłuż skośnych krawędzi dachu, takich jak grzbiety czy kosze. Dzięki nim można wyeliminować stosowanie małych, dociętych fragmentów dachówek, które trudno zamocować.

- Dachówki 3/4. Wyrównuje się nimi szerokość pokrycia w obrębie naroża i koszy oraz w razie potrzeby przy kominach, oknach dachowych itp.

- Dachówki szczytowe (skrajne). Służą do krycia bocznych krawędzi dachu (szczytów). Są dostępne w wersji prawej lub lewej. Dzięki nim nie trzeba montować wiatrownic ani obróbek z blachy, a jednocześnie połać w tych miejscach jest estetycznie wykończona.
Ze względu na wielkość rozstawu łat i związaną z tym wielkość zakładki producenci oferują, w zależności od modelu, dachówki szczytowe o różnych wcięciach.

- Dachówki wentylacyjne. Ich stosowanie zapewnia dodatkowe miejsce wlotu powietrza; wykorzystuje się ją szczególnie na połaciach o dużej powierzchni, aby wspomóc cyrkulację powietrza. Jest sprzedawana jako całość lub w komplecie z siatką, która zapobiega przedostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie. Dachówki wentylacyjne produkuje się także jako kalenicowe (dodatkowe odpowietrzanie w kalenicy) oraz okapowe. Każda z nich ma określony przez producenta przekrój wentylacyjny w przeliczeniu na sztukę i na powierzchnię podaną w cm2.

- Dachówki kątowe. Stosowane są do krycia wklęsłych załamań dachu. Wykonuje się je na zamówienie, kształtując specjalnie do konkretnego kąta załamania połaci, zmierzonego na budowie. Dzięki tym dachówkom można uniknąć obróbek blacharskich. Dachówki kątowe mogą być także szczytowe lewe i prawe oraz połówkowe.

- Dachówki mansardowe. Podobnie jak dachówki kątowe są wykonywane na zamówienie, a ich kształt dopasowuje się do konkretnego kąta załamania połaci dachowej, zmierzonego na budowie. Wykonywane są również jako dachówki mansardowe lewe i prawe oraz połówkowe. Dachówki kątowe stosuje się również do krycia kalenicy dachu pulpitowego, jednospadowego (nie ma możliwości zastosowania gąsiorów), połączenia kalenicy ze szczytami (łącznie z dachówkami kalenicowo-szczytowymi).

- Dachówki klinowe. Stosowane przy przejściu z warstwy spodniej na połać główną w koszu pełnym (wykonanym z dachówki karpiówki). Tego typu dachówki mogą być użyte zarówno do wykonania przejścia prawego, jak i lewego.

- Klin dachowy. Umożliwia wykonanie innych niż płaskie formy na dachu, na przykład wole oka czy wieżyczki.

- Dachówki okapowe. Układa się je wzdłuż krawędzi okapu. Służą do fachowego wykończenia tej najniższej części połaci.

- Dachówki kalenicowe. Stosuje się do krycia kalenicy dachu pulpitowego (jednospadowego). Górna ich część jest gładka, nie ma zamka, co pozwala na dociskanie przez gąsior taśmy uszczelniającej kalenicę. Dachówki kalenicowo-szczytowe umożliwiają połączenie krawędzi pulpitowej ze szczytami dachu.

- Dachówki świetlikowe. Nazywane także świetlikami całkowicie przepuszczają światło. Umożliwiają naturalne doświetlenie nieużytkowego poddasza (strychu). Nadają się jednak do układania jedynie na tych dachach, które nie mają warstwy wstępnego krycia. Można je także wykorzystać nad tarasem, wejściem do domu oraz we wszystkich innych miejscach, które nie są ocieplone.

- Ozdoby dachowe. To fantazyjne zwieńczenie dachu należy do tradycji dachów ceramicznych. Figurki szpica, lunatyka i zwierząt (na przykład kogut, kot, sowa) – produkowane z gliny, ręcznie uformowane – wpływają korzystnie na wizerunek dachu. Przypisuje się im też szczególne znaczenie: chronią dach i mieszkających pod nim ludzi oraz przynoszą im szczęście. Ozdoby dachowe dostarczane są wraz z akcesoriami służącymi do ich zamocowania na dachu.

Dowiedz się: Blachodachówka modułowa czy w arkuszach - którą wybrać >>

Pokrycie dachowe: gąsiory

Co to takiego? Gąsiory to specjalnie uformowane dachówki lub kształtki, dopasowane do materiału pokrycia dachowego. Osłania się nimi styki połaci w kalenicy i narożach (grzbietach), zabezpieczając dach przed wodą opadową. Rodzajów gąsiorów jest kilka. Najczęściej stosowane to początkowy, przeznaczony do zabezpieczania dolnych krańców grzbietu i prosty – do krycia kalenicy i grzbietów dachu (mocowany jest do łat kalenicowych i grzbietowych za pomocą klamer).

Oprócz nich są jeszcze gąsiory:

- ozdobne z muszlą, stosowane do estetycznego zakończenia początku kalenicy lub naroża (grzbietu) i końca kalenicy,

- z podwójną mufą do wyrównania pokrycia kalenicy, gdy obydwie strony kalenicy rozpoczyna gąsior początkowy,

- bez mufy do wyrównywania pokrycia kalenicy, gdy gąsiory leżą między trójnikami.
Układanie gąsiorów znacznie ułatwi stosowanie wzajemnie do siebie dopasowanych elementów systemowych. Zwykle są to:

- trójniki – łączące kalenicę i naroże (grzbiet) przy dachach czterospadowych i naczółkowych,

- czwórniki – łączące kalenicę z trzema grzbietami,

- betonowe denka – do zamknięcia bocznego kalenicy

Wszystkie te elementy są do siebie dobrze dopasowane i – co ważniejsze – przetestowane pod względem wytrzymałości i funkcjonalności. Dlatego zastosowanie pełnego systemu umożliwia wykonanie kompletnego, najwyższej jakości dachu ceramicznego.

Dowiedz się: Blachodachówka, gont czy dachówka >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA