Długie godziny pracy, siedzący tryb życia oraz nadmierny stres to główny powód przewlekłych bólów mięśniowych. Oczywiście można temu zaradzić regularnie chodząc na basen , codziennie się rozciągając lub regularnie korzystając za gabinetu masażu. Jednak to wymaga czasu, pieniędzy i samodyscypliny. Kiedy brakuje Wam jednego z tych czynników warto wyposażyć się w odpowiedni masażer.
Masażer to zwykle małe podręczne urządzenie które możemy swobodnie używać w domu, w pracy czy w samochodzie. Te nie zasilane prądem wymagają od nas nieco wysiłku podczas masażu, ale za to są bardzo dyskretne i nie wydają żadnych dźwięków. Są też masażery zasilane prądem lub zwykłymi bateriami (akumulatorami). Podstawowym zadaniem ich pracy jest odprężenie mięśni i wyeliminowanie bólu. Domowe masażery podzielone są według części ciała do których są przeznaczone. Najbardziej popularny jest masażer uniwersalny z wymiennymi końcówkami, którym możemy masować wiele części ciała.
Kolebką masażu jest medycyna chińska i ajurweda, ale i w świecie zachodu coraz więcej osób przekonuje się, że jest on doskonałym wsparciem w walce ze stresem i bólami wynikającymi z siedzącego trybu życia.
Możemy wybierać masażery spośród modeli przeznaczonych na różne partie ciała - głowy, stóp, całego ciała itp. Zabiegi wykonane samodzielnie są dość intensywne i wpływają na głębsze partie mięśni i skóry. Jak przy wszystkich zabiegach należy być systematycznym i cierpliwie czekać na efekty.
Wyglądem przypomina trzepaczkę do jajek, ale już po pierwszym zastosowaniu na Waszych twarzach pojawi się uśmiech. Jest bardzo mały i tani - możecie mieć go ze sobą wszędzie. Doskonale poprawia ukrwienie skóry głowy.
Masażery do twarzy pozwalają pozbyć się uczucia zmęczenia, ale nie tylko. W zależności od założonej końcówki mogą oczyszczać skórę, wygładzać czy pobudzać krążenie.
To nie żart. Ten masażer w oparciu o teorię chińskiej akupunktury pobudza najważniejsze punkty wokół oczu utrzymując je w zdrowiu i dobrej kondycji.
Funkcje: drgania o wysokiej częstotliwości powodują rozluźnienie mięśni wokół oczu, znaczącą redukując bóle głowy. Funkcja podgrzewania zwiększa cyrkulację krwi do oczu oraz je dotlenia i łagodzi uczucie zmęczenia.
Ma najczęściej kształt zagłówka, tak by można go było łatwo rozłożyć na ramionach. Łagodzi bóle karku i szyi, miejsca gdzie głównie kumuluje się stres.
Stopy utrzymują cały nasz ciężar, więc to im należy się najwięcej uwagi. Zgodnie z teorią refleksoterapii na spodzie naszych stóp znajdują się receptory, których to masaż potrafi wpływać na zdrowie innych powiązanych z nimi ogranów. Dlatego też masażer stóp powinien znaleźć się w każdym domu.
Funkcje: możliwość masowania w wodzie, generator ozonu usuwający brzydki zapach stóp, kółka do akupresury, umieszczony w misie pumeks, regulacja temperatury wody.
Do masowania pleców i pośladków idealne będą poduszki, maty masujące lub specjalne fotele, które rozluźniają napięte mięśnie, likwidują bóle oraz zmęczenie. Większość modeli posiada funkcję podgrzewania oraz wibracji. Jeśli dużo siedzicie przed komputerem, albo w samochodzie warto wyposażyć się w taki masażer by po cały m dniu pracy nie bolały was plecy. Ze względu na rozmiary to najdroższa grupa masażerów.
Zasilanie: Może być akumulatorowe (baterie) lub elektryczne (zasilanie z sieci). Ten pierwszy rodzaj zasilania sprawdzi się przy małych ręcznych masażerach. Większe powinny być stale podłączone do zasilania by nie traciły swojej mocy.
Wyświetlacz: Wiele masażerów ma całe mnóstwo dodatkowych funkcji. By móc z nich z łatwością skorzystać warto wybierać urządzenia z przejrzystymi wyświetlaczami.
Prędkość: To podstawowy parametr każdego automatycznego masażera. Najlepiej szukać urządzeń, które umożliwiają wybór poziomu prędkości tak by móc dostosować intensywność masażu do swoich potrzeb.