Nawilżacze powietrza: jakie wybrać?

Właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach wpływa na komfort pracy i wypoczynku, pomaga również utrzymać w dobrej formie nasz układ oddechowy. Zarówno zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu, jak i jej niedobór mają niekorzystny wpływ na otoczenie.

Zgodnie z obowiązującymi normami wilgotność powietrza w pomieszczeniu w okresie zimowym nie może być niższa niż 30%, a jej optymalna wartość powinna wynosić 40-60%. Wartość tę można sprawdzić za pomocą urządzenia pomiarowego, jakim jest higrometr. W zależności od wyników możemy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub też osuszacz.

Najpopularniejsze są trzy podstawowe rodzaje elektrycznych urządzeń, które zwiększają wilgotność powietrza. Wyróżniamy nawilżacze powietrza:

  • Parowe. Pobierają wodę ze zbiornika małymi porcjami i podgrzewają ją (gotują) aż wytworzy się para wodna, a następnie schładzają - powstaje ciepła mgiełka, która nie grozi poparzeniem. Gotowanie niszczy bakterie i inne drobnostroje zawarte w wodzie. Bardziej zaawansowane technicznie modele mają zabezpieczenia, które wyłączają nawilżacz, gdy w zbiorniku brakuje wody - chronią go w ten sposób przed przegrzaniem lub spaleniem. Nawilżacze parowe nie powinny pracować w pomieszczeniach chłodnych, bo wtedy mgiełka zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, może się skraplać i opadać w pobliżu urządzenia. Niektóre nawilżacze parowe mogą służyć do inhalacji oraz pozwalają na użycie olejków eterycznych, które wlewa się do specjalnego pojemnika. 

.

  • Ewaporacyjne. Zapewniają optymalne nawilżenie powietrza bez wytwarzania mgiełki. Woda ze zbiornika jest rozpylana za pomocą wentylatora. Nośnikiem zwiększającym powierzchnię parowania mogą być zanurzone w wodzie filtry celulozowe (coraz rzadziej stosowane) lub obracające się tarcze. Wiele modeli może dodatkowo oczyszczać powietrze, a niektóre je też jonizują. Mogą mieć filtry: celulozowy, hepa, węglowy oraz wodny, w którym zanieczyszczenia mogą być wiązane i unieszkodliwiane w sposób chemiczny – preparatami dodawanymi do wody lub srebrnymi elektrodami.
  • Ultradźwiękowe. Za pomocą ultradźwięków rozbijają wodę w zimną mgiełkę, przy czym jonizują powietrze i zabijają bakterie. Mogą mieć filtr powietrza oraz filtr uzdatniający wodę, który przedłuża trwałość urządzenia, a także nie dopuszcza do rozpylania zanieczyszczeń z wody do otoczenia. Urządzenia z funkcją podgrzewania mogą wytwarzać ciepłą mgiełkę, która nie schładza pomieszczenia.

Co jest ważne w nawilżaczach powietrza? 

  • Wydajność. Producenci podają ją (w g/godz. lub ml/godz.) łącznie z wielkością pomieszczenia, do jakiej urządzenie jest zalecane. Im większa wydajność, tym szybciej zostanie osiągnięta wymagana wilgotność w pomieszczeniu. 
  • Zbiornik. Lepiej wybierać modele, w których zbiornik na wodę jest tak uformowany, by można go było umyć w środku, a po umyciu usunąć resztki wody. W przeciwnym razie, kiedy urządzenie nie jest używane, w zbiorniku mogą rozwijać się bakterie.
  • Sterowanie. Wygodniejsze są urządzenia z rozbudowanym panelem sterowania, wyposażone w czujniki braku wody w zbiorniku, wilgotnościomierz, higrostat oraz wyłączające urządzenie, gdy jego praca staje się zbędna lub zagraża bezpieczeństwu. Wygodne jest też, gdy informują o konieczności wymiany filtrów.

.

Więcej o:
Copyright © Agora SA