Jaką zmywarkę kupić? Czym się kierować przy wyborze? Nasze propozycje

O tym, że kupno zmywarki to dobrze wydane pieniądze, wie każdy, kto ma takie urządzenie. Dzisiaj coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez zmywarki, która nie tylko za nas zmywa, ale także pozwala oszczędzić czas i wodę. Jak wiadomo, zmywarka zmywarce nierówna - dlatego podpowiadamy, jak wybrać najlepszą zmywarkę, czyli na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem.

Jaką zmywarkę wybrać? 

Czasy, kiedy zmywarka uchodziła za towar luksusowy, już dawno minęły. Dziś zmywarka gości niemal w każdym domu, a większość osób nie wyobraża sobie kuchni bez niej. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele modeli zmywarek, wybór tej odpowiedniej może sprawić niemały problem. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem. 

Wybór odpowiedniej zmywarki zależy od kilku czynników. Dlatego przed zakupem trzeba zastanowić się, ile mamy miejsca w kuchni, które możemy przeznaczyć na ulokowanie zmywarki. Istotne jest także to, czy szukamy zmywarki do zabudowy, czy też interesują nad modele wolnostojące. Warto przy tym pamiętać, z czym wiążą się oba rozwiązania. Zmywarki wolnostojące mogą nieco zaburzyć aranżację kuchni, czego unikniemy, wybierając model do zabudowy. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że zmywarkę w zabudowie trudniej naprawić. W razie usterki konieczne może być zdemontowanie części aranżacji kuchni, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

Jaką kupić zmywarkę?Jaką kupić zmywarkę? fot. Pixabay

Innym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem, jest rozmiar zmywarki. Wybór powinien zależeć od liczby domowników i od tego, jak często i jak wiele naczyń się zmywa. W przypadku dużej rodziny zdecydowanie lepiej sprawdzi się większa zmywarka, w mieszkaniu singla lub pary z pewnością wystarczy mniejszy model.

Jaki rozmiar zmywarki?

Na rynku dostępne są zmywarki w dwóch rozmiarach. Większy model ma szerokość 60 cm, mniejszy - 45 cm. Zmywarka o mniejszej szerokości oznacza także mniejszą pojemność. Co to oznacza w praktyce? W zmywarce o mniejszej pojemności w trakcie jednego cyklu zmyjemy 8-10 kompletów naczyń, podczas gdy w modelu o szerokości 60 cm zmyjemy nawet do 15 kompletów. 

Funkcje zmywarki

Każda zmywarka jest wyposażona w programy i funkcje. Dzięki temu można bez problemu dopasować program do rodzaju zabrudzenia naczyń, oszczędzając tym samym czas oraz zużycie prądu i wody. Aby  wybrać odpowiedni program, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do każdego sprzętu. Każda zmywarka ma co najmniej kilka programów, takich jak zmywanie wstępne, zmywanie energooszczędne, program szybki czy program przeznaczony do bardzo zabrudzonych naczyń. Każdy program określa planowane zużycie wody, jej temperaturę i czas pracy zmywarki - dzięki temu łatwiej dopasować program do stopnia zabrudzenia naczyń.

Jaką zmywarkę wybrać?Jaką zmywarkę wybrać? fot. Pixabay

Dodatkowe funkcje

Zmywarki mają dodatkowe funkcje, które nie dość, że pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd i wodę, to jeszcze zwiększają komfort użytkowania. Do najczęściej spotykanych dodatkowych funkcji należą:

  • Opóźniony start. Ta funkcja jest szczególnie ważna, jeśli zależy nam, aby zmywarka samoczynnie włączyła się o określonej porze, np. w czasie naszej nieobecności. 
  • Pół załadunku. Jeśli zależy nam na umyciu zabrudzonych naczyń, a zapełniona została jedynie połowa wsadu, jest możliwość włączenia funkcji, która pozwala dopasować ilość zużytej wody do liczby naczyń znajdujących się w zmywarce. 
  • Elektroniczny sensor. Ta funkcja pozwala wykryć poziom zabrudzenia naczyń w zmywarce i tym samym dobrać odpowiedni program do ich umycia. 

.

Jakie są rodzaje zmywarek?

Zmywarki dzieli się na wolnostojące i do zabudowy. Czym się charakteryzują obydwa typy?

  1. Zmywarki wolnostojące. W przeciwieństwie do zmywarek przeznaczonych do zabudowy, mają front oraz blat. Ten typ zmywarki można ustawić w dowolnym miejscu kuchni. Zmywarki wolnostojące są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, jednak najczęściej można spotkać te w kolorze czarnym i srebrnym. 
  2. Zmywarki do zabudowy. Montuje się je pod blatem, razem z innymi szafkami kuchennymi. W zależności od upodobań można całkowicie zasłonić zmywarkę panelem meblowym, można także wybrać zmywarkę z widocznym panelem. 

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?

Aby kupić zmywarkę odpowiednią do naszych potrzeb, warto znać dodatkowe parametry, takie jak jej klasa energetyczna, poziom hałasu czy klasa suszenia. Ułatwi nam to podjęcie odpowiedniej decyzji i sprawi, że zakupiony sprzęt będzie lepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom. Co więc należy wiedzieć, zanim kupimy zmywarkę?

  • Poziom hałasu zmywarki. Jeśli zależy nam, żeby zmywarka pracowała bardzo cicho, zdecydowanie lepiej wybrać urządzenie do zabudowy. Jak sprawdzić poziom hałasu danej zmywarki przed zakupem? Producenci są zobligowani umieścić informację o poziomie hałasu zmywarki mierzonego w decybelach. W zależności od modelu poziom hałasu zmywarek dostępnych na polskim rynku mieści się w przedziale 37-58 decybeli. 
  • Klasa energetyczna zmywarki. Wyróżniamy siedem klas energetycznych - wszystkie modele zmywarek są oznaczone jedną z liter - od A do G. Litera A oznacza najwyższą klasę energetyczną, litera G - najsłabszą. Co to oznacza w praktyce? Od tego, jaką klasę energetyczną ma zmywarka, zależy jej wydajność i energooszczędność. Dodatkowe plusy, np. A+, świadczą o wyjątkowej wydajności i energooszczędności danego modelu.
  • Klasa suszenia i zmywania. Oznacza się je w taki sam sposób, jak klasę energetyczną. Zmywarka oznaczona literą A oznacza najlepszą klasę suszenia i zmywania, litera G świadczy o najsłabszej klasie. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA