Modern folk - przewodnik po stylu

Styl modern folk to nic innego jak połączenie prostych, nowoczesnych form z ludowymi akcentami. Czerpiemy pełnymi garściami z bogatej, polskiej tradycji, łącząc ją z elementami stylu rodem z Północy. Efekt? Niebanalne, oryginalne wnętrza!

Wnętrze w stylu modern folkWnętrze w stylu modern folk Fot. Radoslaw Wojnar, projekt: Sylwia Królikowska-Ciągło www.atelierwnetrzarskie.pl

O stylu modern folk

Styl modern folk (zwany również folkiem) pojawił się kilka lat temu. Był próbą przełamania prostych, minimalistycznych, skandynawskich i surowych wnętrz. Okazało się że łowickie pasiaki, kurpiowskie wycinanki i kaszubskie hafty są znakomitym dopełnieniem nowoczesnych przestrzeni. Projektanci unowocześnili wypracowane przez artystów ludowych wzory. Stały się one schematyczne i uproszczone, dzięki czemu bez trudu dopasowują się do zasad rządzącym współczesnym wzornictwem. 

Powrót do polskiej tradycji

Po motywy zaczerpnięte z polskiej sztuki ludowej, zaczęto sięgać ponownie już na początku XX wieku. Twórcy zgromadzeni w Towarzystwie Polska Sztuka Stosowana (1901-1914) namawiali do czerpania z tradycji rodzimego rzemiosła i sztuki. 

Również w projektach artystów zgromadzonych w powstałej 1926 roku Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, widać ogromny szacunek dla rodzimej sztuki ludowej. Motywy folkowe pojawiały się zarówno na meblach i tkaniach, a ŁAD przez siedemdziesiąt lat swojej działalności wywierał ogromny wpływ na polskie wzornictwo.

Dziś nieco znużeni minimalistycznymi, monochromatycznymi wnętrzami wracamy do bogatych kolorów i wzorów polskiej tradycji ludowej. 

Folkowe motywy we wnętrzachFolkowe motywy we wnętrzach fot. Folkstar

Cechy typowe dla stylu modern folk

  • Korzystamy z wzorów inspirowanych sztuką ludową - pasiaków, haftów, wycinanek. Ale uwaga: motywy te powinny być tylko dekoracją, dopełnieniem aranżacji.
  • Nie boimy się mocnej kolorystyki dodatków. W ludowej sztuce pojawiają się czerwień, zieleń, niebieski i żółty w czystych odcieniach, czyli kolory podstawowe, często w towarzystwie czerni.
  • Wybieramy minimalistyczne meble. Sprzęty o prostych formach typowych dla nowoczesnego designu. Pasują też współcześnie projektowane krzesła i ławki luźno nawiązujące kształtem albo zdobieniami do dawnego wiejskiego wzornictwa
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.