Styl modern folk (zwany również folkiem) pojawił się kilka lat temu. Był próbą przełamania prostych, minimalistycznych, skandynawskich i surowych wnętrz. Okazało się że łowickie pasiaki, kurpiowskie wycinanki i kaszubskie hafty są znakomitym dopełnieniem nowoczesnych przestrzeni. Projektanci unowocześnili wypracowane przez artystów ludowych wzory. Stały się one schematyczne i uproszczone, dzięki czemu bez trudu dopasowują się do zasad rządzącym współczesnym wzornictwem.
Po motywy zaczerpnięte z polskiej sztuki ludowej, zaczęto sięgać ponownie już na początku XX wieku. Twórcy zgromadzeni w Towarzystwie Polska Sztuka Stosowana (1901-1914) namawiali do czerpania z tradycji rodzimego rzemiosła i sztuki.
Również w projektach artystów zgromadzonych w powstałej 1926 roku Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD, widać ogromny szacunek dla rodzimej sztuki ludowej. Motywy folkowe pojawiały się zarówno na meblach i tkaniach, a ŁAD przez siedemdziesiąt lat swojej działalności wywierał ogromny wpływ na polskie wzornictwo.
Dziś nieco znużeni minimalistycznymi, monochromatycznymi wnętrzami wracamy do bogatych kolorów i wzorów polskiej tradycji ludowej.