Kącik dla zwierzaka w mieszkaniu - jak urządzić?

KM
31.08.2018 14:00
Zwierzak to najlepszy przyjaciel człowieka. Darzy bezgraniczną i bezinteresowną miłością, wita nas po powrocie do domu z największą radością, a swoją słodką mordką poprawi humor nawet w najgorszy dzień. Warto zadbać, by pupil miał w domu swój prywatny kącik. Podpowiadamy, jak go urządzić!

Kącik dla kota lub psa - zwierzak powinien mieć swoje miejsce

Zwierzak powinien mieć w domu swój własny kącik, prywatny azyl, w którym będzie mógł schować się przed wszystkimi i odpocząć. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zabraniać mu przebywania w towarzystwie całej rodziny. Jak wiemy, zwierzaki to fantastyczni kompani. Świadoma decyzja o posiadaniu pupila równa się z tym, że traktujemy go jak członka rodziny. Każdy członek rodziny powinien mieć kawałek swojej przestrzeni, gdzie poczuje się komfortowo, miejsce, gdzie odnajdzie spokój i bezpieczeństwo.

Organizując miejsce dla pupila, wybierzmy zaciszne miejsce. Świetnie sprawdzi się miejsce pod schodami, które najczęściej jest niewykorzystaną przestrzenią, a dla czworonoga będzie idealne. Ważne jest, by nie ustawiać legowiska w przejściu, w pobliżu grzejników lub wyjścia na balkon.

Pamiętajmy też, że psy to zwierzaki najbardziej towarzyskie, uwielbiają mieć ludzi w zasięgu wzroku. Z kolei koty bardzo cenią sobie prywatność i lubią decydować, gdzie będzie im najlepiej. Zanim ustalimy miejsce dla kota, warto sprawdzić, w którym miejscu w mieszkaniu czuje się on najlepiej lub znaleźć przestrzeń, która będzie zaciszna i przypominająca skrytkę. Koty uwielbiają się chować.

Jakie legowisko wybrać?

Nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają wylegiwać się na miękkiej kanapie czy fotelu. To kwestia indywidualna czy pozwolisz pupilowi wskakiwać na meble. Jeśli nie masz nic przeciwko, warto jedynie zabrać o specjalną narzutę, która ochroni obicie mebla przez zadrapaniami.

Wygodne legowisko to dla zwierzaka podstawa! Psy i koty śpią średnio 15-16 godzin w ciągu doby. Wielkość posłania powinna być uzależniona od gabarytów pupila. Nie chcąc zbyt często wymieniać legowiska, warto dokładnie sprawdzić, jaka jego wielkość będzie idealna dla naszego przyjaciela.

Jakie legowisko sprawdzi się najlepiej? Powinno mieć wygodną poduszkę, wypełnioną granulatem lub specjalną gąbką. W sklepach znajdziemy dobrze nam znane legowiska okrągłe, kwadratowe, z zagłówkami, na których pupil wygodnie oprze swój pyszczek. Niektórym zwierzakom do gustu bardziej przypadną legowiska-poduszki lub posłania imitujące kanapy. Doskonale sprawdzą się modele wodoodporne. Materiał, z którego wykonane jest legowisko musi być mocny i trwały. Jeśli zwierzak lubi całkowicie się schować, warto umożliwić mu to kupując posłanie zabudowane, przypominające budę.

Kotom spodobają się specjalne kocie hamaki, posłania o delikatnych powierzchniach, które szybko nagrzewają się pod wpływem ciepła.

Jeśli mieszkamy w bloku, obowiązkowym elementem w strefie zwierzaka będzie kuweta, w której pupil załatwi swoje potrzeby, gdy akurat nie będziemy mogli wyjść z nim na zewnątrz lub nie będzie nikogo w domu.

Miski dla zwierzaka - gdzie ustawić?

Miejsce na miski dla pupilaMiejsce na miski dla pupila Fot. Homebook, materiały partnera

Miejsce, gdzie ustawimy miski pupila zależy od nas. Najważniejsze, by zwierzak cały czas miał dostęp do wody, a obok znajdowała się miska z jedzeniem. Miski możemy ustawić w pobliżu legowiska, tym samym tworząc strefę przeznaczoną jedynie dla zwierzaka. Wiemy jednak, że miski ustawione w kuchni zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Jest to także rozwiązanie dla nas dużo bardziej wygodne. Łatwiej będzie zadbać, by woda z miską zawsze była napełniona. Jeśli zwierzak towarzyszy Ci w chwilach posiłku, warto jego miski ustawić w kuchni, by o tej samej porze zaserwować obiad czworonogowi.

Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie miski z wodą i jedzeniem w kuchni, a dodatkowej miski, jedynie na wodę, tuż przy posłaniu pupila.

Zadbaj również o to, by ukochany zwierzak miał się czym bawić. Przydadzą się maskotki, piłeczki, ale też gryzaki, jeśli zależy nam na uchronieniu mebli przed pogryzieniem.

Pamiętaj, że szczęśliwy pies, to radość dla właściciela!