Jak segregować śmieci w domu? Bądź bardziej eko!

Joanna Szczurek
31.08.2018 11:46
Ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej modny, a my jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni! Ludzie są coraz bardziej świadomi i starają się każdego dnia dbać o naszą planetę. Jednym z ważnych elementów życia w duchu eko jest segregowanie śmieci. Zobacz nasze propozycje stylowych koszy, które ułatwią ci segregację i zobacz jak poprawnie ją wykonywać.

segregacjasegregacja www.houzz.com

Kosze do segregacji śmieci

Kosze do segregacji śmieci to pierwszy etap dbania o środowisko. Ich obecność w mieszkaniu znacznie ułatwi selektywną zbiórkę odpadów. Bardzo ważnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kosza jest jego oznakowanie. Specjalne naklejki ułatwiają segregację i zmniejszają możliwość pomyłki przy wyrzucaniu śmieci. Niektóre kosze zamiast naklejek posiadają pokrywy o różnych kolorach, z których każdy kolor jest odpowiednikiem: szkła, papieru czy plastiku. 

Kompostowniki i pojemniki na obierki

Jeżeli myślisz, że mieszkając w bloku nie możesz używać kompostownika, to jesteś w błędzie! Producenci wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które chcą dbać o środowisko tworzą stylowe i kompaktowe kompostowniki, które sprawdzą się do użytkowania w mieszkaniach. Pojemniki na obierki to kolejny gadżet, który nie tylko pomoże ci być bardziej eko, ale usprawni prace w kuchni. Podczas przygotowania posiłków wystarczy, że zawiesisz pojemnik na rancie stołu i na koniec wrzucisz do niego wszystkie obierki z owoców i warzyw. 

Jak segregować śmieci?

Na początku może wydawać ci się, że segregacja śmieci jest czasochłonna, a kosze do segregacji zajmują sporo miejsca. Jednak wystarczy wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka zmian, by być bardziej eko. Na początku postaraj się oddzielać odpady na te, które podlegają recyklingowi, oraz te których posegregować się nie da. Śmieci organiczne będą trafiać do kompostownika, a tym sposobem ty zadbasz o środowisko!

Poniżej znajdziesz inne kosze na śmieci, które pomogą ci w segregacji.

Więcej o:
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 53 razy 49

  A ja mam pytanie jak segregować śmieci w tych propagowanych ostatnio 20-metrowych kawalerkach? Gdzie wstawić te pojemniki?

 • Oceniono 49 razy 29

  to ciekawe, że jakos na zachod od nas wystarczają 2 (słownie: dwa) kosze do segregacji a u nas pierdziesiat tysięcy koszyczkow, ktore mamy trzymac w swoich miejskich (czyt: małych) kuchniach. Mam leciec z każdym papierkiem do altany smietnikowej?
  Mieszkałam w NL, w domu (a wiec duzo wiecej miejsca) i tam byl tylko kosz do "wszystkiego" + kosz do "zielonego", czyli wszystko, co da sie przerobic na kompost.
  Miałam w garażu tylko dwa kosze, czarny i zielony a nie pierdylion koszyczkow w szafce kuchennej (w szafce też tylko dwa, małe, ktore opróżniałam w garażu).
  Nasz kraj ogarnęła epidemia głupoty, pod kazdym wzgledem. Tylko garstka osób jeszcze mysli, większosc to tumany - chyba przyklad z góry idzie....

 • olafwrocek

  Oceniono 26 razy 24

  Zasada segregowania jest prosta. Od tych łatwopalnych do trudnopalnych. Aby podpalenie składowiska nie było karkołomnym wyczynem.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 17 razy 17

  33.5 m2 mieszkanie, kuchnia 2 x 3,5 metra. JAK SEGREGOWAĆ PANIE PREMIERZE? chyba w jednym pokoju trza będzie same pojemniki ustawić.

 • qeton

  Oceniono 15 razy 15

  Nie wiem jak bardzo trzeba być tępym, żeby wymyślić mycie wszystkich opakowań przed wyrzuceniem. Nawet w dwuosobowej rodzinie, miesięcznie są to setki pojemników, butelek, kartonów, słoików i wszelkich opakowań plastikowych. W Polsce, która ma tak małe zasoby słodkiej wody, że bliżej nam do Sahary, niż średniej europejskiej, tego typu pomysły powinny być surowo karane.

 • Maria Koperska

  Oceniono 11 razy 11

  nie rozumiem tylko dlaczego trzy plastikowe pudełka i to na śmieci,kosztują prawie tysiąc złotych

 • kotletxxl

  Oceniono 13 razy 9

  A nie można szkło, papier, plastik, metal i bio?
  Tylko nie wiem do której wrzucić opakowanie po mleku karton z folią w środku.
  Może czas wrócić do szklanych opakowań?
  Rakotwórczego plastiku najwięcej, rozumiem koszt produkcji ale jest też koszt zdrowia, tylko on został przerzucony na konsumenta.

 • ferryk

  Oceniono 9 razy 7

  Rozumiem te pojemniki i tak to robię wynosząc do altanki śmietnikowej. Co z tego skoro widzę gdy podjeżdża śmieciarka i kolejno wszystkie pojemniki fru idą do tej samej komory. Chyba w śmieciarce siedzi mały człowieczek i ponownie segreguje?

 • brykanty

  Oceniono 8 razy 6

  A co się robi z tymi odpadkami kompostowymi - nie mam balkonu ani ogródka - po co mi ten kompost?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX