Chciałbym mieszkać w tej okolicy

Kupując mieszkanie bierzemy pod uwagę wiele czynników tj. cena, powierzchnia, rozkład, ale jednym z podstawowych jest lokalizacja. Dla mnie wymarzonym miejscem do życia jest historyczna dzielnica Ochota.

Według rankingu dzielnic przeprowadzonego przez morizon.pl w 2017 roku Ochota znajduje się ścisłej czołówce najbardziej atrakcyjnych dzielnic Warszawy. Najlepiej wypadła w rankingu atrakcyjności życia dla seniorów (3. miejsce), ale także dobrze mieszka się tutaj rodzinom z dziećmi (5. miejsce). Ochota uchodzi za spokojną, zieloną dzielnice, gdzie życie toczy się wolniej niż w Śródmieściu czy na Mokotowie - z którymi sąsiaduje. Duży obszar zajmują osiedla mieszkaniowe oraz kamienice z okresu międzywojennego. Ochota liczy 84,1 tys. mieszkańców i jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. 

Park SzczęśliwickiPark Szczęśliwicki Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Komunikacja

Chcąc zamieszkać w dużym mieście musimy wziąć pod uwagę czas dojazdu do pracy.  Ochota położona jest na południowy zachód od centrum miasta i jest z nim doskonale  skomunikowana siecią tramwajów i autobusów. Na terenie dzielnicy znajduje się Dworzec Zachodni ze stacją PKP i PKS oraz WKD. Dużym ułatwieniem komunikacyjnym dla mieszkańców jest znajdująca się w niewielkim oddaleniu linia metra M1 (stacja Politechnika) i M2 (stacja Rondo Daszyńskiego). 

Parki i skwery służą mieszkańcom

Bez obaw Ochotę można zakwalifikować do jednej z bardziej zielonych dzielnic Warszawy. Niemal przed każdą kamienicą znajdują się maleńkie ogródki pełne kwiatów, miedzy blokami tętnią życiem zadbane skwerki pełne zieleni - którymi opiekują się mieszkańcy. Dzielnica ta słynie z pięknych zagospodarowanych parków takich jak Pole Mokotowskie, Szczęśliwice, Zieleniec Wielkopolski czy nowo budowany park Zachodni. Wszystkie parki służą mieszkańcom do rekreacji i odpoczynku.

Na Polach Mokotowskich zwanych Warszawskim Central Parkiem znajdują się liczne alejki spacerowe, wygodne ścieżki rowerowe, boiska do siatkówki plażowej, a także siłownie plenerowe. Sporą atrakcją jest usytuowany w centralnej części parku zbiornik wodny z okazałymi fontannami. Pola Mokotowskie to także częste miejsce organizowania ciekawych imprez plenerowych - pikników, festynów i koncertów.

W Parku Szczęśliwickim można skorzystać z odkrytych basenów, a nawet popływać kajakiem i połowić ryby. Największą jednak atrakcją  jest całoroczny stok narciarski z torem bobslejowym.

Praca blisko miejsca zamieszkania

Bezpośrednie sąsiedztwo ze Śródmieściem sprawia, że Ochota jest atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców i pracowników. Znajduje się tu dużo biurowców, a dojazd do pracy znajdującej się w centrum miasta czy na jego peryferiach nie przysparza najmniejszych problemów.

Miejsce przyjazne rowerzystom

Na terenie dzielnicy znajduje się około 25 km ścieżek rowerowych i wciąż budowane są nowe. Co roku przybywa nowych stacji rowerowych Verturillo, dzięki którym można się łatwo i przyjemnie poruszać po dzielnicy i nie tylko.

Dzielnica przyjazna dzieciom i studentom

Mieszkając na Ochocie nie będziecie musieli się martwić, że Wasze dzieci nie dostaną się do żłobka, przedszkola czy szkoły. Nie brakuje tu także nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw. Na terenie dzielnicy znajduje się bardzo wiele renomowanych palcówek, zarówno państwowych jak i prywatnych tj. np.: Liceum im. Juliusza Słowackiego czy Liceum im. Stanisława Staszica.

Ochota jest też jednym z największych skupisk akademickich. Tu uczą się, mieszkają, działają i tworzą studenci: Uniwersytetu Medycznego, Akademii Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Po pracy

Dzielnica obfituje w niezliczoną ilość restauracji, pubów, a także kultowych klubów  (Dekada, Proxima) w których toczy się bujne życie nocne przez cały rok. Na Ochocie są także dwa teatry (Och- Teatr i Teatr Ochota), kilkanaście nowocześnie wyposażonych bibliotek i ośrodków kultury w których często organizowane są spotkania, wystawy i koncerty. W historycznej części dzielnicy znajduję się prawdziwa perełka architektoniczna - Filtry Lindleya - filtry wody wybudowane w XIX wieku, gdzie co roku, w każdą Noc Muzeów ustawia się tu bardzo dłuuuga kolejka widzów.

Zakupy

Ci, którzy kochają zakupy w dużych centrach handlowych nie będą zawiedzeni - do ich dyspozycji pozostają usytuowane przy Alejach Jerozolimskich centra : Reduta i Blue City. W tym ostatnim już na jesieni pojawi się Ikea. Na obszarze Ochoty znajduje się bogata sieć Biedronek i wiele innych mniejszych sieciówek oraz dwie duże hale - Banacha i Kopińska. Na szczególna uwagę zasługuje Zieleniak - niedawno modernizowane targowisko na, którym można kupić świeże produkty od lokalnych rolników.

Miejsca parkingowe

Jeszcze dekadę temu Ochota postrzegana była, jako dzielnica "starszych ludzi". Miało to swoje zalety, gdyż nie występował wówczas problem z miejscami parkingowymi, których było pod dostatkiem. Dziś, gdy lawinowo przybywa samochodów w całej Warszawie dzielnica stara sobie z nimi radzić tworząc społeczne parkingi i budując podziemne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.