Stół - serce domu. Jak wybrać najlepszy?

Stół jest jednym z ważniejszych elementów w domu. To miejsce przy którym jemy, ale też siadamy z rodziną i przyjaciółmi i spędzamy wspólnie czas nie tylko przy posiłkach. Podpowiadamy, jak wybrać stół do jadalni lub salonu, który będzie funkcjonalny i będzie dobrze się prezentował.

Stół - serce domu. Jak wybrać najlepszy?Stół - serce domu. Jak wybrać najlepszy? fot. pexels

Jak wybrać stół do jadalni?

Stół często stanowi główny element w domu i nawet jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, to część salonu spełnia to zadanie. Dlatego wybór stołu jest ważną decyzją i powinna być przemyślana. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając stół. 

  • Styl tradycyjny czy nowoczesny - to pierwsza rzecz jaka rzuci nam się w oczy. Stół powinien być oczywiście stylem dopasowany do reszty wnętrza, dzięki temu może stanowić wyrazisty element pomieszczenia lub dyskretnie nie wyróżniać się. 
  • Kształt blatu - prostokątny lub okrągły. Ten pierwszy lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, ale dobrze będzie prezentował się również w dużych. Okrągły stół dodaje wrażenie harmonii, a według feng shui energia przy takim stole jest lepsza, ponieważ nie ma on ostrych krawędzi. 
  • Rozmiar stołu - musi być dopasowany zarówno do liczny domowników, jak i wielkości pomieszczenia. Ważne jest, aby nie przytłoczył jadalni czy salonu, ale też nie może być za mały. Praktycznym rozwiązaniem będzie model składany lub stół z dodatkowymi blatami.
  • Materiał wykonania - wpływa w dużej mierze na funkcjonalność stołu. Jeśli mamy dzieci, lepiej wybrać stół z powierzchnią łatwą do czyszczenia, np. laminowany blat. Szklane blaty są delikatne i widać na nich wszystkie zabrudzenia. Najpopularniejsze są stoły drewniane, które są wytrzymałe, chociaż podatne na zarysowania. Można je jednak odświeżyć i przy odpowiedniej konserwacji będą nam bardzo długo służyły. Na rynku znajdziemy też stoły z innych materiałów, np. kamienia. 

Wybierając stół musimy pamiętać zarówno o względach estetycznych, jak i praktycznych. Poniżej klika naszych typów, które świetnie sprawdzą się w jadalni i dużym salonie. 

Jak wybrać stół do jadalni?Jak wybrać stół do jadalni? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, pexels

Jak wybrać stół i krzesła do małego salonu?

Jak wspomnieliśmy, stół powinien być dopasowany do pomieszczenia. Jeżeli dysponujemy małym salonem, w którym chcemy urządzić kącik jadalny, zdecydujmy się na niewielki stół, np. z rozsuwanym blatem. Niektóre modele dostępne na rynku możemy złożyć w bardzo kompaktowe rozmiary. Jaki rozmiar będzie najbardziej optymalny? Wygodę zapewni około 60 cm na każdą osobę siedzącą przy stole, jednak najbardziej optymalne będzie 90 cm, czyli np. na 4 osoby warto wybrać stół 90 cm x 90 cm. Pamiętajmy, że krzesła również muszą dopasowane do rozmiaru stołu. Nawet przy mniejszym stole dobrze dopasowane krzesła wsuną się pod niego. Poniżej klika naszych propozycji. 

Jak wybrać stół i krzesła do małego salonu?Jak wybrać stół i krzesła do małego salonu? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, zdjęcie autor nieznany

Ława zamiast stołu - jaką wybrać?

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na stół i krzesła, ciekawą propozycją do salonu będzie ława. Dobra ława nie tylko będzie dobrze się prezentować i pasować do wystroju pomieszczenia, ale także będzie praktyczna. Ciekawą opcją będzie podnoszona i rozkładana ława, która może zostać podniesiona na wysokość stołu. Dzięki temu uzyskamy mebel 2 w 1. Warto też zainteresować się ławami ze schowkami lub półkami, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania w salonie. 

Ława zamiast stołu - jaką wybrać?Ława zamiast stołu - jaką wybrać? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, pexels

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.