Dywan do pokoju dziecka - jak wybrać odpowiedni?

Dywan sprawia, że wnętrze staje się przytulne, dodaje mu charakteru. Wiele osób, podczas urządzania mieszkania, odchodzi jednak od tego elementu wystroju wnętrz. Jak wybrać odpowiedni dywan do pokoju dziecięcego i czy jest on w ogóle w nim potrzebny? Podpowiadamy!

Zacznijmy od aspektów zdrowotnych, a nie estetycznych. Dywan, szczególnie taki z długim włosiem łatwo przyjmuje kurz oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Z jednej strony jest to plus tego elementu wystroju wnętrz. Dlaczego? W pomieszczeniach z dywanem kurz nie unosi się w powietrzu, a jest przyciągany przez włókna. Z drugiej jednak strony, osiadając na dywanie jest pożywką dla roztoczy, więc oba rozwiązania wydają się mało trafne, szczególnie, że wyczyszczenie dywanu jest o wiele żmudniejsze niż umycie podłogi.

Jaki dywan do pokoju dziecięcego?Jaki dywan do pokoju dziecięcego? fot. homebook/ JMJ Interiors

Pokój dziecka bez zabawnego dywanu wydaje się jednak pusty. Poza tym maluch wiele czasu spędza na podłodze bawiąc się, więc dywan staje się rozsądnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę wygodę. Nie tylko wytycza on dziecku strefę zabawy, ale też wycisza pomieszczenie. Jak więc wybrać odpowiedni dywan do dziecięcego pokoju, aby nie powodował alergii i był łatwy w utrzymaniu czystości?

Jaki dywan do pokoju dziecięcego?

Zacznijmy tym razem od względów estetycznych oraz praktycznych. Jeśli chcemy, aby dywan spełniał wszystkie potrzeby dziecka, powinnyśmy zwrócić uwagę na jego miękkość, długość włosia oraz materiał z jakiego został wykonany. Najmodniejsze dywany to oczywiście takie z motywami z ulubionych bajek oraz z ciekawymi, rozbudzającymi wyobraźnię wzorami. Pamiętaj, że ważnym aspektem dywanu do dziecięcego pokoju jest również antypoślizgowy spód.

Dywany do pokoju dziecięcegoDywany do pokoju dziecięcego fot. materiały partnera

Dla dzieci warto kupować dywany miękinie, z krótkim włosiem, które będą łatwe do utrzymania w czystości. Spośród jakich materiałów możesz wybierać?

  • Wysokiej jakości dywany wełniane - są miękkie w dotyku, zapewniają izolację, nie elektryzują się. Podobnie jest z dywanami bawełnianymi, jednak one są mniej trwałe i mogą szybciej się zmechacić.
  • Dywany akrylowe nazywane też sztuczną wełną. Również są miękkie i gładkie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Poleca się je również alergikom ponieważ są odporne na wszelkiego rodzaju grzyby czy bakterie. 
  • Najodpowiedniejsze dla dzieci wydają się dywany poliestrowe. Dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego będą idealne dla małych dzieci, ponieważ są niezwykle trwałe, odporne na zabrudzenia i można je prać bez ryzyka zniszczenia czy zmechacenia. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.