Skandynawski design. Trzy marki wnętrzarskie, które warto znać

Skandynawski design to dużo więcej niż Ikea. Wybraliśmy trzy mniej znane, tańsze i droższe marki, których produkty reprezentują to, co w stylu skandynawskim kochamy najbardziej: prostotę, uniwersalność i humor.

Najsłynniejsze skandynawskie marki - Ferm Living

Firma Ferm Living pochodzi z Danii i podobnie jak Ikea, zajmuje się produkcją elementów wystroju wnętrz różnych kategorii. Znajdziemy tu meble, dodatki, tekstylia, naczynia i dekoracje. Na tle innych skandynawskich marek wyróżnia ją wyjątkowe podejście do tematu grafiki. Produkty często ozdobione są graficznymi wzorami albo mają geometryczną formę.

Ferm Living - skandynawska marką, którą warto znaćFerm Living - skandynawska marką, którą warto znać www.instagram.com/fermliving/

Ferm Living powstało w 2005 roku jako studio graficzne, ale szybko rozwinęło się w kierunku projektowania i produkcji tapet. Stąd już niedaleka droga do innych elementów wystroju wnętrz, ale firma produkuje też praktyczne akcesoria kuchenne i łazienkowe.

Nazwa Ferm Living pochodzi od powiedzonka, które używała babcia założycielki marki. Trine Andersen wspomina, że często słyszała z jej ust sformułowanie “ferm på fingrene”, wyrażające uznanie dla osoby, która umiała coś dobrze zrobić. Dosłownie oznacza ono: "być dobrym w palcach". Jako, że Ferm Living przykłada dużą wagę do jakości swoich produktów, nazwa pasuje do niej jak ulał.

Ferm Living - dekoracje do domuFerm Living - dekoracje do domu www.instagram.com/fermliving/

Skandynawska marka wnętrzarska - Viva Scandinavia

Viva Scandinavia to firma z Kopenhagi, która specjalizuje się w naczyniach do przygotowywania i picia herbaty. Jako, że w Polsce herbaciany rytuał również jest popularny, produkty tej marki mają szansę trafić do szerokiego grona klientów. Mocnym argumentem jest nie tylko praktyczność, ale przede wszystkim estetyka produktów Viva Scandinavia. Tworzone są ręcznie z wysokiej jakości materiałów takich jak porcelana, drewno, szkło i stal nierdzewna. Dominuje typowa dla stylu skandynawskiego stonowana kolorystyka: brudny róż, szarość, granat, czerń, biel, brąz i turkus.

Kubki z pokrywką z kolekcji Viva ScandinaviaKubki z pokrywką z kolekcji Viva Scandinavia www.instagram.com/vivascandinavia

Viva Scandinavia to najpiękniejsze akcesoria do picia herbaty na świecie? Niektórzy twierdzą, że tak, a potwierdzeniem jest prestiżowa nagroda Red Dot Award. Zdobył ją zestaw o nazwie Infusion, który składa się z czajniczka oraz dwóch kubków do picia herbaty. Zestaw wykonany jest z porcelany, plastiku i silikonu i występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Tę samą nagrodę zdobył wcześniej kapsułkowy ekspres do kawy, o którym przeczytasz w naszym artykule: Drop marki Krups - ekspres, który zachwycił w konkursie Red Dot Award .

Nagrodzony zestaw Infusion marki Viva ScandinaviaNagrodzony zestaw Infusion marki Viva Scandinavia Źródło: www.vivascandinavia.com

Znana skandynawska marka - Iittala

Iittala to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek w kategorii skandynawskiego designu. Iittala pochodzi z Finlandii i specjalizuje się w naczyniach oraz elementach dekoracyjnych do wnętrz: wazonach, świecznikach czy lampach. Większość produktów wykonana jest ze szkła i odzwierciedla prostotę i bezpretensjonalną elegancję stylu skandynawskiego. Jedną z najbardziej znanych kolekcji jest porcelanowa Taika, która wyraźnie różni się od pozostałych produktów. Projektant Klaus Haapaniemi inspirował się motywami z rosyjskich i wschodnioeuropejskich bajek, dlatego dominuje tu kolor i mocny wzór.

Lampa i świeczniki z kolekcji IittalaLampa i świeczniki z kolekcji Iittala www.instagram.com/iittala

Najważniejszą wizytówką firmy Iittala są produkty z serii Aalto zaprojektowane przez Alvara Aalto. Wśród nich znajduje się słynny wazon Savoy, który zapisał się w historii wzornictwa jako jeden z najbardziej charakterystycznych przedmiotów. Wazon powstał w 1936 roku i od tamtej pory cieszy się stałym powodzeniem. Za falistym kształtem wazonu kryje się ponoć nawiązanie do nordyckich fiordów, ale inni widzą w nim kształt ameby. Wazon występuje w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Pisaliśmy o nim w artykule Dizajnerskie i pożyteczne - trzy przedmioty idealne na prezent dla najbardziej wybrednych w kontekście pomysłów na oryginalne podarunki.

Wazon Aalto z kolekcji IittalaWazon Aalto z kolekcji Iittala www.instagram.com/iittala

Więcej o:
Copyright © Agora SA