Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Porady i propozycje na każdą kieszeń

Wybór łożeczka dla niemowlaka to ważna decyzja, a na rynku mamy bardzo dużo różnych modeli. Klasyczne łóżeczko dla niemowlaka, kołyska a może kosz Mojżesza - co wybrać?

Łóżeczko dla niemowlaka, kołyska czy kosz Mojżesza?

Kiedy urządzamy pokój noworodka, jego najważniejszym elementem będzie łóżeczko dla niemowlaka. Na rynku mamy do wyboru kilka rozwiązań - najczęściej wybieranym przez rodziców jest łóżeczko szczebelkowe dostępne najczęściej w rozmiarach 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm (wymiary materaca). Wśród samych łóżeczek znajdziemy wiele rozwiązań, np. modele wielofunkcyjne, z szufladami czy turystyczne. Tych ostatnich jednak nie polecamy na główne łóżko dziecięce, chyba że dokupimy do niego dobrej jakości materac. Innym rozwiązaniem są kołyski i kosze Mojżesza. Niestety ich główną wadą jest to, że posłużą dziecku zaledwie przed 3 miesiące (w przypadku kosza) lub do momentu, gdy samo zacznie siadać (w przypadku kołyski). Z kolei łóżeczko szczebelkowe może być wykorzystywane aż dziecko skończy 2-3 lata lub w przypadku modeli wielofunkcyjnych - nawet 7 lat. 

Noworodek w koszu MojżeszaNoworodek w koszu Mojżesza fot. pexels

Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać - na co zwracać uwagę?

Wybierając łóżeczko dla niemowlaka należy zwrócić uwagę na to, by było wykonane z gładkiego materiału oraz pomalowane bezpieczną farbą. Nie może być żadnych zadziorów ani drzazg, a farba nie może odpryskiwać czy się łuszczyć. Budowa musi być bezpieczna dla dziecka, należy unikać wszelkich dekoracyjnych elementów, które mogłyby spowodować zaklinowanie się główki dziecka. Dla bezpieczeństwa dziecka odstępy między szczebelkami nie mogą być mniejsze niż 2,5 cm ani większe niż 6 cm. 

Na rynku mamy do wyboru łóżeczka z regulowanym dnem, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla rodziców. Warto zwrócić uwagę też na takie funkcje jak wyjmowane szczebelki, opuszczany bok, kółka, płozy do bujania czy szuflady pod łóżkiem. 

Wybierając łóżeczko czy kołyskę należy zwrócić uwagę by był zgodne z europejskimi normami PN-EN 716-1:1999 oraz z PN-EN 1130-1-2001, określającymi bezpieczeństwo tego typu mebelków.

Jakie łóżeczko wybrać?Jakie łóżeczko wybrać? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów

Łóżeczka dla niemowląt do 300 zł

Z naszego doświadczenia nie ma potrzeby kupowania drogiego łóżeczka dla noworodka z masą dodatkowych opcji. Proponujemy na pierwsze łóżeczko wybrać prosty model szczebelkowy z trzystopniową regulacją materaca. Takie modele kupimy już w okolicy 200-300 zł. Dla rodziców, którzy nie chcą wydawać za dużo na pierwsze łóżeczko wybraliśmy kilka niedrogich modeli. Wielu rodziców, którzy chcą zaoszczędzić nieco na wyprawce, zamiast łóżeczka decyduje się na zakup kosza lub wykorzystuje gondolę z wózka. 

Łóżeczka dla niemowląt do 300 złŁóżeczka dla niemowląt do 300 zł kolaż redakcja, fot. materiały partnerów

Pościel dla niemowląt

Bez względu na rozwiązanie, na jakie się zdecydujecie przy zakupie łóżeczka dla niemowlaka, pościel dziecięca będzie obowiązkowym wyposażeniem. Musi być przyjemna w dotyku i najlepiej gdyby była wykonana z naturalnych materiałów. Poniżej kilka naszych typów w rozsądnych cenach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.