Jak dobrać stół do małej kuchni? Przegląd i praktyczne porady

W przypadku dużych przestrzeni wybór odpowiednich mebli jest często znacznie łatwiejy. Jednak jak dobrać stół do małej kuchni, by stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze? Podpowiadamy, jakie stoły sprawdzą się najlepiej.

Stół wolnostojący do małej kuchni

Stół wolnostojący do małej kuchni może być prawdziwym wyzwaniem. Musi być oczywiście przede wszystkim dopasowany rozmiarem blatu do całego pomieszczenia, ale również jego kształt nie jest bez znaczenia. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się stół kwadratowy lub prostokątny niż okrągły. Może być postawiony w niemal każdym miejscu, również pod ścianą, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe miejsce. Mimo tego, że przy okrągłych stołach możemy postawić więcej krzeseł, to również zajmie więcej miejsca w niewielkim pomieszczeniu. 

Stół wolnostojący do małej kuchniStół wolnostojący do małej kuchni kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Stół rozkładany do małej kuchni

Stół rozkładany do kuchni to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań. Niektóre modele mogą się złożyć w bardzo kompaktowe rozmiary, dzięki czemu nieużywane zajmują naprawdę mało miejsca. Rozkładany stół może być także w razie potrzeby bardzo łatwo przeniesiony do salonu. 

Stół rozkładany do małej kuchniStół rozkładany do małej kuchni kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Sprawdź także, jak dobrać stół do jadalni lub salonu >>>

Blat montowany do ściany - do bardzo małej kuchni

W bardzo małych przestrzeniach dobrym rozwiązaniem może okazać się blat montowany do ściany. Składany blat może posłużyć zarówno jako stoik do śniadania, niewielkie biurko do odrabiania lekcji przez dziecka, które chce przy okazji spędzać czas z rodzicami podczas przygotowywania posiłków lub po prostu jako dodatkowy blat, kiedy potrzebujemy więcej miejsca w kuchni. 

Blat montowany do ściany - do bardzo małej kuchniBlat montowany do ściany - do bardzo małej kuchni kolaż redakcja, fot. IKEA

Krzesła do małego stołu - jakie wybrać?

Kiedy wiemy już jaki stół do małej kuchni będzie najlepiej pasował, warto pomyśleć również o doborze odpowiednich krzeseł. Krzesło powinno móc wsunąć się bez trudu pod stół i musi się zgrabnie mieścić wraz z pozostałymi krzesłami. W małych kuchniach dobrze sprawdzą się składane krzesła. Nie są być może tak wygodne, ale pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca. Nieużywane można złożyć i np. powiesić na ścianie. Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca mogą być także pufy i taborety. Obecnie one również mogą stanowić stylowy dodatek do wnętrza. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.