Pochłaniacze wilgoci - jaki wybrać?

MT
27.11.2018 11:00
Pochłaniacze wilgoci z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Wiąże się to z rosnącym problemem wilgoci w domu, który zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym przybiera na sile. Właśnie dlatego warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci, który może pomóc w walce z wilgocią, a tym samym nie dopuścić do powstania pleśni na ścianie. Jaki pochłaniacz wybrać? Czym się kierować? Co różni pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza? Wyjaśniamy.

Wilgoć w domu - co robić?

Wilgoć w domu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej interweniować, aby nie dopuścić, by pojawił się grzyb na ścianie. Jeśli jednak na ścianie zaobserwujemy pleśń, pochłaniacze wilgoci nie wystarczą, aby pozbyć się problemu. Jak w takim razie pozbyć się grzyba ze ściany?  Bardzo popularnym sposobem na pozbycie się pleśni jest domowa mikstura z octu i wody stosowana w proporcji 4:1 lub olejek herbaciany, który znany jest ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Po tych zabiegach należy nanieść na ścianę specjalny preparat grzybobójczy. Takie działanie jednak nie wystarczy, dlatego następnym krokiem jest skucie tynku z miejsc, na których pojawiła się pleśń. Całkowite usunięcie grzybni jest absolutnie konieczne, aby pozbyć się wilgoci w domu, ponieważ w przeciwnym razie w okresie jesienno-zimowym problem będzie powracał. 

Pochłaniacze wilgoci - kiedy należy je stosować?

Pochłaniacz wilgociPochłaniacz wilgoci Fot. Materiały Promocyjne Partnera

Pochłaniacze wilgoci są jednym z najpopularniejszych sposobów walki z wilgocią w domu. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, należy dokładnie przeanalizować problem. Pochłaniacz wilgoci okaże się skuteczny, jeśli rzeczywiście w domu jest zbyt wysoki poziom wilgoci, ale na ścianach nie pojawiła się jeszcze pleśń. Jeśli na ścianie pojawiła się już pleśń, pochłaniacze wilgoci mogą wprawdzie być przydatne, ale z pewnością nie wystarczą, by rozwiązać problem. 

Aby sprawdzić, czy w naszym domu poziom wilgoci nie jest zbyt wysoki, na początek wystarczy odczytać poziom wilgotności powietrza w domu na higrometrze. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu o temperaturze 20°C powinien wynosić 30-55%. Innym sygnałem sugerującym problem z wilgocią w domu jest parowanie szyb od zewnątrz oraz odchodząca tapeta od ściany. 

Jaki wybrać pochłaniacz wilgoci?

Problem wilgoci w domu sprawił, że na rynku nie brakuje sprzętów i preparatów, które pomagają skutecznie się jej pozbyć. Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z wilgocią jest pochłaniacz wilgoci, dostępny w różnych formach. Największym zainteresowaniem cieszą się:

 • Pochłaniacze wilgoci elektryczne. Są zdecydowanie najbardziej zaawansowane i najskuteczniejsze. Zaletą tego urządzenia jest możliwość automatycznego analizowania stanu wilgotności pomieszczenia. W rezultacie elektryczny pochłaniacz wilgoci pochłania tylko nadmierną jej ilość, dzięki czemu nie przesusza powietrza w pomieszczeniu. Poza tym elektryczne pochłaniacze wilgoci mają wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym można dostosować ich działanie do konkretnych potrzeb i zdecydowanie skuteczniej rozwiązać problem wilgoci w domu.
 • Pochłaniacze wilgoci w tabletkach. Dużą popularnością cieszą się także pochłaniacze wilgoci w tabletkach. Takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze niż elektryczne pochłaniacze wilgoci, a na dodatek mają one wygodne opakowanie, w którym umieszcza się tabletkę pochłaniającą wilgoć (najczęściej z kryształków soli).
 • Pochłaniacze wilgoci w granulkach. W walce z wilgocią w domu pomocne mogą się także okazać pochłaniacze wilgoci w granulkach, które często są stosowane w przemyśle. Takie rozwiązanie jest nie tylko proste w zastosowaniu, ale także wyjątkowo tanie. 

Pochłaniacz wilgoci do domu: dlaczego warto go mieć i czy naprawdę działa?Pochłaniacz wilgoci do domu: dlaczego warto go mieć i czy naprawdę działa? Fot. Materiały Promocyjne Partnera

Pochłaniacz wilgoci elektryczny - jakie parametry?

O ile pochłaniacze wilgoci dostępne w formie tabletek lub granulek nie wymagają dodatkowej wiedzy - wystarczy odpowiednio dobrać wielkość produktu do zawilgoconej powierzchni - o tyle w przypadku urządzeń elektrycznych warto sprawdzić, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Elektryczny pochłaniacz wilgoci jest w końcu nie tylko skuteczniejszy, ale także droższy, dlatego przed zakupem warto wiedzieć, które urządzenie sprawdzi się najlepiej. Co decydujące o wydajności elektrycznego pochłaniacza powietrza?

Czas działania. Kupując pochłaniacz powietrza koniecznie należy sprawdzić, jaki jest przewidziany czas działania takiego urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że producenci podają na opakowaniu czas działania urządzenia przy wykorzystaniu jednej tabletki. Przyjmuje się, że najlepszej klasy pochłaniacze wilgoci mogą pracować nawet kilka tygodni. 

Obszar działania. Bez wątpienia to właśnie ten parametr powinien być kluczowy przy podejmowaniu decyzji o zakupie pochłaniacza wilgoci. Od obszaru działania zależy, czy dane urządzenie będzie skutecznie pochłaniało wilgoć w dużym pomieszczeniu. Dzięki dużej popularności tego typu urządzeń, na rynku bez problemu znajdziemy pochłaniacz wilgoci, który sprawdzi się także na dużych powierzchniach. 

Zapach. Przy podejmowaniu decyzji zakupu pochłaniacza wilgoci zapach nie jest kluczowym parametrem, ale nie oznacza to, że nie możemy zdecydować się na różne warianty. Mimo że najczęściej można spotkać urządzenia bezzapachowe, to znajdą się także modele wydzielające zapach owocowy. 

Zabezpieczenia. Jak każde urządzenie elektryczne, tak i pochłaniacz wilgoci powinien być wyposażony w zabezpieczenia przed przepięciami oraz specjalną ochronę uniemożliwiającą rozlanie wkładu. 

Pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?

Szukając pochłaniacza wilgoci, często można spotkać inne urządzenie, które także wykorzystywane jest w przypadku wilgoci w domu. Mowa tu o osuszaczach powietrza. Czym różnią się od siebie te urządzenia? Osuszacze powietrza są droższe od pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia różnią się także ilością wody, którą mogą skroplić. Poza tym osuszacze, prócz walki z wilgocią, mogą także filtrować i ogrzewać powietrze. 

Oba rodzaje urządzeń działają na prąd, dzięki czemu mają lepszą wydajność i większe możliwości. Osuszacz powietrza lepiej sprawdzi się w przypadku bardzo zawilgoconych pomieszczeń, takich jak piwnica, mieszkanie po zalaniu, remoncie czy ze słabą wentylacją. Nie zmienia to jednak faktu, że osuszacz powietrza i pochłaniacz wilgoci można stosować wymiennie. 

Najlepsze pochłaniacze wilgoci - wybór redakcji: 

autor
Poleca: Martyna Trębacz
Ładny Dom inspiruje

Ładny Dom inspiruje

Jesień w pełni, dlatego wybrałam dla was artykuły z których dowiecie się jakie drzwi wybrać do mieszkania, na co zwrócić uwagę wybierając łóżko do sypialni oraz jakie dodatki z czarnego metalu są obecnie na czasie. Ponadto w tym tygodniu wybrałam dla was najpopularniejsze na rynku płytki hiszpańskie i imitujące drewno. Zapraszam do lektury!

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • natalalu

  Oceniono 3 razy 1

  Ja mam pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza w jednym, bardzo fajny i przydatny w domu sprzęt :) A zamawiałam przez stronę wasserman.pI bo ceny mają konkurencyjne :)

 • Radek Cholewiński

  Oceniono 2 razy 0

  Ja od lat korzystam z pochłaniacza wilgoci HumiStop i jestem mega zadowolony z efektów. Ja ktoś potrzebuje więcej informacji, to znajdzie je na stronie producenta sedan.com.pI/katalog/pochlaniacze-wilgoci/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX