Pepitka - modny wzór we wnętrzach. Świetne fotele i dodatki

Pepitka, czyli przekrzywiona kratka w kontrastującym zestawieniu bieli i czerni to jeden z najstarszych wzorów wykorzystywanych w modzie i wzornictwie. Teraz znowu wraca do łask, szczególnie pod postacią mebli i dodatków, które dodają dynamizmu każdej aranżacji.

Pepitka - od Skandynawii po Bliski Wschód

Pepitka zwana jest również 'psim zębem'Pepitka zwana jest również 'psim zębem' Instagram @l.e_boutique

Pierwsze wzmianki o pepitce pojawiały się w kontekście płaszcza znalezionego w Szwecji. Ubiór datowany jest na III wiek naszej ery, choć niektóre źródła twierdzą, że może być starszy. Przyjmuje się, że to właśnie Skandynawowie jako pierwsi wytwarzali tkaninę w charakterystycznie przekrzywioną kratkę, choć początków współczesnej pepitki doszukuje się również w wełnianych pledach z nizinnej części Szkocji. Ponoć służyły one pasterzom do przykrywania owiec. Pepitka pojawiła się również na Bliskim Wschodzie zdobiąc nie tylko ubrania, ale też wnętrza. Wielu kojarzy pepitkę z arafatką, choć oryginalna czarno-biała kefija ma nieco inny wzór.

Chanel, Dior i Alexander McQueen, czyli wielka kariera pepitki

Fotel w pepitkęFotel w pepitkę Kolaż Ładny Dom / Mat. partnera

Podobają ci się fotele uszaki? Zajrzyj do naszego artykułu: Uszak - fotel, który nigdy nie wyjdzie z mody

Złotym czasem dla pepitki były lata 20., czyli dekada gdy Coco Chanel wprowadziła ją na salony. Pepitka zdobiła jej nowoczesne garsonki i zaczęła być kojarzona z luksusem. W latach 50. ponownie wykorzystał ją Christian Dior, tworząc eleganckie stroje dla najbardziej zamożnych pań. Zupełnie inny charakter nadał pepitce Alexander McQueen w kolekcji z 2009 roku "Horn of Plenty" ("Róg obfitości"). U brytyjskiego projektanta pepitka stała się atrybutem kobiety przyszłości i nabrała futurystycznego klimatu.

Pepitka we wnętrzach. Meble i dodatki w pepitkę

We wnętrzach pepitka ma podobne działanie jak u Alexandra McQueena. Dynamizuje aranżację i dodaje jej pazura. Nie bez powodu Anglicy nazywają pepitkę "psim zębem" - jest w niej coś ze zwierzęcej dzikości. Szalenie modne są meble pokryte tym modnym deseniem, na przykład fotele, krzesła, sofy, podnóżki i pufy. Wbrew pozorom, pepitka świetnie komponuje się z klasycznymi deseniami (jeśli masz np. tapetę we wzór florystyczny, będzie pasować) i z każdym kolorem. Jeśli obawiasz się zbyt dużej metamorfozy mieszkania, postaw na dekoracje: zasłony, pled albo poduszkę w pepitkę.

Meble i dodatki w pepitkęMeble i dodatki w pepitkę Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Pepitka to nie jedyny modny wzór we wnętrzach. Na topie są również meble i dodatki w kwiaty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.