Brama garażowa na lata - jak wybrać?

KM
15.04.2019 11:00
Garaż do standard w każdym domu jednorodzinnym i ogromne udogodnienie dla mieszkańców. Posłuży jako parking dla samochodów, kantorek na narzędzia i sprzęty ogrodowe. Ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie garażu, czyli wybór solidnej bramy garażowej. Sprawdziliśmy, jak wybrać bramę garażową na lata.

Wybór bramy garażowej nie należy do najłatwiejszych. W końcu zależy nam na bezpieczeństwie, trwałości, solidnym wykonaniu, ale też estetyce. Chcemy, by brama garażowa posłużyła przez długie lata bez żadnej awarii. Pamiętajmy, że wjazd do garażu powinien być utwardzony.

Brama garażowa - rodzaje

Brama garażowa powinna komponować się z pozostałymi elementami domuBrama garażowa powinna komponować się z pozostałymi elementami domu Fot. Wiśniowski, materiały partnera

Skrzydłowa, segmentowa czy uchylna? Z napędem czy bez? Zdobiona czy nie? Wybór bram garażowych jest szeroki. Przed zakupem warto jednak poznać kilka kwestii.

Najczęściej wybieranym rodzajem bram garażowych są modele segmentowe, które dzięki piance poliuretanowej, która wtłaczana jest pomiędzy blachy, świetnie izolują. Bramy segmentowe nie zajmują miejsca w garażu, wykonane są z kawałka blachy trapezowej. Panele umieszczone w prowadnicach załamują się podczas otwierana i ustawiają pod sufitem, pozwalając na bezpieczny wjazd do garażu. Modele segmentowe są proste w obsłudze i nie kosztują wiele. Najtańsze modele bram garażowych kupimy już od 2500 złotych.

Brama uchylna wymaga wykorzystania wolnej przestrzeni wewnątrz garażu. Składa się z płata blachy, który podczas otwierania podnosi się jako cały element do góry. Ten model bramy nie ma zbyt wysokich właściwości termoizolacyjnych i najczęściej stosowany jest w nieogrzewanych garażach, ponieważ podczas otwierania byłyby zbyt duże straty ciepła. Montując bramę garażową uchylną warto ocieplić ją styropianem. Taki model kupimy już w cenie od 600 złotych.

Najłatwiejsze w montażu są bramy skrzydłowe, które mogą otwierać się i do środa i na zewnątrz. Mają one jednak wadę - zajmują zbyt dużo miejsca. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na budowach, gdy stawiamy tymczasowy garaż z blachy.

Napęd bramy garażowej

Brama garażowa z napędem automatycznym zwiększy komfort użytkowaniaBrama garażowa z napędem automatycznym zwiększy komfort użytkowania Fot. Wiśniowski, materiały partnera

Najczęściej wybieranym i najwygodniejszym rozwiązaniem przy otwieraniu i zmykaniu bram garażowych jest napęd automatyczny. Doskonale sprawdzi się w zimne, deszczowe i śnieżne dni – nie będziemy musieli wysiadać z samochodu, a gdy tylko znajdziemy się w pobliżu naszej posesji, bramę otworzymy za pomocą pilota. Świetnym rozwiązaniem jest zaprogramowanie na jednym pilocie zarówno możliwości otwierania bramy wjazdowej, jak i garażowej.

Cena napędu automatycznego to wydatek rzędu 500-2000 złotych.

Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej?

Brama garażowa uchylnaBrama garażowa uchylna Fot. Wiśniowski, materiały partnera

Rodzaj bramy ma ogromny wpływ na utrzymanie temperatury w domu. Podczas otwierania za każdym razem do wewnątrza wpada zimne powietrze. Istotną kwestią jest cicha praca bramy. Z pewnością nikt nie lubi skrzypiących odgłosów, uciążliwych zarówno dla domowników jak i sąsiadów.

Pamiętajmy, by już na etapie budowania garażu zwrócić uwagę na wymiary. W pobliżu miejsca montażu bramy garażowej nie powinno być belek konstrukcyjnych, okien czy rur. By zamontować bramę z napędem automatycznym, garaż nie może mieć długości krótszej niż 3,3 m.

Rozmiar bramy garażowej powinien być na tyle spory, żeby łatwo było nam wjechać przez nią samochodem, bez wykonywania zbędnych manewrów. Minimalna szerokość bramy powinna wynosić 2,4-2,5 m. Jeśli mamy samochód terenowy, polecamy wybrać większą szerokość.

Kolory i wzory - brama powinna pasować do stylu domu

Bramy garażowe w białym kolorze zyskują coraz większą popularnośćBramy garażowe w białym kolorze zyskują coraz większą popularność Fot. wiśniowski, materiały producenta

Przy wyborze bramy garażowej ważny powinien być także jej kolor. Większości z nas zależy na spójnej aranżacji całej posesji. Brama garażowa, ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmuje, wyróżnia się na tle całego budynku. Kolor bramy powinien pasować do elewacji budynku i komponować się z kolorem ram okiennych oraz drzwi wejściowych. Najczęściej wybierane kolory to antracyt, dąb, orzech i coraz częściej biel.

Jeśli dopasujemy wszystkie elementy kolorystycznie, zyskamy naprawdę piękny efekt wizualny.

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 8 razy 8

  no ----to bramę już mam teraz tylko muszę poszukać garażu.

 • Marcin Tomczak

  Oceniono 1 raz 1

  A coś na temat napędów. Ja mam zamiar na dniach zamawiać BFT, ale nie jestem na 100% pewien i szkoda, że artykuł nie porusza tego zagadnienia.

 • susceptant

  Oceniono 1 raz 1

  To nie do końca tak, że drzwi segmentowe nie zajmują miejsca. Prowadnice montuje się na ścianie wewnętrznej garażu.
  Jest jeszcze jedna alternatywa - rolety garażowe, montowane na ścianie zewnętrznej - garaż wydłuża się o grubość ściany.

 • kayll

  0

  piekne domy za milion zl oszpecone garazami na froncie.

 • adamkarolczyk

  Oceniono 14 razy -4

  fajnie ale na h... mi brama mieszkam w bloku debilu

 • j_stalin

  Oceniono 9 razy -5

  omg! a muslalem ze kolejny "artykul" o hormannie, a tu panie normalnie napisali co i i jak!? szok, niedowierzanie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX