Jak urządzić kącik dla dziecka w salonie? Inspiracje i sprawdzone porady

Nawet kiedy małe dziecka ma swój własny pokój, to wiele zabawek wciąż ląduje w salonie. Zamiast z tym walczyć, warto pomyśleć o kąciku we wspólnym pokoju, gdzie dziecko będzie mogło się bawić, a nam nie będą przeszkadzać zabawki rozrzucone po salonie.

Kącik dla dziecka w salonie - dlaczego warto?

Większość małych dzieci woli spędzać czas z innymi domownikami, dlatego zazwyczaj wynoszą zabawki ze swojego pokoju, by móc bawić się w salonie. Wyznaczenie w pokoju dziennym miejsca, gdzie dziecko może się swobodnie bawić, pozwoli nam utrzymać w salonie większy porządek. Dzięki temu unikniemy też spięć z dzieckiem, które zamiast utrzymywać porządek w swoim pokoju, woli spędzać czas z pozostałymi domownikami. Kącik dla dziecka w salonie sprawdzi się również wtedy, kiedy maluch nie ma swojego pokoju. Wtedy może być on nawet bardziej praktyczny, ponieważ pozwoli lepiej uporządkować zabawki dziecka, dzięki czemu unikniemy chaosu w przestrzeni wspólnej. 

Kącik dla dziecka w salonie - dlaczego warto?Kącik dla dziecka w salonie - dlaczego warto? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Regał na dziecięce zabawki w salonie

Dobrym pomysłem na zorganizowanie kącika dla dziecka w salonie jest dostawienie lub przeznaczenie części regału, w których maluch mógłby przechowywać swoje zabawki. Wystarczy niewysoki regał lub szuflada w szafce RTV lub komodzie. Ważne, by dziecko miało wszystko pod ręką, co nie tylko ułatwi mu zabawę, ale również sprzątanie. Jeżeli dziecko będzie miało w salonie miejsce na swoje zabawki, chętniej będzie je sprzątać i będzie miało świadomość, że we wspólnej części domu jest także miejsce przeznaczone dla niego. 

Regał na dziecięce zabawki w salonieRegał na dziecięce zabawki w salonie kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Kącik dziecięcy w salonie - co jeszcze się przyda?

Najważniejsze to ustalić, gdzie dziecko może się bawić tak, by nie przeszkadzało ani pozostałym domownikom, ani gościom, kiedy nas odwiedzą. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjście od regału, na którym może przechowywać zabawki. Przy nim możemy postawić niewielki fotelik lub krzesełko oraz stolik, na którym maluch może rysować czy bawić się w ulubiony sposób. Taki kącik wbrew pozorom nie zajmuje wcale dużo miejsca. Czasami wystarczy przy pojemniku na zabawki położyć niewielką matę lub dywan np. z rysunkiem ulicy czy dżungli, a już mamy stworzoną przestrzeń do zabawy. 

Kącik dziecięcy w salonie - co jeszcze się przyda?Kącik dziecięcy w salonie - co jeszcze się przyda? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Pojemniki na zabawki na kółkach

Innym sposobem na utrzymanie porządku w salonie będą pojemniki na zabawki na kółkach. Dziecko będzie mogło bez problemu przemieszczać się z ulubionymi klockami, pluszakami czy lalkami pomiędzy swoim pokojem, a salonem. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie posprzątać rzeczy dziecka z pokoju dziennego. Naszym zdaniem jednak lepiej jest przeznaczyć stałe miejsce do zabawy we wspólnym pomieszczeniu, dzięki czemu będziemy mieli dziecko na oku, a ono będzie czuło naszą bliskość. Pojemnik na zabawki na kółkach to świetnie rozwiązanie, aby maluch mógł podróżować po domu z ulubionymi zabawkami. Warto zwrócić uwagę, by był lekki, ale stabilny. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.