Lampa Arco - najsłynniejsza lampa podłogowa na świecie - modele inspirowane ikoną dizajnu

Lampa Arco to jeden z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się przedmiotów w historii wzornictwa przemysłowego. Choć powstała już ponad pół wieku temu, jej forma i styl nadal są aktualne.

Lampa Arco - ikona designu

Lampa Arco (z języka włoskiego "Łuk") powstała w 1962 roku. Bracia Pier Giacomo i Achille Castiglioni zaprojektowali ją dla działającej do dziś firmy Flos. Gdy ponad pół wieku temu projektanci przenosili na papier pierwsze szkice rewolucyjnej lampy, prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy, że świecący łuk stanie się ikoną designu.

Lampa ArcoLampa Arco Instagram @peverelliarredamenti

Dziś Arco to część stałej wystawy w Triennale Design Museum w Mediolanie oraz MoMA w Nowym Jorku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej sprzedających się przedmiotów w historii wzornictwa przemysłowego. Stanowi też źródło inspiracji dla innych producentów oświetlenia, którzy naśladując formę wymyśloną przez Castiglioni, wydali na świat setki innych, podobnych projektów.

Założenia projektu

Bracia Castiglioni uważali, że nie ma nic bardziej despotycznego w aranżacji wnętrz niż lampa sufitowa, wokół której krążą pozostałe elementy wystroju. Jako że jest montowana na stałe, a ewentualna zmiana jej lokalizacji to skomplikowane przedsięwzięcie, od niej zależy, gdzie stoi stół albo biurko. Włoscy projektanci postanowili raz na zawsze rozprawić się z tym problemem. Efektem miała być lampa stojąca, łatwa do przenoszenia, ale z wyraźnym punktem świetlnym nad wybranym miejscem. Inspiracją stały się latarnie uliczne, które stoją po bokach, ale wyginają się w kierunku drogi, by jak najlepiej ją oświetlić.

Lampa Arco składa się z trzech metalowych części, które wspólnie tworzą łuk, marmurowej podstawy oraz klosza. Niektórzy twierdzą, że geniusz modelu tkwi nie tyle w tym, co pełne, ale w tym co tworzy pustkę, czyli... otworach. Lampa Arco ma ich dużo. Najważniejszy jest otwór w marmurowej podstawie, który służy do przesuwania lampy. Wystarczy włożyć do niego np. kij od szczotki, by z łatwością przenieść lampę w inne miejsce. Otwory które powodują oryginalny efekt światłocienia na suficie, znajdują się również w górnej części klosza.

Nowoczesna i praktyczna. Lampa Arco i modele inspirowane ikoną

Lampa Arco jest duża, a paradoksalnie nie zajmuje miejsca. Można pod nią siedzieć, stać lub przechodzić. Marmurowa baza jest uniwersalna i pasuje do każdego wnętrza, a metalowy łuk okazał się na tyle postępowy, że po upływie 56 lat nadal wydaje się nowoczesny.

Lampa Arco - nowoczesna i praktycznaLampa Arco - nowoczesna i praktyczna Źródło: Instagram @aramstorelondon

Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele modeli inspirowanych ikoną designu. Za oryginał trzeba zapłacić ponad 9 tysięcy złotych. Za podobne lampy - dużo mniej. Oprócz modeli z metalu popularne są również te z materiałowym kloszem i zmienioną podstawą. Warto zwrócić również uwagę na lampy w oryginalnych kolorach, na przykład miedziane albo czarne. 

Lampy inspirowane ArcoLampy inspirowane Arco Kolaż Ładnydom / Mat. partnerów

  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.