Nastolatki chcą, by ich pokoje były inne niż reszta domu, co pozwoli podkreślić ich osobisty charakter i zainteresowania. Warto pozwolić na to dziecku - niech wybierze kolory, które lubi, potem wspólnie zastanówcie się nad rozwiązaniami, które połączą funkcjonalność, zainteresowania młodego człowieka oraz jego zmysł estetyczny. Warto pamiętać także o tym, że nawet jeśli nastolatek dzieli pokój z młodszym rodzeństwem, dobrze jest, jeśli ma w nim osobistą przestrzeń i kącik, w którym może skupić się na nauce czy własnych zainteresowaniach ukrywając się przed wzrokiem młodszego rodzeństwa. Możemy to osiągnąć wydzielając mu miejsce za pomocą chociażby dzielącego przestrzeń regału lub zasłony.
Łóżko to serce każdej sypialni - także tej dla nastolatka. W zależności od rozmiarów pokoju możemy zdecydować się na tradycyjne łóżko lub rozkładaną sofę. Ta druga sprawdzi się także wtedy, kiedy nastolatek lubi zapraszać często znajomych. Wybierając miejsce do spania, warto pomyśleć również o tym, czy w pokoju będą od czasu do czasu nocować również inne osoby. W końcu piżama-party to świetny sposób na spędzenie wieczoru z przyjaciółkami.
Biurko to ważny element wystroju pokoju dla nastolatka, który zapewni dziecku możliwość spokojnego skupienia się na nauce. Nie musi być bardzo duże, ale jeśli nie ma na nim stanąć także komputer, warto rozważyć zakup takiego z większym blatem. Urządzając pokój warto również wziąć pod uwagę zainteresowania i pasje dziecka i znaleźć miejsce także dla nich. Pojemniki na przybory do rysunku i blat do rysowania, kącik na gry, a może przybornik na akcesoria służące do robienia biżuterii? Nastolatki mają wiele pasji, dlatego przy wyborze biurka i fotela, warto wspólnie zastanowić się, co jeszcze poza nauką dziecko będzie chciało przy nim robić.
Rzadko kiedy pokoje dla nastolatków są duże, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. Jednocześnie często znajduje się w nich dużo rzeczy, które trzeba gdzieś przechowywać. Dobrym sposobem są nowoczesne meblościanki - pojemne, a jednocześnie wyglądające stylowo i świetnie wpasowujące się w design pokoju młodego człowieka. Sprawdzi się również pojemna szafa czy komoda - zarówno na ubrania, jak i na inne drobiazgi. Innym sposobem jest wybór szafy garderobianej, ale trzeba wtedy poświęcić na nią zazwyczaj całą jedną ścianę. Jednak dzięki temu możemy zyskać ogromne ilości miejsca do przechowywania, nie tylko ubrań, ale również np. sprzętu sportowego.
Większość nastolatków bardzo lubi zapraszać przyjaciół i znajomych, warto więc, by w pokoju znalazło się miejsce dla gości. Zwłaszcza, jeśli bywa ich sporo. Dobrym pomysłem są składane krzesła, które można schować pod łóżkiem lub sofą czy pufy, które mogą pełnić też rolę stolika nocnego. Skrzynie i ławy z pojemnikami będą zarówno dodatkowym miejscem do przechowywania, jak i siedzenia, kiedy gości będzie więcej. Jeśli nastolatek lubi zapraszać znajomych, warto pomyśleć o lekkich, modułowych meblach, które będzie można przestawić i dopasować przestrzeń do charakteru spotkania.
Dobrze zaprojektowany pokój dla nastolatka nie musi być drogi, ale ważne, by miał charakter, który najlepiej oddaje pasje młodego człowieka. Dlatego warto wspólnie wybrać takie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w przypadku danego dziecka.