Dekoracja okien - jakie dekoracje okien wybrać do salonu, kuchni, sypialni?

Nowoczesna dekoracja okien nie ogranicza się już dzisiaj do zasłon i firan. Sposobów aranżacji okien jest naprawdę mnóstwo. Podpowiadamy, jakie dekoracje okien wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu.

Nowoczesna dekoracja okien

Niegdyś w oknach królowały tradycyjne zasłony oraz firanki, jednak wśród najnowszych trendów możemy znaleźć znacznie więcej rozwiązań, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Na rynku pojawiły się np. nowoczesne tkaninowe ekrany, żaluzje i różnego rodzaju rolety. Poniżej omówimy kilka najciekawszych propozycji udekorowania okien w poszczególnych pomieszczeniach - w ten sposób łatwiej znajdziecie rozwiązanie nie tylko efektowne, ale również praktyczne i funkcjonalne. 

Dekoracja okien w salonie

Okna w salonie mają charakter wyjątkowo reprezentacyjny, ale ich dekoracja musi być również funkcjonalna, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest wielofunkcyjne. Jedną z najciekawszych propozycji na zastąpienie firanek i zasłon jest ekran, czyli przesłona japońska lub panel zasłonowy. To lekka i prosta dekoracja okna, którą montuje się w systemie panelowym z szynami, co umożliwia łatwe zdjęcie paneli np. do prania. Gotowe panele można kupić w sklepie lub zamówić. Ważne jest, by zwrócić uwagę na system montażu ekranu i szyny, tak by całość działała bezproblemowo, a panele można było łatwo przesuwać. Podobnie jak w przypadku rolet, materiał ekranów możemy dopasować do naszych potrzeb - jeśli salon jest mocno nasłoneczniony i nagrzewa się, można wybrać bardziej zaciemniającą tkaninę. 

Dekoracja okien w salonie - inspiracjeDekoracja okien w salonie - inspiracje kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, instagram.com/arjayswindowfashions

Naszym zdaniem panel zasłonowy to świetne, nowoczesne rozwiązanie. Nie zabiera dużo przestrzeni, jest lekkie, estetyczne i wygodne w użyciu. W salonie jednak sprawdzą się również inne dekoracje okien. Klasyczne firanki przepuszczają światło, a jednocześnie zapewniają prywatność. Można do nich dodać również zasłony. W mniejszych oknach sprawdzą się także wszelkiego typu rolety lub drewniane żaluzje. Drewniane żaluzje będą wyglądały bardzo dobrze, a przy tym pozwolą regulować poziom nasłonecznienia i naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. 

Rolety i zasłony do salonu - inspiracjeRolety i zasłony do salonu - inspiracje kolaż redakcja, fot. pexels, IKEA

Dekoracja okien w kuchni

Wybierając dekorację okien do kuchni należy przede wszystkim pomyśleć o względach praktycznych. Kuchnia to miejsce, gdzie przede wszystkim się gotuje, a wtedy pryska tłuszcz, unosi się para czy dym. Dlatego okienne dekoracje szybko się brudzą i mogą przesiąkać zapachami. Warto więc zdecydować się na rozwiązanie łatwe do czyszczenia. Klasyczne firanki łatwo się pierze, żaluzje też stosunkowo łatwo utrzymać w czystości, ale wymaga to nieco czasu. W kuchni dobrze sprawdzą się również klasyczne rolety lub rolety dzień-noc, które pozwolą na regulowanie natężenia oświetlenia. 

Dekoracja okien w kuchni - żaluzjeDekoracja okien w kuchni - żaluzje fot. pexels

Modne w wielu mieszkaniach są również rolety rzymskie. Wyglądają bardzo efektownie, jednak naszym zdaniem lepiej sprawdzą się w pokojach, np. sypialni czy pokoju dziecka. Dekorując okno w kuchni zalecamy postawić na minimalizm, dzięki czemu będzie ono łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jeśli zależy nam na bardziej reprezentacyjnym wyglądzie kuchennego okna dobrym rozwiązaniem może być udekorowanie parapetu, . Świetnie sprawdzi się prosta lampa lub efektowna misa ze świeżymi owocami lub warzywami. 

Dekoracje okien w sypialni 

Jaka dekoracja okien sprawdzi się najlepiej w sypialni? Tutaj możemy pomyśleć przede wszystkim o rozwiązaniach, które ocieplą wnętrze. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku klasyczne rozwiązania. Firanki wraz z zasłonami dodadzą przytulności oraz intymnego charakteru, co świetnie pasuje do pomieszczenia, w którym chcemy odpoczywać. Podobnie jak do salonu, również do sypialni bardzo dobrym rozwiązaniem będą rolety. Sprawdzą się zarówno te klasyczne, dzień-noc, jak i rzymskie. Te ostatnie będą zdecydowanie najbardziej efektowne, dzięki czemu łatwiej stworzyć nowoczesną dekorację okien. Aby nadać sypialni przytulniejszy charakter, możemy również pomyśleć o udekorowaniu parapetu. Ciepła dodadzą np. lampy stojące w oknie. 

Dekoracje okien w sypialni - rolety, firanki, zasłonyDekoracje okien w sypialni - rolety, firanki, zasłony fot. IKEA

Zobaczcie więcej inspiracji na dekoracje okien do różnych pomieszczeń >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.