Meksyk w twoim domu - meble i dodatki inspirowane dawną krainą Majów i Azteków

Kasia Żechowicz
04.10.2018 17:00
Meksyk od lat inspiruje projektantów, którzy odnajdują tam bogactwo kolorów, niesamowitą energię i tajemniczość antycznych kultur. W wnętrzach meksykańskie akcenty sprawdzają się w roli mebli do wypoczynku albo oryginalnych dodatków, które zaciekawią każdego gościa.

Meksyk w twoim domu

Meksyk to nie tylko kaktusy, tequila i sombrero. Wielu kojarzy go również z Fridą Kahlo, a ci, którzy choć odrobinę interesują się historią, z dawnymi cywilizacjami Azteków i Majów. Choć pozostawili oni po sobie ogromną liczbę zabytków, wiele zachowań i przedmiotów do dziś kryje wielkie tajemnice.

Dekoracyjne dodatki w meksykańskim styluDekoracyjne dodatki w meksykańskim stylu Kolaż Łady Dom / Mat. partnerów

Być może dlatego tak bardzo inspirują one współczesnych projektantów, którzy w dalekich krajach i ich zagadkach odnajdują inspirację dla nietuzinkowych elementów wystroju wnętrz. Nie wszystkie rzeczy muszą mieć swoją praktyczną funkcję. Niektóre są oryginalną ozdobą, która zwyczajnie urozmaici aranżację i zaciekawi gości, a może nawet pobudzi do ciekawych dyskusji.

Meble i dekoracje w meksykańskim stylu 

Popularnym motywem w kulturze meksykańskiej jest czaszka - symbol Święta Zmarłych, które w Meksyku obchodzi się w sposób radosny. Tradycja wywodzi się z dawnej kultury Azteków, którzy wspominali zmarłych wykonując szalone tańce w maskach w formie czaszek.

Meksykańskie dekoracje do domuMeksykańskie dekoracje do domu Ładny Dom / mat. partnera

Sceny przedstawiające meksykańskie święto można zobaczyć w wielu dziełach popkultury, na przykład w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie "Spectre". Europejscy designerzy starają się "odczarować" negatywne skojarzenia, proponując trupią czaszkę z przymrużeniem oka, na przykład jako doniczkę albo figurkę pokrytą złotem.

Dodatki w meksykańskim stylu to także wzorzyste tekstylia. Określenie "aztecki wzór" odnosi się do barwnego deseniu, w którym trójkąty i romby przeplatają się z liniami. Do mody wracają teraz tkane obrazy, czyli kilimy. Kiedyś zdobiły peerelowską boazerię, dziś ponownie są na topie. Nowoczesne kilimy mają mocne kolory, są wzorzyste i dynamiczne. Bardzo często nawiązują do dalekich krajów i tropikalnego rzemiosła.

Tekstylia w meksykańskim styluTekstylia w meksykańskim stylu Ładny Dom / Mat. partnerów

Jeśli mowa o Meksyku, nie może zabraknąć wygodnych mebli do popołudniowej sjesty. Pierwsze skojarzenie - fotel Acapulco, ikona designu i jedno z najbardziej znanych siedzisk w historii wzornictwa. Pierwszy egzemplarz powstał w meksykańskim kurorcie o tej samej nazwie nad Oceanem Spokojnym. Więcej o tym fotelu przeczytasz w naszym artykule: Fotel Acapulco - wnętrzarski hit do domu i ogrodu. Ze stylem meksykańskim kojarzą się meble plecione, rattanowe, ażurowe, naturalne. Możesz też postawić na barwny, wzorzysty hamak - jako miejsce wypoczynkowe w salonie będzie jednocześnie oryginalną dekoracją!

Fotel w stylu AcapulcoFotel w stylu Acapulco Ładny Dom / Mat. partnera

  

Więcej o: