Pralko-suszarka. Jaką kupić? Ile kosztuje? Funkcje, wyposażenie

Pralko-suszarka to jedno z najbardziej przydatnych i pomocnych sprzętów AGD do domu. Nie dość, że łączy dwie funkcje, to jeszcze pozwala oszczędzić czas i energię. To jednak nie wszystko. Pralko-suszarka dzięki delikatnemu praniu i suszeniu, doskonale dba o nawet najdelikatniejsze tkaniny. Jakie jeszcze są jej zalety? Wyjaśniamy.

Pralko-suszarkaPralko-suszarka Fot. Miele materiały partnera

 

Pralko-suszarka - jaką wybrać?

Pralko-suszarka to bez wątpienia jedna  z najbardziej przydatnych i praktycznych sprzętów AGD w domu. Jednak, jak w przypadku każdego sprzętu AGD, poszczególne modele różnią się parametrami, co ma duży wpływ na jakość urządzenia.  Jaka pralko-suszarka sprawdzi się najlepiej? Na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.

Aby pralko-suszarka spełniła nasze oczekiwania, należy zwrócić baczną uwagę na klasę efektywności energetycznej, czyli nic innego, jak ilość zużytej energii podczas pracy w porównaniu do standardowego urządzenia. Pralko-suszarka ma klasę efektywności energetycznej oznaczoną literami od A do G. Klasa A oznacza, że pralko-suszarka zużywa najmniej energii, a tym samym jest najbardziej energooszczędna. Na rynku najczęściej można spotkać pralko-suszarki o klasie efektywności A i B.

Inne parametry, które odgrywają znaczącą rolę przy wyborze urządzenia, to ładowność bębna prania oraz ładowność bębna suszenia. Rozróżnienie na dwie ładowności wynika z możliwości włączenia funkcji samego prania, albo też opcji prania i suszenia w jednym. W praktyce oznacza to, że wybierając obydwie funkcje, należy załadować mniej ubrań.

Ładowność bębna – pranie. Na rynku dostępne są pralko-suszarki o wadze załadunku 5-10 kg. Ostateczny wybór powinien zależeć od częstotliwości i ilości prania. W przypadku czteroosobowej rodziny zdecydowanie wystarczy bęben o pojemności 5 kg. Bęben o większej wadze załadunku przyda się w przypadku rodziny wielodzietnej albo rodziny z małymi dziećmi.

Ładowność bębna – suszenie. W przypadku pralko-suszarki istotną rolę odgrywa także ładowność bębna suszenia. Pralko-suszarka w zależności od modelu i producenta może mieć załadunek suszenia od 2,5 kg do 6 kg. Ładowność bębna suszenia jest bardzo istotna – jeśli wynosi ona połowę ładowności bębna prania, oznacza to, że musimy podzielić pranie na dwie części, co oznacza dłuższy czas prania i suszenia, a także większe zużycie energii.

Nasze propozycje:

Pralko-suszarka - na co zwrócić uwagę?

To nie wszystkie parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie. Aby pralko-suszarka mogła spełnić wszystkie nasze oczekiwania, należy sprawdzić klasę efektywności prania, klasę efektywności i prędkość wirowania, pobór wody i wymiary.

Efektywność prania to nic innego jak skuteczność. Od tego, jaką klasę efektywności prania wybierzemy, zależy czystość wypranych ubrań. Każda pralko-suszarka jest oznaczona literą od A do G, z czego A oznacza najwyższą efektywność prania, a G najniższą. Trudno jednak znaleźć na rynku urządzenie oznaczone literą G. W Polsce dostępne są pralko-suszarki o klasie efektywności prania A i B.

Każda pralko-suszarka posiada także klasę efektywności wirowania - podobnie jak w przypadku klasy prania stosuje się skalę od A do G, jednak najczęściej można spotkać urządzenia oznaczone klasą B i C. 

Istotną kwestią przy wyborze pralko-suszarki jest zużycie wody. Tego typu urządzenia ze względu na swoją podwójną funkcję zużywają często nawet dwa razy więcej wody niż zwykłe pralki, dlatego ten parametr także powinien odgrywać ważną rolę przy ostatecznym zakupie.

Czyszczenie pralkiCzyszczenie pralki Fot. materiały prasowe

 

Polecane pralko-suszarki:

Pralko-suszarka do zabudowy

Na rynku można spotkać dwa typy urządzeń: pralko-suszarka do zabudowy i wolnostojąca. Pralko-suszarkę wolnostojącą można ustawić w dowolnym miejscu, a ponadto łatwiej wymienić. Mimo to bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się pralko-suszarka do zabudowy. Trzeba jednak bardzo dobrze przemyśleć ten zakup, ponieważ w przypadku awarii lub konieczności wymiany może sprawić wiele kłopotu i narazić na dodatkowe koszta. Pralko-suszarka do zabudowy to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które właśnie urządzają swoje mieszkanie albo są w trakcie generalnego remontu.

Pralko-suszarka - czy warto kupić?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić pralko-suszarkę, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Do zalet tego urządzenia należy zaliczyć: 

  • łączenie dwóch funkcji – prania i suszenia w jednym urządzeniu;
  • ekonomiczność. W porównaniu do kosztów zakupu pralki i suszarki oddzielnie, pralko-suszarka jest opłacalna;
  • oszczędność miejsca. Pralko-suszarka jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które mają niewielkie mieszkanie;
  • łatwa obsługa. Do zalet pralko-suszarki można także zaliczyć bardzo łatwą obsługę, dzięki czemu każdy może z niej korzystać.

.

Minusy? Jak każde urządzenie AGD, pralko-suszarka ma także swoje wady. Ze względu na swoją podwójną funkcję zużywa ona więcej prądu niż zwykła pralka, a także pobiera więcej wody. Biorąc pod uwagę to, że urządzenie nie tylko pierze, ale i suszy ubrania, większe zużycie wody i prądu niż w przypadku klasycznych pralek jest oczywiste.

Pralko-suszarka Miele - wybór redakcji:

Najlepsza pralko-suszarka

Najlepsza pralko-suszarka musi spełniać wszystkie najwyższe parametry a więc jej klasa musi być oznaczona literą A. Ważne są również jej dodatkowe funkcje, które zapewnią dodatkowy komfort i wygodę użytkowania.

  • Funkcja opóźnionego startu. Warto wybrać więc model posiadający funkcję opóźnionego startu, dzięki czemu będzie można ustawić dowolną godzinę o której urządzenie samodzielnie się włączy.
  • Kontrola ilości piany. Dzięki funkcji kontroli ilości piany pralko-suszarka efektowniej czyści ubrania, nie pozostawiając na nich śladów po detergentach.
  • Program prania. Obecnie na rynku można spotkać urządzenia wyposażone w kilka lub kilkanaście programów prania. Im większy wybór, tym łatwiej dobrać odpowiedni program do konkretnej tkaniny czy rodzaju zabrudzenia.
  • Program suszenia. Prócz standardowego programu, który chroni ubrania przed zagnieceniem, na rynku można spotkać pralko-suszarki z funkcją usuwania z ubrań wirusów.

.

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Mimo że pralko-suszarka jest mniejszym wydatkiem niż zakup pralki i suszarki oddzielnie, to trzeba się liczyć z kosztami rzędu 2 tysięcy złotych.Najtańsze modele można kupić już od 1,5 tysiąca zł, droższe mogą kosztować dwa, a nawet trzy razy więcej. Wszystko zależy od parametrów urządzenia i dodatkowych funkcji. 

Przy zakupie pralko-suszarki trzeba jednak wziąć pod uwagę pojemność bębna, zużycie wody i prądu. Dopiero wtedy można oszacować, czy bardziej opłacalne będzie kupno tańszego modelu, czy też lepiej zapłacić więcej i wybrać ekonomiczne urządzenie. W końcu pralko-suszarka to zakup na lata, dlatego wybór najtańszego modelu w dłuższej perspektywie może się okazać mniej opłacalny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.