Jak dobrać krzesła do stołu? Jakie krzesła do jadalni, kuchni, salonu?

Wybór krzeseł pasujących do stołu wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się zdawać. W sklepach znajdziemy tak wiele propozycji, że możemy się w nich pogubić. Czym się kierować?

Jak dobrać krzesła do stołu - porady ogólne

Kiedy kupujemy w komplecie stół i krzesła, mamy pewność, że całość została dobrze dobrana, jednak nie zawsze takie rozwiązanie nam odpowiada, chociażby ze względów wizualnych czy finansowych. Jeżeli osobno kupiliśmy stół, to dobierając do niego krzesła należy zwrócić przede wszystkim na to, by wysokość blatu była odpowiednia do wysokości siedziska. Należy również wziąć pod uwagę wymiary stołu i krzeseł, tak by wszystkie siedziska łatwo wsunęły się pod blat, kiedy nie są akurat używane. Błędem jest dobór za szerokich krzeseł względem stołu, co często ma miejsce przy niewielkich blatach. Oczywiście pod uwagę należy również wciąż względy estetyczne, tak by całość dobrze się prezentowała. 

Jak dobrać krzesła do stołu?Jak dobrać krzesła do stołu? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, pexels

Jakie krzesła do stołu w kuchni?

Jeśli w niewielkiej kuchni decydujemy się na stół, to polecamy dobrać do niego składane krzesła lub taborety. Wiele modeli wygląda już na tyle efektownie, że mogą stanowić doskonałe uzupełnienie zarówno klasycznego jak i nowoczesnego wystroju kuchni. Dodatkowo nie będą zajmowały wiele miejsca, a pozwolą na spokojne spożycie posiłku czy np. odrabianie lekcji przez dziecko pod okiem gotujących w kuchni rodziców. Jeżeli zaś w kuchni dysponujemy na tyle dużą przestrzenią, by zmieścił się w niej pełnowymiarowy stół jadalniany wraz z krzesłami, poniżej znajdziecie więcej inspiracji, które wybraliśmy właśnie z tą myślą. 

Jakie krzesła do stołu w kuchni?Jakie krzesła do stołu w kuchni? kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Stół i krzesła do jadalni - jakie wybrać?

Bez względu na to, czy jadania jest osobnym pomieszczeniem czy znajduje się w części kuchni, to zwykle stół ma za zadanie pomieścić więcej osób. Bardzo popularne są stoły drewniane rozkładane, ale jakie krzesła do nich dobrać? Muszą oczywiście współgrać z charakterem całego pomieszczenia. Do klasycznych wnętrz świetnie sprawdzą się krzesła z obiciem z tkanin lub skóry. W bardziej nowoczesnych wnętrzach dobrze będą prezentować się kolorowe drewniane krzesła lub te z tworzyw sztucznych. Komplet może uzupełniać dodatkowo kilka składanych krzeseł, które przydadzą się, kiedy przyjmujemy więcej gości.  

Stół i krzesła do jadalniStół i krzesła do jadalni kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, pexels

Jak wybrać krzesła do stołu w salonie? 

Krzesła do stołu w salonie muszą być nie tylko wygodne i praktyczne. Mogą również stanowić efektowną dekorację pomieszczenia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na tapicerowane krzesło lub fotel, który kształtem i wymiarami sprawdzi się również przy pełnowymiarowym stole. Oczywiście klasyczne krzesła również sprawdzą się doskonale, zwłaszcza jeśli lubimy eleganckie i ponadczasowe rozwiązania. Do stołów szklanych dobrze będą wyglądać krzesła plastikowe lub z metalowymi elementami. Warto pamiętać o tym, by całość była spójna stylistycznie z wystrojem salonu, ale można pozwolić sobie na odrobinę eksperymentów.  

Krzesła do salonuKrzesła do salonu kolaż redakcja, fot. materiały partnerów, IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.