Barwy ciepłe i zimne - które lepsze we wnętrzach?

Kasia Żechowicz
09.10.2018 16:00
Barwy ciepłe uznawane są za te, które w aranżacji wnętrz sprawdzają się najlepiej. To one tworzą przytulny klimat, pozwalają odpocząć zmysłom, ale też dobrze się skoncentrować. Wybraliśmy najlepsze ciepłe barwy do mieszkania: stylowe i uniwersalne.

Co to barwy ciepłe?

Barwy ciepłe we wnętrzachBarwy ciepłe we wnętrzach Źródło: www.gewoonstijl.nl / www.instagram.com/duluxau

Ciepłe barwy to określenie subiektywne, ale przyjęło się, że na schemacie zwanym "koło barw" zajmują miejsce od oliwkowej zieleni aż do bordowej czerwieni. Obejmują więc też pomarańcz i żółć oraz wszystkie pozostałe odcienie, które znajdują się w wyznaczonej skali (w tym beże i inne pochodne wymienionych kolorów). Z kolei za zimne barwy uważa się te zlokalizowane po drugiej stronie koła, czyli odcienie niebieskiego, fioletu, różu, a także niektóre warianty zieleni (np. seledyn).

Barwy ciepłe - koło barwBarwy ciepłe - koło barw Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Barwy ciepłe do pokoju

We wnętrzach dużo lepiej sprawdzają się ciepłe barwy, ponieważ wprowadzają przytulną atmosferę i dla większości odbiorców są przyjemniejsze niż barwy zimne. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanie barw ciepłych z zimnymi, ale w proporcjach korzystniejszych dla tej pierwszej grupy.

Ciepłe barwy we wnętrzachCiepłe barwy we wnętrzach Źródło: www.cotemaison.fr / Kolaż Ładny Dom

Barwy ciepłe to w ogólnej klasyfikacji: czerwień, pomarańcz, żółć i niektóre warianty zieleni, ale pamiętaj, że efekt każdego z kolorów zależy od wybranego odcienia. Beże, jasna żółć, jasny brąz i jasny pomarańcz (brzoskwiniowy) wprowadzają spokój i są neutralne. Oznacza to, że nie będą rozpraszać uwagi i są idealnym tłem dla każdej aranżacji. Jeśli natomiast wybierzemy mocną czerwień albo soczystą pomarańcz - efekt będzie odwrotny. Są to kolory agresywne, które pobudzają, często dekoncentrują i szybko się nudzą.

Pojęcie barwy ciepłej jest subiektywne, ponieważ może dotyczyć w zasadzie każdego koloru. Wszystko zależy od przesunięcia w stronę czerwieni w stosunku do barwy uznawanej za "czystą". Są na przykład różne odcienie szarości: stalowa zimna i wpadająca w brąz, czyli ciepła.

Zimne i ciepłe szarości we wnętrzachZimne i ciepłe szarości we wnętrzach Źródło: www.designmag.it / www.instagram.com/istome_store/ www.uptownstudios.net

Poniżej znajdziesz listę ciepłych kolorów, które polecamy do wnętrz jako kolory ścian:

  • szarość (ciepłe odcienie) 
  • beż, krem
  • brąz (wszystkie odcienie)
  • zieleń (oliwkowa, butelkowa) - pojedyncza ściana zestawiona np. z szarością, beżem

Barwy ciepłe w pokojuBarwy ciepłe w pokoju Kolaż Ładny Dom / Mat. partnera

Jako kolory dodatków wykorzystaj następujące barwy ciepłe:

  • czerwień (najmodniejsza jest wiśniowa albo karmazynowa)
  • pomarańcz (neonowy, marchewkowy)
  • żółć (musztardowa)
  • zieleń (oliwkowa, butelkowa)

Meble i dodatki w mocnych odcieniach ciepłych barwMeble i dodatki w mocnych odcieniach ciepłych barw Kolaż Ładny Dom / Mat. partnerów

Żarówki - barwa ciepła czy zimna?

Kluczowy dla percepcji kolorów we wnętrzach jest dobór oświetlenia. Wszystko zależy od żarówek i ich skali temperatury barwowej. Źle dobrane światło (zbyt zimne) może stworzyć we wnętrzu nieprzyjemny nastrój, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po ciepłych i zimnych barwach żarówek LED.

Temperatura światła w aranżacji wnętrzTemperatura światła w aranżacji wnętrz Źródło: www.pouted.com

  • Światło bardzo ciepłe - oznaczone w skali numerami 2500 – 2900 K. Daje nastrojowe i przytulne światło, prawie jak świeca. Najlepsze do sypialni i miejsc przeznaczonych do relaksu.
  • Światło ciepłe - oznaczone numerami 3000 – 3500 K. Popularne w salonach, w kuchni, w sypialni i pokojach dziecięcych. Tworzy przytulny nastrój, ale może dawać przekłamamy efekt innych kolorów, dlatego niezbyt często wybierane jest w łazienkach (niedobre do makijażu) oraz garderobach.
  • Światło białe - oznaczone numerami 3600 - 4000 K. Jest najbardziej neutralne, dlatego dobre praktycznie do każdego pomieszczenia. Najbardziej pożądane w łazience, w garderobie, ale też w biurze. W salonie albo w sypialni może wydawać się nieco chłodne.
  • Światło chłodne - oznaczone numerami 4100 - 5000 K oraz światło bardzo zimne powyżej 5000 K to dobry wybór raczej do przestrzeni publicznej (biura, instytucje, garaże, parkingi). Oba są pobudzające i bardziej formalne.

     

Więcej o: