Dekorowanie choinki to prawdziwa przyjemność. Jeśli chcesz, żeby twoja była wyjątkowa, obok klasycznych bombek powieś inne ozdoby. Dekoracje na choinkę mogą przyjmować rozmaite kształty i być wykonane z różnych materiałów. Niektóre z nich z łatwością zrobisz sam. Zobacz nasze propozycje ozdób choinkowych i zainspiruj się. Na ich podstawie możesz stworzyć własne, niepowtarzalne dekoracje.
Ozdoby choinkowe można podzielić na kilka najbardziej popularnych typów. Jednym z nich są ozdoby białe, ewentualnie ze srebrnymi dodatkami. Prezentują się romantycznie i efektownie. Wśród przyprószonych sztucznym śniegiem gałązek fruwają aniołki ze skrzydełkami zrobionymi z prawdziwego puchu, kiwają się staroświeckie porcelanowe zabawki, migoczą gwiazdki plecione ze srebrnej nitki. Do tego stylu pasują łańcuszki w gwiazdki, srebrne szyszki, rozmaite dzwoneczki oraz wszelkie ażurowe ozdoby utrzymane w tej tonacji kolorystycznej. W sklepach można kupić odpowiednie bombki: białe lub srebrne, zupełnie przezroczyste, obsypane brokatem lub podobne do opalizujących baniek mydlanych itp. Całość sprawia wrażenie delikatne i ulotne.
Mniej elegancka niż poprzednia, ale za to kolorowa i wesoła choinka ludowa ma swoich wiernych zwolenników bez względu na zmieniającą się modę. To jest styl trwały i odporny na zmiany, z założenia tradycyjny. Na takiej choince wieszamy łańcuchy i ozdoby ze słomy oraz kolorowego papieru kupowane w Cepelii, malowane drewniane ptaszki, aniołki, koziołki itd. A pod choinką śpiewamy góralskie kolędy.
Takie ozdoby choinkowe ładnie komponują się z poprzednim stylem, ale solo stanowią również atrakcyjną propozycję. Choinka ubrana w lukrowane pierniczki w kształcie zwierzątek lub serduszek, pomalowane na złoto orzechy, cukierki w błyszczących papierkach, gwiazdki i aniołki z kruchego ciasta, ewentualnie ożywiające kolorystycznie całość czerwone jabłuszka (byle nie za ciężkie, bo połamią się gałązki, i nie plastikowe, bo te zepsują całą koncepcję) - ma wielką zaletę, mianowicie nie trzeba jej rozbierać, co zawsze jest czynnością trochę przykrą i męczącą. Kiedy przychodzi odpowiednia chwila na pozbycie się choinki, dawno jest już rozebrana (ponieważ ozdoby choinkowe zostały zjedzone).
W latach 90. w Polsce królowały, przeważnie w miejscach publicznych, choinki zdyscyplinowane kolorystycznie, czyli przybrane bombkami, lampkami i kokardami ograniczonymi przeważnie do zestawu dwóch barw. Najczęściej spotykane kompozycje to czerwony ze złotym (ładnie wygląda na tle zieleni), granatowy z żółtym i niebieski z zielonym. Inny wariant to choinki ozdabiane jednobarwnie. Jedne i drugie obecnie nieco się przejadły, ale nadal są osoby, które z nich nie rezygnują i uważają, że to najlepszy z możliwych sposób na elegancką choinkę. Zresztą możliwość połączeń kolorystycznych na pewno nie została jeszcze wyczerpana. W tym roku pewną miłą odmianą są choinki ubrane pastelowo, obwieszone sporych rozmiarów gładkimi kulami o mlecznym połysku w kolorach błękitnych, różowych i seledynowych.
Przeciwieństwem choinki modnej, zmieniającej swój wystrój co roku, jest choinka stworzona z ozdób zbieranych latami. Taka choinka to sentymentalna podróż w czasie. Jest na niej miejsce na trochę wymięty i w jednym miejscu naderwany łańcuch klejony dawno, dawno temu przez nieporadne małe rączki. Zachowały się wycięte z kartonu baletnice z bibułkowymi, nastroszonymi spódniczkami i słomkowe cudaki. Nie wszyscy pamiętają, jak robi się papierowy łańcuch. Kolorowy papier (lub bibułę) trzeba pociąć w równe paski, następnie zlepić ogniwa, każde zahaczając o następne. Na sentymentalnej choince wisi też różnokolorowy, wielostylowy zestaw bombek - resztek z kompletów, z których tłukło się po kilka sztuk w każdym sezonie. Oczywiście jest też trochę nowych, bo czas nie stoi w miejscu, i kilka podarowanych. Taka choinka, bardzo rodzinna, co roku taka sama, a jednak za każdym razem trochę inna, tylko nasza, tworzy atmosferę, której nie wykreują kupowane na pniu najmodniejsze w tym roku ozdoby choinkowe.
Ozdoby choinkowe z filcu DIY >>
Szydełkowanie to zajęcie dla nielicznych - wymaga zdolności manualnych, dużo cierpliwości i jeszcze więcej wolnego czasu, którego dzisiaj mamy jak na lekarstwo. Jest to jednak przy okazji świetny relaks - pozwala oderwać myśli od pracy i codziennych problemów i skupić się na tworzeniu czegoś ładnego, co potem udekoruje nasz dom. Przed świętami tematem takiej pracy może być ozdoba choinkowa - aniołek, bombka, gwiazdka, śnieżynka lub każdy dowolny kształt, jaki tylko przyjdzie nam do głowy. Pamiętajmy jednak, że szydełkowe ozdoby choinkowe wymagają usztywnienia, inaczej będą się kiepsko prezentowały na choince. W jaki sposób można je zabezpieczyć? Za pomocą krochmalu (mąka ziemniaczana wymieszana z gorącą wodą), syropu (cukier rozpuszczony w wodzie), rozwodnionego kleju (połączenie wikolu i wody), żelatyny rozpuszczonej w wodzie lub gotowego preparatu w spray'u (można użyć też lakieru do włosów).
Ozdoby choinkowe DIY: oryginalne bombki >>
Ozdoby choinkowe DIY: bombka z reniferem >>
Bibuła jest materiałem, którego wada, czyli delikatność i nietrwałość, jest jednocześnie jego największą zaletą. Dlaczego? Ponieważ pozwala się dowolnie układać, utrzymuje zachowany kształt, ale przede wszystkim idealnie oddaje roślinną subtelność - jeśli tworzymy z niej kwiaty. A starannie wykonany kwiat z papieru to nie tylko piękna dekoracja we wnętrzu - może być również oryginalną ozdobą choinkową.