Recykling jest w modzie! Meble z drewna odzyskanego

Dbałość o środowisko to temat, który w modzie i dizajnie staje się coraz bardziej istotny. O stan naszej planety martwią się nie tylko marki wdrażające ekologiczne rozwiązania, ale też klienci, którzy coraz chętniej kupują produkty z recyklingu.

Moda i design z odzysku

Recykling, czyli ponowne wykorzystywanie materiałów, to jeden ze sposobów ochrony środowiska. Jeszcze do niedawna kojarzył się głównie z produkcją przemysłową, a już na pewno nie z dziedzinami, które nowoczesność i estetykę stawiają na pierwszym miejscu. Okazało się jednak, że ze śmieci mogą powstawać nie tylko kolejne śmieci (plastikowe torby, opakowania na jajka), ale cała masa pięknych i wartościowych przedmiotów. 

Recykling jest w modzieRecykling jest w modzie Autor: Robert V. Ruggiero / Unsplash

Firm z kategorii moda i dizajn korzystających z recyklingu można wymienić sporo. Wśród marek odzieżowych prym wiedzie H&M, szwedzki gigant, który do tej pory zebrał 17 771 ton tekstyliów, co liczbowo odpowiada 89 milionom T-shirtów. Zachętą "sieciówki" do przynoszenia starych ubrań są atrakcyjne rabaty na zakupy. Oddałeś stare? Teraz możesz kupić nowe! Ma sens. A inni? Dobrym przykładem jest IKEA, która z przerobionych plastikowych butelek robi meble kuchenne, a ze starego papieru - siedziska i dekoracje.

Recykling jest "cool", czyli meble z odzyskanego drewna

W wymienionych przykładach recyklingu przetworzony produkt traci swoją pierwotną formę, kolor i stan. Inaczej jest w przypadku nowej fali odzysku surowców, w której to co oryginalne i stare stanowi największy walor nowego przedmiotu. Tak jest w przypadku szalenie modnych obecnie mebli z odzyskanego drewna.

Stolik z odzyskanego drewnaStolik z odzyskanego drewna Mat. partnera

"Starej szkoły" stolarz złapałby się za głowę na widok stolika złożonego przykładowo z podniszczonych fragmentów ex podłogi. Jeszcze bardziej przeraziłyby go pewnie pozostałości po farbie, tu białe, tam wypłowiałe i nieco zielonkawe. Ale perfekcja to już przeszłość. Pozornie zużyte przedmioty dostają drugie życie i stają się unikatową (bo nie ma drugiej takiej samej starej, zniszczonej ex podłogi!) dekoracją mieszkania.

Stolik z recyklinguStolik z recyklingu Mat. partnera

Recykling jest więc nie tylko pożyteczny, ale również modny. W dizajnie bardzo często nawiązuje do stylu industrialnego, który rządzi dekoracją wnętrz od dobrych kilku sezonów. Cechy charakterystyczne to stare drewno "z przeszłością", metalowe elementy (też mogą być z odzysku), surowe formy.

Moda na retro - moda na recykling

Ślady przeszłości, które tak bardzo cenimy w na nowo tworzonych meblach to również skutek wielkiej mody na retro. Nostalgicznie wracamy do tego, co było, a jest do czego wracać, bo polski design z początku drugiej połowy XX wieku był na światowym poziomie. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule: Kanapy w stylu polskiego designu z lat 60..

Dziś zdecydowanie "fajniejsze" jest wyszukiwanie starych foteli z odświeżonymi obiciami niż kupowanie zupełnie nowych modeli, jeszcze pachnących ekspozycją. Podobnie jest w przypadku lamp (stare, plastikowe klosze w klimacie Flos są teraz "na wagę złota") czy komód, które wystarczy odświeżyć.    

Polskie meble z recyklingu

W Polsce działa wiele pracowni, które zajmują się produkcją mebli z recyklingu. Rekoforma wykorzystuje odpady do produkcji stołów, luster i siedzisk, wszystkie utrzymane są w stylu loftowym. Marka REC.ON specjalizuje się w industrialnych lampach, wykorzystując do produkcji m.in. odpady samochodowe.

Lampy są też flagowym produktem marki Morawka. Pierwszy model o nazwie Antelope powstał podczas remontu mieszkania. Właściciel firmy wykorzystał przy tym gołe, zwisające z sufitu żarówki i kanistry po środkach budowlanych. Efekty są na tyle zachwycające, że aż mamy ochotę sięgnąć po pieniądze. Swoją drogą, banknoty to też produkt z recyklingu! 

        

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.